روز جهانی قلب با شعار قهرمان قلب خود باشیم

روز جهانی قلب با شعار قهرمان قلب خود باشیم

به گزارش خاتون یار هر ساله آخرین دوشنبه ماه سپتامبر بعنوان ˮروز جهانی قلبˮ گرامی داشته می شود و امسال این روز با شعار ˮقهرمان قلب خود باشیمˮ بر جلوگیری از بیماری های قلبی-عروقی (CVD) كه سالیانه جان ۱۷.۹ میلیون نفر را در سراسر جهان می گیرند، تاكید می كند.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، از عوامل ایجاد بیماری های قلبی-عروقی (CVD) كه ۳۱ درصد از كل مرگ و میرهای جهان را سالیانه بر عهده داشته و در ابتدا به صورت سكته های قلبی و مغزی پدیدار می شوند، می توان به استعمال دخانیات، رژیم غذایی ناسالم، عدم تحرك جسمی و مصرف الكل اشاره نمود.
حدود ۸۵ درصد از مرگ و میرهای ناشی از بیماری های قلبی-عروقی به علت سكته های قلبی و مغزی است.
این مشكلات هم به نوبه خود به صورت افزایش فشار خون، افزایش قند خون و اضافه وزن و چاقی نمود پیدا كرده و سلامت قلب را در معرض خطر قرار می دهند.
سازمان جهانی بهداشت (WHO) از راه طرح ابتكار جهانی قلب از دولت ها در سراسر جهان حمایت می كند تا تلاش های خویش را در زمینه پیشگیری و كنترل بیماری های قلبی-عروقی از سه روش كنترل استعمال دخانیات، كاهش مصرف نمك و تقویت كنترل بیماری های قلبی-عروقی در مراقبت های بهداشتی اولیه ارتقا دهند.
بنا بر گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جهانی بهداشت، طرح ابتكار جهانی قلب در سپتامبر سال ۲۰۱۶ میلادی افتتاح شد و از آن زمان در برخی از كشورها به مرحله اجرا درآمده است. در این محیط ها كارمندان بهداشتی آموزش داده می شوند تا اقدامات مناسب و مقرون به صرفه را برای محافظت از افراد در مقابل بیماری های قلبی-عروقی انجام دهند و به آنها در بهبودی بعد از سكته قلبی یا مغزی كمك كنند.
با عنایت به شعار امسال روز جهانی قلب با عنوان "قهرمان قلب خود باشیم"، فدراسیون جهانی قلب در چارچوب بخشی از مأموریت خود برای تأمین سلامت قلب برای همه در نظر دارد یك جامعه جهانی از قهرمانان قلب ایجاد كند.
بدین سان همه افراد از اقشار مختلف می توانند با عمل به قول های ساده ای كه در ادامه با عنوان "یك قول ساده برای قلب من، قلب تو، همه قلب های ما" ذكر شده، زندگی طولانی تر و بهتر و قلبی سالم تر داشته باشند:
- قولی به خانواده ها برای طبخ و خوردن غذاهای سالم تر
- قولی به فرزندان برای ورزش بیشتر و كمك به آنها برای فعالیت بیشتر، نه گفتن به استعمال دخانیات و كمك به عزیزان خود برای ترك دخانیات
- قولی از سوی متخصصان بهداشت و درمان برای كمك به بیماران در زمینه ترك دخانیات و كاهش كلسترول آن ها
- قولی از سوی سیاست گذاران برای پشتیبانی از سیاست هایی كه سلامت قلب را ارتقا می دهند
- قولی از سوی شاغلان برای سرمایه گذاری روی اماكن شغلی سالم برای قلب ها
بیماری های قلبی-عروقی قاتل شماره یك در جهان هستند اما این وضعیت به راحتی قابل تغییر است. با ایجاد تنها چند تغییر كوچك در زندگی، می توان خطر مبتلا شدن به بیماری های قلبی و سكته مغزی را كاهش داده و هم چنین كیفیت زندگی خویش را بهبود و الگوی خوبی را برای نسل های بعدی عرضه كرد.
روز جهانی قلب نقشی اساسی در تغییر آمار بالای مرگ و میرهای ناشی از بیماری های قلبی-عروقی دارد. این روز را می توان یك بستر جهانی حیاتی دانست كه فدراسیون جهانی قلب، گروه های بیماران و حامیان آنها می توانند از آن برای ارتقاء سطح آگاهی و ترغیب افراد، خانواده ها، جوامع و دولت ها به انجام اقدامات لازم هر چه سریع تر بهره مند شوند.
بنا بر گزارش پایگاه اطلاع رسانی فدراسیون جهانی قلب، اطمینان از دسترسی همه افراد به داروهای ضروری و دسترسی به خدمات درمانی برای بیماران و هم چنین وجود فناوری های بهداشتی اولیه ایمن در تمامی مراكز مراقبت های بهداشتی در كاهش بار و مرگ و میر زودرس ناشی از بیماری های قلبی-عروقی اهمیت بسیاری دارد.1398/07/07
19:04:53
5.0 / 5
4258
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان