جزئیات دریافت حقوق بازنشستگی با بیمه دانشجویی

جزئیات دریافت حقوق بازنشستگی با بیمه دانشجویی

به گزارش خاتون یار قائم مقام سازمان تامین اجتماعی نحوه برخورداری از بیمه دانشجویی تامین اجتماعی را شرح داد.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، محمدحسن زدا در صفحه اینستاگرامی خود مطالبی ویدئویی تحت عنوان "دانستنی های تامین اجتماعی" منتشر می كند و به مرور برخی قوانین تامین اجتماعی می پردازد.
وی با اشاره به اینكه امكانی فراهم شده تا دانشجویان هم بتوانند خویش را بیمه كنند اظهار داشت: گاهی سوالاتی پرسیده می شود در خصوص اینكه اگر دانشجو دفترچه بیمه داشته و تحت تكفل والدین خود باشند دیگر نیازی به بیمه شدن ندارد؟ پاسخ این است كه بهره مندی از دفترچه بیمه تحت تكفل پدر، فقط یك فرصت درمانی است و فرزندان در آینده حقوق بازنشستگی ندارند.
وی ادامه داد: دانشجویان می توانند برای بیمه كردن خود به صورت كامل به شعب سازمان رجوع كنند و از مزایای مختلفی چون مستمری در دوران بازنشستگی بهره مند شوند.
قائم مقام سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینكه سه مدل بیمه برای دانشجویان وجود دارد اظهار داشت: مدل اول با حق بیمه ۱۲ درصدی است و مزایای بازنشستگی دارد. مدل دوم حق بیمه ۱۴ درصدی دارد و شامل خدمات بازنشستگی و فوت می شود. مدل سوم هم خدمات بازنشستگی، فوت و ازكارافتادگی را در برمی گیرد.
به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، به منظور تعمیم و گسترش پوشش بیمه به آحاد افراد جامعه و در اجرای بند ۷ یك هزار و هشتصد و بیست و دومین صورتجلسه هیئت مدیره سازمان تامین اجتماعی، بخشنامه ۶۸۵ امور فنی بیمه شدگان این سازمان صادر شد. بر این اساس دانشجویان دانشگاه ها با عرضه كارت دانشجوئی معتبر بر مبنای درآمد مبنای پرداخت حق بیمه كه از ۱‏‏‏/۱ برابر حداقل دستمزد مصوب شورایعالی كار كمتر نخواهد بود، از تاریخ ۳۱/‏۰۶/‏۹۷‬ مشمول مقررات مربوط به قانون بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد قرار داده شده اند و می توانند با بیمه پردازی تحت پوشش این سازمان قرار گیرند.
بر طبق این بخشنامه، چنانچه دانشجو صرفاً به تحصیل اشتغال داشته و تحت تكفل قانونی پدر و یا مادر باشد، بهره مندی وی از خدمات درمانی سازمان تامین اجتماعی به تبع والدین، همزمان با بیمه پردازی در چارچوب بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد (بیمه دانشجویی) با رعایت سایر شرایط مقرر امكان پذیر خواهد بود.
در ادامه این بخشنامه آمده است: با عنایت به اینكه تحصیل شغل تلقی نمی‏ شود بنابراین در صورتیكه دانشجو طبق ضوابط مربوطه، مشمول دریافت مستمری بازماندگان باشد، پذیرش درخواست و عقد قرارداد با وی همزمان با دریافت مستمری در قالب قانون بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد (بیمه دانشجویی) بلامانع است. بدیهی است در سایر موارد، اجرای دقیق ضوابط و مقررات قانون مورد اشاره شامل شرط سنی، دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه و … در مورد این قبیل از افراد الزامی خواهد بود.
نرخ حق بیمه و حمایت های بیمه ای در«بیمه دانشجویان» تامین اجتماعی، همانند ضوابط بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد خواهد بود. نرخ حق بیمه ۱۴ درصد (۱۲ درصد سهم بیمه شده و ۲ درصد سهم دولت) شامل بازنشستگی و فوت پس از بازنشستگی، نرخ حق بیمه ۱۶درصد (۱۴درصد سهم بیمه شده و ۲ درصد سهم دولت) شامل بازنشستگی و فوت قبل و پس از بازنشستگی و نرخ حق بیمه ۲۰ درصد (۱۸ درصد سهم بیمه شده و ۲ درصد سهم دولت) شامل بازنشستگی، فوت و ازكارافتادگی است.1398/06/19
11:46:08
5.0 / 5
4117
تگهای خبر: خدمات , درمان , دولت , فرزند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان