جهانگیری: برای سلامت مردم هیچ خط قرمزی وجود ندارد

جهانگیری: برای سلامت مردم هیچ خط قرمزی وجود ندارد

به گزارش خاتون یار معاون اول رئیس جمهور با تاكید بر ضرورت توجه به استانداردها و مسائل زیست محیطی در همه شرایط در كشور بخصوص شرایط تحریم تصریح كرد: برای سلامت مردم هیچ خط قرمزی وجود ندارد.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور بامداد سه شنبه در مراسم گرامیداشت روز جهانی استاندارد كه در سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهار نمود: برپایه آمار رسمی كه از جانب سازمان های معتبر كشور انتشار یافته است؛ شرایط اقتصادی كشور با وجود تحریم های شدید آمریكا و همینطور جنگ اقتصادی كه آمریكایی ها آنرا آغاز كردند، كشور به سمت بهتر شدن در حال حركت است.
وی اضافه كرد: هم شاخصهای كلان اقتصادی كشور و هم گزارش های كه از بنگاه های اقتصادی وصول می شود، مبین حركت اقتصاد به سمت شرایط بهتر است. البته این وضعیت به معنای آن نیست كه بنگاه مشكل داری در كشور وجود ندارد و شرایط كشور سخت نیست، بلكه وضعیت امروز مبین شكست سیاست های آمریكا ضد جمهوری اسلامی ایران است؛ آمریكایی ها فكر می كردند اقتصاد ایران گرفتار فروپاشی می شود و مردم در شرایطی قرار می گیرند كه حركت های خشن بدون برنامه انجام می دهند و ایرانیان قادر به برگزاری جشن چهل سالگی نظام خود نخواهند بود.
معاون اول رئیس جمهور با بیان این كه از شرایط سخت عبور كرده ایم تصریح كرد: برپایه گزارش های كه این روزها عرضه می شود، اقتصاد ایران هم در حال ایجاد شغل است و هم در حال حركت به سمت مثبت شدن رشد اقتصادی. همینطور اقتصاد كشور در حال حركت به سمتی است كه طی آن نرخ تورم كنترل می شود. بورس هم بعنوان یك شاخص بزرگ اقتصادی حركات و رشدهای جهشی از خود نشان داده است كه همه این اتفاقات نشان از ایستادگی فعالان اقتصادی بخصوص بخش خصوصی وطن دوست، پای نظام و كشور است؛ این بخش در جنگ اقتصادی كه در آن قرار داریم بعنوان سربازان خط مقدم به خوبی فعالیت نموده اند.
جهانگیری تصریح كرد: قادر خواهیم بود كه شرایط بهتری در كشور ترسیم نماییم. البته برای تحقق این شرایط، پیام و خواسته فعالان اقتصادی این است كه هر چه بتوانیم محیط بین المللی حاكم بر اقتصاد كشور را از فضای متشنج به سمت فضای با ثبات ببریم و با گفت و گو و تعامل رفتار نماییم، بتوانیم همانطور كه نشان داده ایم اهل گفتگو هستیم، مسائل منطقه ای خود كه از حساسیت بسیار بالای برخوردار می باشد را برطرف نمایم تا به شرایط مورد نظر خود دست بیابیم.
وی در ادامه با اشاره به وضعیت امروز منطقه خاورمیانه اظهار داشت: امروز منطقه حساس و مهم خلیج فارس و خاورمیانه با مسائل بسیار جدی رو به رو است و امروز جهان درگیر مسائلی شده كه در صورتیكه یك لحظه از آن غفلت شود، به مسائل خیلی خطرناكی منجر می شود؛ باید حتما در این شرایط مسئولان سیاسی كشور با تدبیر و دقت این بخش را كنترل كنند تا هم در منطقه ما اتفاقی نیفتد و بتوانیم مسائل را با گفت و گو حل نماییم و هم در سطح بین المللی بتوانیم فشارهای كه بر اقتصاد كشور وارد شده است را به نقطه مطلوب برسانیم.
به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت های خود با تاكید بر ضرورت توجه به مسائل مربوط به استاندارد در همه شرایط در كشور تصریح كرد: گاهی اوقات تصور می شود كه چون در دوران تحریم قرار گرفته ایم، بعضی از سازمان های كه به صورت طبیعی وظیفه شان از اهمیت بالای برخودار است، به شكلی احساس می شود ایجاد محدودیت می كنند، بنابراین نباید مورد توجه قرار بگیرند و بلكه باید آنها را از صحنه كنار گذاشت.
وی اضافه كرد: عده ای امكان دارد بگویند كه در دوران تحریم و شرایط سخت محیط زیست و استاندارد سخت گیری نكنید و به آنها كمتر توجه گردد. بیان مطالبی از این دست بسیار اشتباه است و فعالان اقتصادی نباید اجازه دهند چنین زمزمه ای در كشور راه بیفتد.
وی با اشاره به فعالیت برخی صنایع و تولید كنندگان در سطوح بین المللی تصریح كرد: امروز به شرایطی رسیده ایم كه بعضی از تولید كنندگان در سطح جهانی فعالیت می نمایند و برند آنها در سطح بین الملل از اعتبار بالایی برخوردار می باشد این شرایط به علت توجه آنها به مبحث تحقیق و توسعه و همینطور ارتباط با دانشگاه ها و مراكز علمی و فعالیت در بازارهای جهانی حاصل شده است.
معاون اول رئیس جمهور با بیان این كه می توانستیم به سمتی حركت نماییم كه بالغ بر 80 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی باشد افزود: اگر چنین فضای بین المللی برای جمهوری اسلامی ایران ایجاد نكرده بودند، تولید كنندگان ما در خط صادرات بیشتر از تعدادی بودند كه امروز در این حوزه حضور و فعالیت دارند. با این وجود در همین شرایط تحریمی برپایه آماری كه وزارت اقتصاد و دارایی اعلام نموده است بیشتر از 20 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی از گمركات كشور انجام شده است.
وی با اشاره به میزان واردات كشور اظهار داشت: طی شش ماه گذشته حدود 20 میلیارد دلار واردات داشته ایم كه این به معنای حاكم شدن شرایط متعادل در تراز تجاری كشور است. این یعنی كشور به نقطه ای رسیده است كه میزان صادرات و وارداتش به جز نفت حدودا به نقطه تعادل رسیده است و ما به همان میزانی كه در داخل به ارز نیاز داریم، صادرات انجام می دهیم.
معاون اول رئیس جمهور تصریح كرد: اگر حركتی كه در اقتصاد كشور بوجود آمده بود كند و متوقف نمی شد مطمئن هستم كه امروز تراز تجاری كشور بسیار بالاتر و بهتر از رقم فعلی بود.
به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری با بیان این كه برپایه شناختی كه من از تولیدكنندگان و تجار كشور دارم روند رشد تراز تجاری كشور در آینده هم همچنان ادامه خواهد داشت اظهار نمود: گرچه تحریم یك واقعیت است و امكان دارد برخی كالاها به سختی تامین گردد و برای تامین آنها هزینه های اضافی صرف شود اما من بعنوان مسئول ستاد مقابله با تحریم اعلام می كنم هیچ تولیدكننده ای نیست كه نتواند نیازهای خودش را از بازارهای بین المللی تامین كند، البته این كار با دشواری هایی همراه بوده است اما شرایط فعلی حتما شرایطی زودگذر است و طولانی مدت نخواهد بود.
وی تصریح كرد: تولیدكنندگان و صنعت گران نباید اجازه دهند مسیر رو به رشدی كه داشتند صدمه ببیند و واحدهایی كه تولیداتشان در جهت رعایت استانداردهای بین المللی و توجه به مسائل محیط زیستی بوده است گرفتار وقفه و اشكال شوند.
معاون اول رئیس جمهور در ادامه صحبت های خود با تاكید بر اهمیت محیط زیست و ضرورت توجه به استاندارد اظهار داشت: محیط زیست یعنی رعایت سلامت شهروندان ایرانی و من تاكید می كنم كه برای سلامت مردم هیچ خط قرمزی در كشور وجود ندارد. اگر قرار باشد كالایی تولید شود كه به سلامت مردم صدمه بزند، حتما سلامت مردم در اولویت بالاتری قرار خواهد داشت. همینطور كالاهایی كه تولید و در بازارها خرید و فروش می شوند باید حداقل استانداردهایی كه از جانب سازمان ملی استاندارد اعلام می شود را دارا باشند.
جهانگیری با بیان این كه برخی بنگاه ها استانداردهای بالاتر از استانداردهایی كه سازمان ملی استاندارد عنوان می كند را رعایت می كنند اضافه كرد: باید در دوران تحریم، محیط زیست و سازمان ملی استاندارد در مورد تولید كالاهای با كیفیت توجه نمایند و ان شاء الله با همت فعالان اقتصادی و تولیدكنندگان كشور و همینطور سازمان استاندارد و محیط زیست دوران فعلی با موفقیت پشت سر گذاشته می شود.1398/07/16
20:47:11
5.0 / 5
4259
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان