شریعتمداری خبر داد

پرداخت 360 تا 480 هزار تومان به معلولان شدید دهك های صفر تا سه

پرداخت 360 تا 480 هزار تومان به معلولان شدید دهك های صفر تا سه

خاتون یار: وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی از تشكیل شورایی متشكل از نخبگان و اعضای جامعه معلولان كشور آگاهی داد.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، محمد شریعتمداری در نشست سه ساعته با تعدادی از نخبگان دارای معلولیت به مناسبت ۱۲ آذر روز، جهانی افراد دارای معلولیت اظهار داشت: همین طور تلاش می نماییم اكثریت این شورا از بخشهای غیر دولتی باشد تا با یك نگاه نقادانه به مسائل نگاه كند و مسیر درستی را به ما نشان دهد.
وی با اشاره به اینكه این شورا می تواند در طول سال نظرات و دیدگاه های خودرا در حوزه معلولان ارائه كند، ابراز امیدواری كرد كه تشكیل این شورا در پیشبرد برنامه های سازمان بهزیستی كشور موثر باشد.
شریعتمداری اشاره كرد: این شورا بعنوان شورای مشورتی وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی می تواند بعنوان یك دستاورد مهم از نشست امروز مطرح شود.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی اشاره كرد: معلولان علاوه بر حقوق اساسی ملت دارای حقوق اختصاصی هم هستند. بدین جهت باید در جستجوی بستری مناسب برای ایجاد شرایط مطلوب برای حل مشكلات و دست یابی به حقوق شان باشیم.
وی یاد آورشد: در فرهنگ اسلامی و ایرانی ما احترام به افراد دارای معلولیت از جایگاه ویژهای برخوردارست چونكه آنها توانمندیهایی خوبی دارند و محدودیت موجب نشده تا آنها از این مسیر باز بمانند.
شریعتمداری افزود: یقینا بدون دسترسی به یك وحدت عمومی و انسجام ملی و یكپارچگی در فكر و اندیشه بین همه آحاد جامعه به خصوص جامعه نخبگان دسترسی به این هدف مقدور نیست.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی اشاره كرد: باید از جداسازی معلولان از سایر افراد جامعه جلوگیری نماییم و از راهكارهای اجتماعی برای حل مشكلات جامعه بهره مند شویم.
وی اضافه كرد: باید از اقدام مبتنی بر حل مشكل یك فرد خارج شده و به سمت حل مشكل مبتنی بر جامعه معلولان حركت كرد. بدین سان می توانیم به یك موفقیت بزرگ دست پیدا نماییم.
شریعتمداری اضافه كرد: برمبنای همین رویكرد باید در تامین نیازهای اصولی افراد دارای معلولیت و سایر افراد جامعه علاوه بر استفاده از حقوق اساسی آنها سیاستگذاری اصولی هم دراین زمینه صورت گیرد.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: باید در زمینه بهداشت، تامین سلامت، استقلال جهت زندگی در جامعه، تامین مشاركت برای همكاری با بقیه افراد جامعه و خود شكوفایی معلولان گامهای موثری برداشت.
وی به محورهای همكاری دولت با سازمانهای مردم نهاد و مجموعهها با جامعه معلولان اشاره نمود و اظهار داشت: با همكاری دولت با مجموعههای یاد شده و بدون نیاز به منابع مالی میتوان قسمتی از مشكلات و مسائل جامع معلولان را حل و فصل كرد. در همین زمینه هم نیازمند فكر و اندیشه جامعه افراد دارای معلولیت هستیم.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در ادامه اظهار داشت: درباب قانون جامع پشتیبانی از معلولان چند بخشنامه پیش بینی كرده بودیم. همین طور موفق شدیم اساسنامه صندوق فرصتهای شغلی معلولان را به تصویب برسانیم. آخرین بخشنامه این قانون مربوط به مساله مناسب سازی بود كه در ۱۶ ماده به تصویب هیات وزیران رسید.
وی درباب اساسنامه صندوق فرصتهای شغلی معلولان نیز اشاره كرد: مقدمات این بخشنامه آماده و در كمیسیون اجتماعی دولت عنوان شد كه امیدوار بودیم در این هفته به نتیجه برسد، چونكه این اساسنامه می تواند اقدامی موثر در جهت حل مشكلات جامعه باشد.
شریعتمداری با اشاره به اینكه اجرای قانون جامع معلولان به ۲۰ میلیارد تومان بودجه نیاز دارد، اظهار داشت: امروز متناسب سازی و همسان سازی حقوق بازنشستگان خصوصاً جامعه معلولان امری لازم است.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی، تصویب آئین نامههای قانون جامع پشتیبانی از حقوق معلولان و شروع نخستین تخصیص اعتباری آنرا گامی بزرگ دانست و اضافه كرد: امروز نیمی از مسكن خانوارهای دارای دو معلول تامین و واگذار شده است و امیدواریم واگذاری مسكن مابقی خانوارها نیز در عمر باقی مانده دولت محقق شود.
وی درباب وجود نقصها احتمالی در قانون جامع پشتیبانی از حقوق معلولان خصوصاً در حوزه ناشنوایان كشور نیز بیان كرد: می توان برای رفع نقصها قانون جامع پشتیبانی از حقوق معلولان با برگزاری جلسات در چارچوب لایحه و پیشنهاد آنرا برای مصوبه هیات وزیران با كمك رئیس سازمان بهزیستی آماده و ارسال كرد.
به گزارش مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی همین طور به افزایش تعداد تشكلهای جامعه معلولان نیز اشاره نمود و اظهار داشت: ۱۵ درصد تعداد تشكلهای معلولان در این دوره افزایش پیدا كرده است كه دراین زمینه سازمان بهزیستی تسهیلات لازم را فراهم خواهدنمود.
وی اشاره كرد: درباب نظارت بر اجرای قانون پشتیبانی از افراد دارای معلولیت نیز كمیتهای به ریاست معاون اول رئیس جمهور تشكیل شده وزیرتعاون، كارو رفاه اجتماعی دبیر آن و دبیرخانه آن در سازمان بهزیستی كشور مستقر است. سفارش می كنم این دبیرخانه به سازمان های مردم نهاد واگذار شود و سازمان بهزیستی خود متكفل دبیرخانه نباشد اما می تواند دبیری آنرا بر عهده بگیرد.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی همین طور درباب مسئله اشتغال نیز پیشنهاد كرد؛ كاریابی اختصاصی معلولان ایجاد شود.
در ادامه نشست، وحید قبادی دانا، رئیس سازمان بهزیستی كشور با ابراز امیدواری از اینكه در روز جهانی معلولان حقوق افراد دارای معلولیت پیگیری شود، اظهار داشت: خوشبختانه تصویب آیین نامههای مربوط به قانون پشتیبانی از افراد دارای معلولیت نیازمند پیگیری بود كه وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی تلاشهای ارزشمندی را به منظور تصویب بخشنامه های مذكور داشتند. همین طور برای نخستین بار در بحث تخصیص اعتبار قانون پشتیبانی از افراد دارای معلولیت هم گرفتار مشكل بودیم كه خوشبختانه با پیگیریهای ایشان تخصیص اعتبار مربوط به مهر و آبان انجام شد.
وی اضافه كرد: همین طور در اجرای ماده ۲۷ نیز با عنایت به اعتبار تخصیص یافته برای افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید كه در دهك صفر، یك و دو سه درآمدی بودند ۱۹۱ هزار و ۵۰۰ خانوار را شامل میشوند مبلغ ۳۶۰ هزار تومان تا ۴۸۰ هزار تومان هر سه ماه یكبار علاوه بر مستمری به آنان پرداخت خواهد شد كه در مهر، آبان و آذر ماه این مبلغ به آنان پرداخت شده است.
قبادی دانا اشاره كرد: در ارتباط با یارانه مراكز شبانه روزی كه نزدیك به ۴۷ هزار نفر از قبیل سالمندان، معلولان ذهنی، معلولان دارای ضایعه نخاعی و جسمی و حركتی را شامل می شود و حدود ۸ هزار پشت نوبتی این مراكز را داشتیم، خوشبختانه با پیگیری های انجام شده بوسیله سازمان برنامه و بودجه و تامین اعتبار لازم، آنان نیز می توانند یارانه خودرا دریافت نمایند. یارانه ای كه این مراكز در سال ۹۷ دریافت می كردند بالغ بر ۶۴۰ هزار تومان بود كه درانتها سال ۹۷ به ۷۷۰ هزار تومان رسید و در آبان ماه امسال این رقم به ۹۲۰ هزار تومان رسیده كه البته برای افراد دارای هویت و یا مجهول الهویه این رقم به ۱ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان افزایش یافته است.
وی اضافه كرد: با عنایت به اینكه پرداختها در سازمان بهزیستی متمركز شده، همین طور دولت الكترونیك پیاده سازی شده این مبالغ برمبنای كد ملی به حساب كارت افراد یاد شده واریز می شود. همین طور همه مطالباتی كه از جنس یارانه ای، مستمری و امدادی است تا اختتام آبان ماه تسویه شده است.
قبادی دانا اضافه كرد: درباب بررسی وضعیت ژنتیكی افراد دارای معلولیت كه مورد تاكید وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی بود نیز این مساله در دستور كار قرار گرفت و اجرای این طرح در استانهای كشور از مهرماه شروع شده است و همه معلولان تحت پوشش این سازمان و خانواده هایشان در ضمن چهار سال به طور رایگان مورد بررسی قرار می گیرند.
وی اضافه كرد: همین طور اجرای برنامه غربالگری بینایی و شنوایی نیز با قوت در سازمان بهزیستی كشور ادامه خواهد داشت.
قبادی دانا اضافه كرد: در ارتباط با توانمند سازی و سوژه اشتغال نیز، آیین اسامی كه برای ماده ۱۲ و ۱۳ مصوب شد فرصت خوبی را برای كارفرمایان به وجود می آورد.
رییس سازمان بهزیستی كشور درباب اقدامات این سازمان در حوزه مسكن معلولان نیز تصریح كرد: در حوزه مسكن معلولان قرار بود كه در سال ۹۸ هفت هزار و ۵۰۰ واحد تسهیل شود كه تا امروز ۹ هزار واحد مسكونی واگذار شد كه از تعهدات خود جلوتر هستیم و امیدواریم این رقم تا آخر سال به ۱۸ هزار واحد مسكونی برسد.
وی ادامه داد: درباب فراهم كردن تسهیلات برای افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید هم در حال مذاكره با بنیاد مستضعفان و.. هستیم.
وی پشتیبانی از تشكلهای مردم نهاد و استفاده از نظرات و دیدگاه های آنان را یكی از محوری ترین برنامه های سازمان بهزیستی عنوان نمود و اظهار داشت: جامعه معلولان جسمی و حركتی ۳۹ درصد از جامعه معلولان را به خود اختصاص داده، همین طور جامعه معلولانی كه گرفتار كم بینایی و نابینایی هستند نیز ۱۱ درصد از جامعه معلولان را شامل می شود. ناشنوایان و كم شنوایان نیز ۱۳ درصد از جامع معلولان كشور را به خود مختص كرده است. جامعه معلولان ذهنی حدود ۲۴ درصد و جامعه معلولانی كه مشكل صوت و گفتاری دارند نیز حدود ۵ درصد جامعه معلولان كشور را می سازند، بدین سبب تلاش می نماییم مطالبات همه این عزیزان را در محورهای پیشگیری، توانمند سازی و جنبههای حمایتی به موازات هم پیش ببریم.
قبادی دانا با اشاره به كل اعتباری كه در سال ۹۷ به افراد دارای معلولیت پرداخت شده بود، اظهار داشت: كل مبلغی كه در سال ۹۷ برای مددجویان در كل كشور برروی كارت آنان شارژ شد ۱ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بود كه این مبلغ در سال ۹۸ و با عنایت به شرایط اقتصادی كشور به ۲ هزار و ۷۶ میلیارد تومان افزایش پیدا كرد كه سر جمع هزار و ۶۰ میلیارد تومان به این مبالغ افزوده شد. همین طور سهم سازمان بهزیستی و كمیته امداد از محل مبلغ پرداختی برای هدفمندی یارانه ها در گذشته یك به سه بود كه این سهم به یك به دو ارتقا پیدا كرد.
گفتنی است در ابتدای این جلسه سه ساعت و نیم نمایندگان نخبه جامعه معلولان كشور به بیان مسایل و چالشهای این بخش پرداختند. سوژه بازنشستگی قبل از موعد جامعه معلولان، بحث پیگیری ساخت مسكن معلولان، موضوعات بیمه ای و درمانی معلولان، هزینه های توانبخشی، بخشودگی مالیات معلولان، مهارت آموزی، فروش محصولات تولید معلولان همچون محورهایی بود كه به بحث گذاشته شد.
منبع:

1398/09/12
21:55:51
5.0 / 5
4134
تگهای خبر: تولید , خانواده , درمان , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان