یك علت مهم چاقی در كودكان مشخص شد

یك علت مهم چاقی در كودكان مشخص شد

خاتون یار: پژوهشگران ˮدانشگاه كمبریجˮ (University of Cambridge) در مطالعه اخیرشان اظهار كرده اند تفاوت های ساختاری مغز یك علت مهم در چاقی كودكان است.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، مطالعه جدید پژوهشگران دانشگاه كمبریج نشان داده است تفاوت در ساختار مغز با چاقی در كودكان مرتبط می باشد.
پژوهشگران این مطالعه اظهار كرده اند پیوندهای محكمی بین ساختار مغز، شاخص توده بدنی و عملكرد شناختی وجود دارد.
در خیلی از مطالعات قبلی، چاقی هم در كودكان و هم در بزرگسالان با اختلال در "عملكرد اجرایی" (executive function) مرتبط شناخته شده بود. عملكرد اجرایی مجموعه ای از فرآیندهای شناختی است كه توسط لوب پیشانی اداره می شود و با رفتارهای افراد همچون تصمیم گیری، خودكنترلی و تنظیم احساسات مرتبط می باشد. برای درك بهتر این ارتباط پژوهشگران دانشگاه كمبریج داده های ۲۷۰۰ كودك بین ۹ تا ۱۱ سال را مورد بررسی قرار دادند.
"پال فلچر" (Paul Fletcher) پژوهشگر این مطالعه اظهار داشت: این مجموعه داده منحصر به فرد و با دسترسی آزاد به ما امكان می دهد روابط بین ساختار مغز، عملكردهای شناختی و وزن بدن را بررسی نماییم. پیوندهایی كه مشاهده كردیم نشان میدهد كه تفاوت های بسیاری در ساختار مغز و عملكرد شناختی كودكان چاق وجود دارد.
این مطالعه ارتباط قابل توجه بین افزایش شاخص توده بدنی و كاهش ضخامت قشر مغز را نشان داد. چاقی همین طور به نازك شدن ناحیه قشر پیش پیشانی مرتبط بود. سایر داده های این گروه ارتباط بین چاقی و عملكرد شناختی پایین را تایید كردند.
"لیسا رونان" (Lisa Ronan) پژوهشگر ارشد این مطالعه اظهار داشت: ما تفاوت های بسیار واضحی در ساختار مغز بین كودكانی كه چاق هستند و كودكانی كه دارای وزن سالم بودند، مشاهده كردیم. البته آزمایشات بیشتری برای اثبات این مساله وجود دارد و بدین سبب حالا بطور قطع نمی توانیم بگوییم چاقی موجب تغییر ساختار مغز كودكان می شود.
یافته های این مطالعه در مجله "Cerebral Cortex" منتشر گردید.
منبع:

1398/08/03
22:37:50
5.0 / 5
4879
تگهای خبر: رفتار , مغز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان