در قالب یك پژوهش بررسی شد

تاثیر تلگرام بر روابط خانوادگی زوجین

تاثیر تلگرام بر روابط خانوادگی زوجین

به گزارش خاتون یار پژوهشی كه پیرامون عضویت و استفاده زوجین از شبكه اجتماعی تلگرام انجام شده نشان داده است استفاده از تلگرام بدون آگاهی از سواد رسانه ای منجر به تنش در روابط خانوادگی می شود.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، عصر حاضر عصر مطبوعات، رسانه های گروهی و ارتباطات است. دنیای كنونی ما عصر تاخت و تاز وسایل ارتباط تعدادی از جمله رادیو، تلویزیون، ماهواره و اینترنت است. زنان و مردان امروز دیگر محدودیت های گذشته را ندارند و هر لحظه در هر مكانی می توانند با هر نقطه از جهان كه تمایل داشته باشند، ارتباط برقرار كنند. ورود به دنیای مجازی یا به عبارت بهتر زندگی در محیط های مجازی امری بدیهی به حساب می آید كه لازمه تعادل در این محیط ها برخورداری از یكسری مهارت های فنی و فناوری است.
پژوهش حاضر با هدف بررسی تاثیر عضویت در شبكه اجتماعی تلگرام و استفاده از آن بر روابط خانوادگی زوجین، توسط تیم پژوهشگران متشكل از زهرا پیرجلیلی(دانشجوی دكتری جامعه شناسی)، سید محمد صادق مهدوی(استاد تمام گروه علوم اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی) و مصطفی ازكیا(استاد تمام گروه علوم اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی) انجام شده است. سوژه های مورد مطالعه این پژوهش شامل 25 زوج در محدوده سنی 35 تا 50 سال، ساكن شهر تهران است كه حداقل حدود دو سال سابقه عضویت و استفاده از شبكه اجتماعی تلگرام را داشته اند.
در این پژوهش آمده است: « یكی از خصوصیت های فضای مجازی (تلگرام) ارتباط مستمر افراد، شامل زن و مرد با یكدیگر است. این ارتباطات بنابر علل مختلفی ازجمله ارتباطات فامیلی، همكاری، دوستی و... می تواند شكل گرفته و استمرار داشته باشد. از سوی دیگر شكل این روابط بنابر ماهیت فضای مجازی كه با فضای حقیقی متفاوت می باشد، فرق دارد. در این فضا گویی به شكل ناخواسته ای حصارها و حد و مرزهای میان دو جنس كه شامل زن و مرد می شود، برداشته شده و در اغلب موارد، به صورت ناخودآگاه روابط شكل راحت تر و خودمانی تری به خود می گیرد. گویی كنشگران از قالب روابط رسمی و هنجاری تعریف شده در فرهنگ و جامعه خویش خارج شده و روابط را به شكل دیگری طراحی می كنند.»
در ادامه این پژوهش در ارتباط با مبحث عشق مجازی آمده است: «عشق مجازی یكی دیگر از دلایلی است كه منجر به بروز پدیده تنش در روابط خانوادگی می شود. زنان و مردان بنابر علل مختلفی مانند همكاری، همكلاسی بودن، داشتن تحصیلات مشترك، داشتن علائق مشترك و... امكان دارد در چارچوب گروه های تشكیل شده در شبكه اجتماعی تلگرام با یكدیگر ارتباط داشته باشند. در مواردی این ارتباطات امكان دارد از روال طبیعی و متعارف خود خارج شده و شكل غیر متعارف و بیمار گونه ای به خود بگیرد. در این حالت میان زن و مرد رابطه ای عاطفی و احساسی شكل گرفته وآنها نوعی روابط عاشقانه را تجربه خواهند كرد. این نوع از رابطه عاشقانه به این جهت كه از دنیای حقیقی فاصله داشته و در فضای غیر حقیقی و مجازی روی می دهد، ماهیتا متفاوت از عشق حقیقی است و نام عشق مجازی را به خود می گیرد. كنشگری كه چنین رابطه ای را تجربه می كند به علت عدم بهره مندی از واقعیت های حقیقی معشوق خویش، همه ی هستی خود را در وجود وی می یابد و دائما میل به ارتباط با معشوق وی را به سمت فضایی سوق می دهد كه این ارتباط تحقق یابد. در چنین وضعیتی تنها فضایی كه امكان ملاقات با معشوق را فراهم می آورد، فضای تلگرام است.»
در نتایج این پژوهش آمده است: «باورهای اعتقادی، پایبندی به اصول اخلاقی، پایبندی به هنجارهای اجتماعی، نوع رابطه با همسر و موقعیت اجتماعی، شرایط مداخله گری هستند كه بر اتخاذ راهبردهای مبتنی بر پدیده تنش در روابط خانوادگی تاثیر گذارند. زمانی كه فرد در فضای تلگرام با جنس مخالف_اعم از زن و مزد_مواجه می شود و بنابر علل مختلف همچون رابطه همكاری، فامیلی و... در مواجهه با مخاطب خویش قرار می گیرد، هر چه از باور های اعتقادی استوارتری برخوردار باشد، به میزان كمتری احتمال درگیر شدن وی در رابطه صمیمانه و عاشقانه وجود خواهد داشت چونكه همانطور كه می دانیم بر طبق منابع اسلامی، ارتباط با جنس مخالف(نامحرم)، آداب و حدود شرعی خویش را می طلبد.»
منبع:

1398/06/01
01:10:35
5.0 / 5
4448
تگهای خبر: بیمار , زنان , زندگی , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان