چگونه حامی فرد مبتلا به افسردگی باشیم؟

چگونه حامی فرد مبتلا به افسردگی باشیم؟

خاتون یار: افسردگی نوعی اختلال جدی اما قابل درمان است كه میلیون ها انسان را از جوان تا پیر و در همه جنبه های زندگی تحت تاثیر قرار می دهد. این اختلال علاوه بر ایجاد مشكلات جدی برای فرد مبتلا، زندگی همه افراد اطراف او را هم تحت تأثیر قرار می دهد.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، در صورتیكه فردی از اعضای خانواده یا دوستان تان به افسردگی مبتلا باشد، تجربه هر اندازه احساسات سخت و ناخوشایند همچون ناتوانی، ناامیدی، عصبانیت، ترس، گناه و غم و اندوه در شما غیرطبیعی نخواهد بود.
برخورد با افسردگی یك دوست یا یكی از اعضای خانواده آسان نیست و اگر شما هم از سلامتی خود غفلت كنید، امكان دارد بار این دشواری دو چندان شود.
همراهی و پشتیبانی شما می تواند برای بهبودی عزیزان تان بسیار مهم باشد. شما می توانید به آنها كمك كنید تا با علایم افسردگی كنار بیایند، بر افكار منفی غلبه كنند و انرژی، خوشبینی و احساس لذت از زندگی را بازیابی نمایند.
توجه داشته باشید كوشش برای كمك به فرد مبتلا به افسردگی نیازمند آگاهی های خاص خود بوده و مراقبت از سلامت روانی خودتان هم در این روند از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.
در ادامه چند نكته مفید به نقل از سایت "ریچ اوت" آورده شده كه با رعایت آنها می توانید بهتر به افراد مبتلا به افسردگی كمك كرده و مراقب سلامت روانی خود هم باشید:
۱. آگاه شوید
میزان آگاهی خویش را نسبت به افسردگی محك بزنید. نخستین قدم بسیار عالی برای كمك به دوست افسرده تان این است كه اطلاعات بیشتری در مورد این اختلال كسب كنید. این كار به شما كمك می نماید بدانید دقیقاََ در این روند با چه موضوعات و مواردی مواجه خواهید شد.
۲. برای گوش دادن در دسترس باشید
اگر دوست افسرده شما تمایل به صحبت كردن دارد به او گوش بدهید و در مورد وضعیت كلی او سوالاتی بپرسید. می توانید سوالاتی مانند "چه كاری می توانم برای كمك به تو انجام دهم؟" و "به نظر تو چه چیزی می تواند برایت مفید باشد؟" را مطرح كنید. وقتی می خواهید با دوست خود یك مساله حساس را مطرح كنید، تلاش كنید زمان و مكانی را انتخاب كنید كه هر دو راحت و آرام باشید. در صورتیكه صحبت در مورد مسائلی او را آزرده خاطر می كند از بیان این موضوعات اجتناب كنید.
۳. احساسات آنها را جدی بگیرید
"بیخیال شدن"، "سرحال آمدن" یا "فراموش كردن" برای افراد مبتلا به افسردگی امكان پذیر نیست. زمانی كه به صحبت های این افراد گوش می دهید به جای به كار بردن چنین عباراتی تلاش كنید از جملاتی هم چون "این مبحث باید واقعاً سخت باشد" یا "من اینجا هستم تا به حرف های تو گوش كنم" استفاده كنید تا این حس را به آنها منتقل كنید كه احساسات آنها را جدی گرفته اید.
۴. به آنها در مورد خدمات حمایتی اطلاع دهید
در صورتیكه دوست افسرده شما به روانشناس یا روانپزشك مراجعه نموده باشد، بسیار عالی است. می توانید به او بگویید كه خدمات مشاوره آنلاین و تلفنی هم برای وی در هر زمان در دسترس می باشد. در این مورد تحقیق كرده و تمامی خدمات حمایتی در دسترس را به او معرفی كنید.
۵. به موارد اضطراری پاسخ دهید
اگر فكر می كنید دوست شما امكان دارد در معرض خطر باشد یا در معرض خطر صدمه رساندن به خود یا شخص دیگری باشد، فوراً به دنبال كمك باشید و به فردی قابل اعتماد و هم چنین خدمات اضطراری و حمایتی این مورد را اطلاع دهید.
۶. مراقب سلامتی خود هم باشید
برخورد با شخصی كه گرفتار افسردگی است، می تواند بسیار ناامید كننده، فرسوده كننده و ناراحت كننده باشد. شما تنها در صورتی قادر به كمك و پشتیبانی از دوست افسرده خود خواهید بود كه در ابتدا مراقب سلامت روان خود باشید. موارد زیر را انجام دهید تا مطمئن شوید كه از سلامت روان مطلوبی برای این اقدام برخوردار خواهید بود:
- روحیه خویش را كنترل كنید: امكان دارد واقعاً نگران یك دوست مبتلا به افسردگی باشید اما مهم این است كه بر میزان روحیه و استرس خود هم نظارت داشته باشید. می توانید به میزان روحیه خود هر ۱۰ روز یك مرتبه نمره دهید تا راحت تر بتوانید نحوه عملكرد خویش را ردیابی كنید.
- چیزهایی كه از آنها لذت می برید را فراموش نكنید: همیشه اطمینان حاصل كنید كه وقت كافی را به انجام كارهای موردعلاقه خود اختصاص داده اید.
- برای استراحت وقت بگذارید: آرامش برای كمك به شما در حل كردن مشكلات و مقابله با استرس بسیار مفید می باشد.
- مرزها را تعیین كنید: قرار نیست ۲۴ ساعت شبانه روز و هفت روز هفته خویش را برای كمك به دوست افسرده خود در اختیار او بگذارید. محدودیت هایی را تعیین و مشخص كنید كه مایل به انجام چه كارهایی برای او هستید و تمایل به انجام چه كارهایی را ندارید. امكان دارد برخی ساعات شبانه روز نخواهید در دسترس این فرد باشید یا نخواهید از انجام برخی فعالیت ها یا شركت در بعضی از رویدادها بواسطه این كار محروم شوید. ازاین رو بهتر است زمان بندی مناسبی برای كمك به این فرد داشته باشید.
- درخواست حمایت كنید: برای شما هم مهم می باشد كه حمایت عاطفی خویش را دریافت كنید. پس با افرادی كه به آنها اعتماد دارید در این ارتباط صحبت كنید.1398/07/30
09:54:23
5.0 / 5
4264
تگهای خبر: پزشك , خانواده , خدمات , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان