دستاورد محققان دانشگاه تهران؛

میكروحباب های الكتریكی به كمك بیماران سرطانی می آیند

میكروحباب های الكتریكی به كمك بیماران سرطانی می آیند

به گزارش خاتون یار محققان دانشگاه تهران با ساخت میكروحباب های الكتریكی، نابودی سلول های سرطانی از راه شیمی درمانی را تسهیل می كنند.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، دكتر محمد عبدالاحد، استاد دانشكده مهندسی برق و كامپیوتر دانشگاه تهران و همكاران پژوهشی وی با روشی نوین مبادرت به تولید الكتریكی میكروحباب هایی كرده اند كه با ایجاد حفره در سلول ها و نفوذپذیری آنها شیمی درمانی بیماران سرطانی را تسهیل می كند.
نتیجه تحقیقات این پژوهشگران در چارچوب مقاله ای علمی در مجله Advanced Healthcare Materials با ضریب اهمیت ۷ به چاپ رسیده است و بعنوان مقاله برگزیده صفحه جلد این مجله را به خود مختص كرده است.

این مقاله كه برای نخستین بار روشی را بر پایه تولید الكتریكی میكروحباب ها در دارورسانی بهتر به تومورهای سرطانی معرفی می كند، تست های درون تنی روی مدلهای حیوانی را با موفقیت به انجام رسانده است.
در این روش محققان با استفاده از یك سوزن سیلیكونی، میكروحباب هایی در ناحیه تومور ایجاد می كنند كه این میكروحباب ها با استفاده از امواج اولتراسونیك به سمت سلول های سرطانی رانده شده و سبب ایجاد حفره در سلول ها و نفوذپذیری بیشتر آنها می شوند. تركیب این تكنیك با روش معمول شیمی درمانی توانسته است میزان جذب داروی ضد سرطان را در ناحیه توموری به میزان قابل توجهی افزایش دهد كه نتایج فاز حیوانی این تحقیق حاكی از ۸۵ درصد كاهش بیشتر در سایز تومور نسبت به حالتی است كه فقط شیمی درمانی صورت گیرد. استفاده از این روش می تواند میزان دوز داروی تجویز شده به بیماران سرطانی را كاهش داده و در نتیجه از عوارض جانبی داروهای شیمی درمانی بر بیمار بكاهد.
این تحقیق به سرپرستی دكتر عبدالاحد عضو هیأت علمی دانشكده برق دانشگاه تهران با همكاری دكتر محمدعلی خیامیان، دانشجوی فوق دكتری وی در چارچوب تز دكتری مهندس اشكان زندی در رشته مهندسی الكترونیك- افزاره های میكرو و نانو انجام شده است.1398/06/21
12:52:49
5.0 / 5
4148
تگهای خبر: بیمار , تحقیقات , تولید , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان