نوروزی تشریح كرد

جزئیات طرح حذف زندان از مهریه

جزئیات طرح حذف زندان از مهریه

به گزارش خاتون یار سخنگوی كمیسیون حقوقی و قضایی مجلس اظهار داشت كه طرحی در كارگروه این كمیسیون تصویب شده است كه به باعث آن مردانی كه توانایی پرداخت مهریه را ندارند حتی برای مهریه یك سكه هم به زندان نمی روند.


حجت الاسلام حسن نوروزی در گفتگو با ایسنا، در توضیح طرح مربوط به حذف زندان از مهریه اظهار داشت: كارگروهی در كمیسیون حقوقی طرحی درباره تعدیل مهریه را بررسی و تصویب كرده است كه به باعث آن اگر مردی توانایی و ملائت برای پرداخت مهریه نداشته باشد به زندان نمی رود. حتی اگر مهریه آن خانم یك سكه باشد.
وی توضیح داد: اگر آن مرد ملائت داشته باشد و مهریه را پرداخت نكند و علیرغم توان مالی لجبازی كند حكومت می تواند ورود كند و از او مهریه را بگیرد.
نوروزی تصریح كرد: ما می خواهیم كاری نماییم كه مهریه به سمت نقدی شدن رود نه اینكه شاهد مهریه های ۵۰۰ و یا ۱۰۰۰ سكه باشیم، بنابراین اگر پشتوانه كیفری پرداخت مهریه برداشته شود مردم خود به خود به سمت نقدی شدن مهریه می روند. باید قانونگذاری طوری باشد كه این اتفاق رخ دهد.
سخنگوی كمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تصریح كرد: تعداد زندانیان به خاطر پرداخت مهریه ۴۵۰۰ نفر بود كه حالا تبدیل به ۱۳۰۰ نفر شد، حرف ما این است كه وقتی دو نفر خانم و آقا به منظور زندگی شان با یكدیگر صحبت می كنند و مهریه را در نظر می گیرند در واقع قراردادی بین دو نفر بسته شده است پس ضرورتی ندارد كه حكومت به این مورد ورود كرده و آن آقا را به خاطر عدم پرداخت مهریه زندانی كند. این كار بدون معنا و غیر شرعی است. البته باردیگر تصویب می كنند كه اگر ملائت داشته باشد و مهریه را پرداخت نكند باید حكومت وارد شود اما اگر ملائت نداشته باشد دیگر دلیلی برای زندانی شدن آن مرد وجود ندارد كه به دنبال آن زندگی از هم پاشیده شده و فرزندانش سرگردان شوند. این مورد درباره بدهی های خصوصی هم قابل تسری است كه جنبه كیفری معنایی ندارد مگر آنكه ثابت شود فرد ملائت و توان مالی دارد و در پرداخت لجبازی می كند.
نوروزی در واكنش به برخی انتقادات در خصوص اینكه با این مصوبه احتمال افزایش آمار طلاق وجود دارد، اظهار داشت: اگر این مورد تبدیل به قانون شود زندگی ها منطقی تر شده و دیگر بحث پول در بین نیست كه با اندك دعوا مهریه به اجرا گذاشته شده و طرف به زندان رود. در این صورت زندگی درست و منطقی خواهد شد.
سخنگوی كمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در انتها با یادآوری اینكه «این طرح در كارگروه این كمیسیون تصویب شده است» اظهار داشت: این طرح باید در كمیسیون حقوقی بررسی شود كه در صورت تصویب، گزارش آن به صحن مجلس جهت بررسی ارجاع خواهد شد.
منبع:

1398/08/14
10:04:49
5.0 / 5
4803
تگهای خبر: زندگی , فرزند , مردان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان