سفارش انجمن دیابت ایران به دیابتی ها در ایام گرم تابستان

سفارش انجمن دیابت ایران به دیابتی ها در ایام گرم تابستان

خاتون یار: رئیس هیات مدیره انجمن دیابت ایران، با اشاره به گرمای هوا، خطاب به بیماران دیابتی اظهار داشت: سفارش می نماییم كه در ایام گرم تابستانی به میزان انسولین تزریقی و داروهای خوراكی پایین آورنده قندخون توجه بیشتری شود تا به این وسیله از مشكلات قلبی و عروقی و نیز هایپوگلایسمی (كاهش قند خون) جلوگیری شود.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، دكتر اسدالله رجب - رئیس هیات مدیره انجمن دیابت ایران، در مطلبی كه با عنوان "گرمای شدید خطر سكته های قلبی را افزایش می دهد" در اختیار ایسنا قرار داد، آورده است: « با شروع فصل تابستان شاهد بروز گرمای شدیدی هستیم. دمای هوا در بیشتر نقاط كشورمان به 40 درجه سانتی گراد رسیده است. این دمای بالا سبب از دست رفتن آب بدن می شود. از طرف دیگر، كلافگی ناشی از گرما نیز ابتدا سبب افزایش فشارخون می شود.
نتایج تحقیقاتی كه در كشور هنگ كنگ انجام شده نشان داده است در اثر گرمای زیاد خطر سكته های قلبی در افراد دیابتی افزایش می یابد. بدین سبب سفارش می نماییم كه در ایام گرم تابستانی به میزان انسولین تزریقی و داروهای خوراكی پایین آورنده قندخون توجه بیشتری شود تا به این وسیله از مشكلات قلبی و عروقی و نیز هایپوگلایسمی (كاهش قند خون) جلوگیری شود.
هنگام گرما وضع افراد دیابتی مبتلا به فشارخون بالا و یا گرفتار عوارض ناشی از دیابت (فشارخون بالا و بیماری های قلبی) وخیم تر می شود. برمبنای نتایج تحقیق ذكر شده در بالا، در افراد دیابتی نسبت به افراد غیردیابتی، دمای بالای هوا سبب افزایش سكته های قلبی شده است.
همانطور كه می دانیم بیماری های قلبی و عروقی در افراد دیابتی (دیابتی های بدكنترل) در مردان دو تا چهار برابر بیشتر و در زنان تا شش برابر بیشتر از افراد غیردیابتی است؛ علت اصلی این پدیده بروز اختلالات در خون رسانی ناشی از افزایش مداوم قند خون است. در اثر ادامه گرما عروق گشادتر می شوند و در نتیجه فشارخون كاسته می شود. از طرف دیگر از دست دادن آب بدن موجب خطر كلاپس گردش خون (مختل شدن ناگهانی گردش خون كه به بیهوش شدن فرد منجر می شود)، می شود. سردرد، سرگیجه و یا بیهوشی نشانه كلاپس ناشی از گرما هستند.
خیلی از دیابتی های نوع دو به سبب افزایش فشار خون از داروهای كاهش دهنده فشارخون و یا مدور استفاده می نمایند. در مواقع گرمای شدید حتما به پزشك خود بازگشت كنید؛ برای اینكه احیانا باید میزان داروهای مصرفی و انسولین تان را كاهش دهید؛ چونكه در اثر گرمای زیاد اشتها كمتر می شود و در نتیجه كربوهیدرات كمتری مصرف می كنید كه این مساله احتمال بروز هایپوگلایسمی را بیشتر می كند. بدین سان لازم است در فصل گرما قند خون خودرا بیشتر كنترل كرده و تحت مراقبت قرار دهیم.
برای كاهش اختلالات گردش خون، افراد دیابتی باید از گرمای شدید اجتناب كنند و به اندازه كافی مایعات (آب) بنوشند و مواد معدنی مصرف كنند. در اثر تعریق زیاد، بدن نه فقط آب از دست می دهد بلكه مواد معدنی مهمی مانند كلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم را نیز از دست می دهد.
از مصرف نوشیدنی های قنددار نیز خودداری كنید. این نوع مایعات نه تنها تشنگی رفع نمی كنند بلكه ناسالم هم هستند.»
منبع:

1398/05/05
14:09:58
5.0 / 5
4405
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , تحقیقات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان