90 درصد معتادان متجاهر تا آخر سال ساماندهی می شوند

90 درصد معتادان متجاهر تا آخر سال ساماندهی می شوند

به گزارش خاتون یار دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینكه با اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر، 90 درصد معتادان متجاهر تا آخر سال ساماندهی می شوند، اظهار داشت: با طرح «یاریگران زندگی» گفتمان پیش گیری از اعتیاد تبدیل به گفتمان مصوب در همه جامعه می شود.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، دكتر اسكندر مومنی در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر كرمانشاه ضمن تبریك دهه ولایت و اعیاد سعید قربان و غدیر اظهار داشت: زحمات مسئولان استان در مبارزه با مواد مخدر قابل تقدیر است و گزارش های استان نیز حاكی از اشراف مسئولان به امر مبارزه است.

وی با اشاره به جلسه اخیر ستاد مبارزه با مواد مخدر كه با حضور رئیس جمهوری برگزار شد، اضافه كرد: در این نشست چند مصوبه تصویب گردید كه یكی از آنها، اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر درباب مدت بازپروری معتادان در مراكز ترك اعتیاد بود؛ برای اینكه مدت زمان حداقل یك الی سه ماه و حداكثر شش ماه، برای بازتوانی و كسب مهارت و شغل فرد در مراكز ترك اعتیاد كم است.

دبیركل ستاد اشاره كرد: این زمان برای كسی كه اخیرا به سمت اعتیاد رفته است امكان دارد كافی باشد اما برای معتاد متجاهری كه به آخر خط رسیده است، كافی نیست و او نمی تواند طی این مدت كم به زندگی عادی برگردد، پس برای ساماندهی این فرد باید زمان بیشتری صرف شود وگرنه باردیگر به چرخه اعتیاد برمی گردد.

مومنی با تاكید بر ضرورت اصلاح قانون در حوزه مبارزه با مواد مخدر بیان كرد: اهتمام جدی بین سران سه قوه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در امر مبارزه با مواد مخدر وجود دارد و امسال موضوعات مختلف به خصوص اصلاح قانون به خوبی پیگیری خواهند شد.

وی بیان داشت: با اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر، ۹۰ درصد ساماندهی معتادان متجاهر تا آخر سال به انجام خواهد رسید.

دبیركل ستاد در ادامه؛ طرح یاریگران زندگی را از دیگر مصوبات جلسه اخیر ستاد برشمرد و اظهار داشت: پیشگیری در همه حوزه ها كمّی بوده و قابل شمارش نیست، بنا بر این این حوزه معمولاً مغفول می ماند.

مومنی با اشاره به اینكه طرح یاریگران زندگی تمركزش بر اقدامات پیشگیرانه است، اشاره كرد: این طرح، مردمی كردن اقدامات در مبارزه با مواد مخدر، پیشگیری و درمان معتادان و اشتغال زایی است.

وی اظهار داشت: با این طرح، گفتمان پیش گیری از اعتیاد تبدیل به گفتمان مصوب در همه جامعه می شود و گروه های مرجع جامعه شامل ائمه جمعه و جماعات، ورزشكاران، هنرمندان، مسئولان و دیگر آحاد جامعه به آن عمل خواهند كرد.

دبیركل ستاد اضافه كرد: اعتیاد منشا خیلی از لطمه های اجتماعی است و بیشتر از ۱۱ درصد تولید ناخالص ملی صرف هزینه های مستقیم و غیرمستقیم مبارزه با مواد مخدر می شود.

مومنی با اشاره به اینكه سطح زیر كشت مواد مخدر در آسیا افزایش یافته است، اضافه كرد: سازمان ملل در آمار انتشار یافته ی خود در سال ۲۰۱۹، از برخی تصمیمات كشورهای آمریكایی و اروپایی به سبب تغییراتی كه در سیاست های خود در حوزه مواد مخدر انجام داده و بعضی از انواع مواد مخدر را آزاد و قانونی اعلام نموده اند، انتقاد كرده است؛ چونكه این موضوع، سبب افزایش تصاعدی اعتیاد و معتادان در دنیا شده است.

وی افزود: نرخ شیوع مصرف مواد مخدر در كشورمان ۵.۴ درصد است و در كشور امریكا با آزادسازی مواد مخدر به ۱۰.۶ درصد جمعیت كشور رسیده است.

دبیركل ستاد اضافه كرد: جمهوری اسلامی ایران در همسایگی با كشور افغانستان قرار گرفته است؛ كشوری كه تولید موادمخدرش از ۲۰۰ تن در سال ۲۰۰۱ به ۱۰ هزار تن در سال ۲۰۱۹ رسیده و ۵۰ برابر شده است؛ بدین سبب باید صیانت و بازدارندگی درونی ایجاد نماییم.

مومنی همین طور از مركز اشتغالزایی معتادان متجاهر كنگاور بعنوان طرحی بی نظیر در كشور یاد كرد و اضافه كرد: با همكاری مسئولان استان زیرساخت های این پروژه را فراهم می نماییم و حاضریم به مدت یك سال هزینه نگهداری افراد در این مركز را به تعداد هزار نفر قبول نماییم و امیدواریم این مركز پایلوت خوبی برای دیگر استان های كشور شود.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر؛ دبیركل ستاد درانتها با اشاره به اینكه از ایده ها و برنامه های استان ها در حوزه مبارزه با مواد مخدر استقبال می كنیم؛ اظهار داشت: در كرمانشاه اقدامات خوبی انجام شده اما این استان باید در بخش استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد و خیران تلاش بیشتری كند و بستر مشاركت مردم را فراهم آورد.1398/05/29
14:46:55
5.0 / 5
4698
تگهای خبر: تولید , درمان , زندگی , مهارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان