رئیس قوه قضاییه:

برای ساماندهی مراكز حمایتی غیرمجاز، ضرب الاجل تعیین شود

برای ساماندهی مراكز حمایتی غیرمجاز، ضرب الاجل تعیین شود

خاتون یار: رئیس قوه قضاییه با تاكید بر لزوم ساماندهی مراكز حمایتی غیرمجاز، كودكان كار و كودكان خیابانی را جلوه ای از بی نظمی و ناسلامتی اجتماعی دانست و از متولیان امر خواست كه در این زمینه اقدامات جدی صورت دهند.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در دیدار رئیس و مدیران سازمان بهزیستی كشور، از تلاشهای این نهاد حمایتی قدردانی كرد و اظهار داشت: اقدامات سازمان بهزیستی در مددرسانی به صدمه دیدگان اجتماعی، كودكان، زنان بی سرپرست و معلولان بسیار خداپسندانه است چونكه یكی از وظایف جدی حكومت اسلامی، كمك به افرادی است كه به علت وضعیت جسمی یا اجتماعی خاص، امكان ادامه زندگی بدون حمایت را ندارند.
وی افزود: وقتی مشكلات اقتصادی هجوم می آورد، نقش سازمانهای حمایتی از قبیل كمیته امداد و بهزیستی برجسته تر می شود. امروز درخواست ها برای قرار گرفتن تحت پوشش سازمان های حمایتی افزایش یافته و این امر مسئولیت این سازمان ها را سنگین تر كرده است.
وی بر ضرورت اقدامات فعال پیشگیرانه از جانب سازمان بهزیستی در زمینه جلوگیری از معلولیت های ناشی از تصادفات رانندگی، اعتیاد، طلاق و... تصریح كرد و اضافه كرد: این اقدامات پیشگیرانه باید شكل فعال داشته باشد، نه منفعل. بر همین مبنا احتیاج به قانونگذاری، پیشبینی ضمانت اجرا، سیاستگذاری و تصویب برخی دستورالعمل ها و مقررات است كه سازمان بهزیستی باید فارغ از اقدامات سفارش ای، این امر را به صورت جدی دنبال كند چونكه محصول این صدمه ها پیش روی این سازمان قرار دارد.
رئیس قوه قضاییه در ادامه با طرح این پرسش كه «متولی كودكان كار و خیابان، چه كسی است؟»، این مورد را یكی از معضلات امروز كلان شهرها دانست و اظهار نمود: كودكان خیابانی، جلوهایی از بی نظمی و ناسلامتی اجتماعی هستند و متولیان امر باید در این زمینه اقدامات جدی صورت دهند. خیلی از این كودكان توسط برخی سوداگران به كار گرفته می شوند و پولی هم كه درمی آورند خرج خودشان نمی گردد. ضمن اینكه در مراكز بسیار نامناسب نگهداری می شوند و روابط نامناسبی بین آنها شكل می گیرد كه همه این موارد آسیبهای سنگینی را به دنبال دارد.
ایشان در ادامه بر لزوم توانمندسازی فقرا و معتادان تصریح كرد و اضافه كرد: مساعدت و كمك به افراد نیازمند و درمان معتادان یك امر ابتدایی و لازم است اما آنچه باید مورد توجه جدی قرار گیرد و البته نیازمند بودجه و امكانات است، توانمندسازی است كه باید در اولویت باشد.
وی با اشاره به فعالیت مراكز حمایتی غیرمجاز هم تصریح كرد: بطور قطع این مراكز باید با تعیین یك ضرب الاجل مناسب، از ناحیه دولت و سازمان بهزیستی ساماندهی شوند چونكه امر حمایت و تربیت افراد مسأله بسیار مهمی است كه نمی توان بدون توجه به استانداردهای لازم در این حوزه فعالیت داشت.
رئیسی همینطور با تاكید بر ضرورت توجه هر چه بیشتر به قانون پشتیبانی از حقوق كودكان، به حمایت های مورد نیاز از سازمانهای حمایتی اشاره نمود و اظهار داشت: سازمانهایی نظیر بهزیستی و كمیته امداد نیازمند حمایتهای حقوقی و قانونی، مالی، قضایی و اجتماعی هستند كه حمایت اجتماعی و مردمی از سایر ابعاد حمایت، كارسازتر به نظر می آید چونكه هر كجا مسائلی به خوبی برای مردم تبیین شده و به آنان میدان داده شده است، بهترین نتایج را گرفته اند و امور به خوبی پیش رفته است.
وی با تاكید بر حمایت قاطع دستگاه قضایی از سازمانهای حمایتی، بار دیگر از تلاش های مددكاران اجتماعی و همه مسئولان سازمان بهزیستی قدردانی و بر ضرورت توجه هر چه بیشتر دستگاههای متولی به تامین بودجه و امكانات سازمانهای حمایتی تصریح كرد.
منبع:

1398/04/28
11:29:30
5.0 / 5
4100
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان