وجود ۱۴ هزار زباله گرد غیررسمی در كشور، ۸۹ درصد زباله گردان مهاجران غیرقانونی اند

وجود ۱۴ هزار زباله گرد غیررسمی در كشور، ۸۹ درصد زباله گردان مهاجران غیرقانونی اند

خاتون یار: سرپرست پژوهش زباله گردی كودكان نتایج جدیدترین پژوهش های انجام شده در حوزه زباله گردی كودكان را شرح داد.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، كامیل احمدی، مردم شناس و سرپرست پژوهش زباله گردی كودكان در مراسم رونمایی از پژوهش یغمای كودكی كه در آستانه روزجهانی مبارزه با كار كودكان در باب شناخت، پیشگیری و كنترل پدیده زباله گردی كودكان تهران برگزار گردید با اشاره به اینكه عرضه راه كار درمورد این مورد كار راحتی نیست، اظهار داشت: این راه كارها از جغرافیایی به جغرافیای دیگر متفاوت می باشد و البته چون مبحث این كودكان عموما داخلی نیست و آنها مهاجران افغانستانی هستند، بنابراین راه كارها كمی متفاوت هستند.

وی با اشاره به اینكه برخی از كارهای غیر رسمی در برخی از سیستم ها و دولت هایی كه نگاه بازتری نسبت به مسائل اجتماعی دارند، می تواند خیلی از این مسائل را حل كرده و كارهای زیرزمینی را قانونمند كند، اظهار نمود: مكانیزه كرده شیوه جمع آوری پسماندها می تواند به این مورد كمك كرده و نیروی انسانی غیر متخصص را حذف كند.

این مردم شناس با تاكید بر اهمیت نظارت بر اجرای قانون هم اظهار داشت: اگر به قوانین نگاه نماییم می بینیم كه قوانین خوبی در كشور وجود دارد، اما این قوانین به خوبی اجرا نمی گردد. در حوزه مدیریت شهری هم قوانین و آئین نامه های خوبی وجود دارد كه اجرا نمی گردد اما اگر همان ها را اجرا نماییم راهگشا خواهد بود.
سودهای میلیاردی از قبال جمع آوری زباله های تهران
ورود كودكان به چرخه جمع آوری زباله

احمدی با اشاره به اینكه شهرداری جمع آوری زباله های تهران را ۲۰۰ میلیارد تومان كرایه داده است، اظهار نمود: برآورد می شود حدود ۱ تا ۱.۵ برابر این میزان پیمانكاران سود می برند. رتبه بعدی متعلق به ارباب یا صاحب كار است. حلقه آخر این حلقه هم كودكان قرار دارند.

وی با اشاره به اینكه طی چند ماه اخیر همزمان با اجرای این پژوهش دریافتیم تعداد زیادی از كودكان و خانواده های ایرانی در تهران هم در حال وارد شدن به چرخه جمع آوری زباله ها هستند، خاطرنشان كرد: این مورد به علت مشكل اشتغال و در دسترس بودن زباله اتفاق افتاده است. سازو كاری الان وجود دارد كه پیمان كاران تنها بخشی از كارگران را بیمه می كنند و آنها با افراد غیر قانونی ادغام شده و در مراكز دولتی و غیر دولتی اسكان داده می شوند.

این پژوهشگر اضافه كرد: فراهم كردن زیرساخت های آموزش شهروندی از دیگر اقدامات موثر در حل این مورد خواهد بود. برای مثال هنوز شهروندان زباله هایشان را تفكیك نمی كنند. اگر مسئولیت پذیری شهروندان در تفكیك زباله در منزل اتفاق بیفتند بخشی از این مشكل برطرف خواهد شد. حجم انبوهی از زباله بدون هیچ پرسشی از خودمان را تولید می نماییم بی آنكه بپرسیم چند نفر از ما هنگام خرید از مغازه از گرفتن كیسه پلاستیكی امتناع می كنیم؟ چونكه زندگی شهری ما را به شدت تنبل كرده است.

۸۹ درصد زباله گردان مهاجران غیرقانونی اند
وجود ۱۴ هزار زباله گرد غیررسمی در كشور


وی با اشاره به اینكه افراد درگیر این مورد دارای بهترین اطلاعات در این خصوص هستند، اظهار داشت: برای حل این مشكل باید از مشاركت زباله گردان برای تدوین قوانین استفاده نمود. ۸۹ درصد از این افراد مهاجران غیر قانونی هستند. این مورد به این علت اتفاق می افتد كه در ایران سیستم ویزا و دریافت كار نداریم كه باید تسهیل شود.

این مردم شناس با اشاره به اینكه حدود ۱۴ هزار زباله گرد غیر رسمی در كشور وجود دارد، اضافه كرد: بیشتر این افراد توانسته اند غیر قانونی وارد مرزهای ایران شوند، مالیاتی پرداخت نمی كنند و در نهایت از هر دو طرف به آنها اجحاف می شود.

احمدی افزود: پیشنهاد ما حذف كودكان زباله گرد زیر ۱۵ سال از چرخه كار است. تحت لوای هیچ قوانینی كودكان زیر ۱۵ سال نمی توانند وارد ساز و كار جمع آوری پسماند شوند. برگشت دادن این مهاجران زیر ۱۵ سال با همانگی دولت افغانستان و اداره مهاجرت این كشور، سازمان های بین المللی با دریافت اجازه عبور از مرز، نظارت سازمان جهانی كار، بهزیستی و سازمان های مردم نهاد و بازگشت آنها به چرخه آموزش همچون راهكارهای پیشنهادی ماست.

اكثر كودكان زباله گرد در ایران یك سرپرست درجه یك دارند

وی ادامه داد: اغلب این افراد بی سواد یا در سطح پایین سواد هستند. چاره دوم ما ماندن كودكان بالای ۱۵ سال زباله گرد در ایران، مشروط به داشتن یك سرپرست است. اغلب كودكان زباله گرد در ایران یك سرپرست درجه یك دارند. اگر این افراد با همكاری بعضی از دستگاه های دولتی بتوانند مهارتی را بیاموزند، می تواند كمك كننده باشد. طبق قوانین كار ایران، كار برای افراد بالای ۱۵ سال بلامانع است ولی این به معنای تشویق افراد بالای ۱۵ سال به كار كردن نیست، بلكه برپایه شرایطی است كه كار مناسب با سن، بدون اضافه كاری و شرایط سخت باشد.

۳۰ درصد زباله گردان ۱۵ تا ۱۷ ساله اند
سرپرست این پژوهش با اشاره به اینكه زباله گردان ۱۵ تا ۱۷ سال حدود ۳۰ درصد از این كودكان را می سازند، افزود: این آمار بین افراد ۱۱ تا ۱۲ سال هم ۲۳ درصد است اما ساعت های كاری آنها بسیار بالاست و تا پاسی از شب هم ادامه دارد. در نهایت تامین امنیت كودكان مثل بیمه، اسكان، آموزش و پرورش مجانی همچون دیگر راه كارهای پیشنهادی ماست كه البته در چند سال قبل گشایش هایی برای تحصیل آنها صورت گرفت.
به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، مراد ثقفی پژوهشگر و فعال مدنی هم در ادامه این مراسم با اشاره به اینكه پیشنهاد می كنم شهرداری انجمن های فعال در این عرصه مثل انجمن پشتیبانی از حقوق كودكان و انجمن پویش دعوت كند تا تناقض های این مورد برطرف شود اظهار داشت: این كودكان هر سال به افغانستان می روند یعنی گردش مالی رد شدن آنها از مرز حتی تا یك چهارم درآمد شهرداری می رسد بنابراین باید چرخه اقتصادی این كودكان را نه از داخل كشور بلكه حتی از دهكده ای در افغانستان آغاز كرد و این مسئله محدود به تهران نیست.
وی با اشاره به اینكه خاتمه دادن به مسئله كودكان كار و خیابان سبب می شود آنها به سطوح پایین تر كاری بروند و از دید و چشم ما پنهان شوند، اضافه كرد: تحقیق انجام شده بیشتر ابعاد این پدیده را توصیف كرده است اما به جهت اینكه بتوانیم از این فراتر رفته و سیاستی را استخراج نماییم باید از سطح توصیفی هم گذر نماییم.1398/03/22
15:19:14
5.0 / 5
4215
تگهای خبر: تولید , خانواده , دستگاه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان