معاون كل وزارت بهداشت مطرح كرد

علل افزایش یا كاهش شیوع طب دفاعی میان پزشكان

علل افزایش یا كاهش شیوع طب دفاعی میان پزشكان

به گزارش خاتون یار معاون كل وزیر بهداشت با اشاره به علل افزایش یا كاهش شیوع طب دفاعی در جامعه پزشكی، اظهار داشت: انجام اقداماتی چون اجرای راهنماهای بالینی، برقرای نظام ارجاع و پزشكی خانواده در كاهش شیوع طب دفاعی بسیار موثر بوده است.دكتر ایرج حریرچی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به مفهوم طب دفاعی، اظهار داشت: طب دفاعی یا اقدامات مبتنی بر طب دفاعی، اقدامات تشخیصی یا درمانی هستند كه یا برای بیمار لازم نیستند یا بهترین انتخاب تشخیصی یا درمانی برای بیمار محسوب نمی شوند، اما برای پیشگیری و برائت از شكایت احتمالی از عرضه كننده خدمت انجام می شوند.

وی با اشاره به اینكه اقدامات مبتنی بر طب دفاعی با افزایش شكایات از جامعه پزشكی و یا تصور و احتمال بروز شكایت، شیوع پیدا می كنند، اضافه كرد: طب دفاعی در بعضی كشورها كه اجرای راهنماهای بالینی و نظام ارجاع در آنها نهادینه نشده، شیوع بیشتری دارد. در صورتی كه با اجرای پزشك خانواده، نظام ارجاع و نقش آفرینی بیشتر بیمه ها و كاهش پرداخت مستقیم بیماران به عرضه كنندگان، شیوع آن هم كاهش یافته است.

حریرچی افزود: از طرفی اقدامات غیرضروری طب دفاعی مانند بستری غیر لازم، هم هزینه بیمار را می افزایند و هم روند تشخیص و درمان را طولانی می كنند و باعث اتلاف و هدررفت منابع بیمار، بیمه ها و دولت می شوند. باید توجه كرد كه نوع دیگری از بروز طب دفاعی، خودداری از پذیرش بیماران پیچیده و پرخطر و ارجاع بیمار به پزشك دیگر یا شهر دیگر به علت احتمال شكایت و در نتیجه محرومیت بیمار از درمان و یا تاخیر در دریافت درمان است.

معاون كل وزیر بهداشت با اشاره به اینكه تقویت ارتباط بیمار و پزشك و افزایش اعتماد متقابل عرضه كنندگان و دریافت كنندگان خدمات درمانی، بهترین راه پیشگیری از شیوع طب دفاعی است، اظهار داشت: حفظ و ارتقاء جایگاه اجتماعی پزشكان، تاكید بر اصول اخلاق پزشكی و اصول اخلاق عمومی در كاهش اقدامات مبتنی بر طب دفاعی و كاهش هزینه های درمانی و عوارض و خطرات حاصل از این گونه اقدامات بسیار مفید می باشد. از طرفی اجرای راهنماهای بالینی، برقرای نظام ارجاع و پزشكی خانواده هم در كاهش شیوع طب دفاعی بسیار موثر بوده است.
1398/05/26
15:29:12
5.0 / 5
4173
تگهای خبر: بیمار , پزشك , خانواده , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان