مروری بر بررسی های پژوهشگران،

دوزبانه بودن چه فوایدی برای سالمندان دارد؟

دوزبانه بودن چه فوایدی برای سالمندان دارد؟

به گزارش خاتون یار پژوهشگران با بررسی سالمندان دریافتند كه استفاده از دو زبان در طول زندگی سبب بهبود عملكردهای شناختی مثل حافظه، توجه و خلاقیت می شود و یادگیری زبان دوم لازم و ضروری می باشد.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، دوزبانگی پدیده ای جهانی است و امروزه در سرتاسر دنیا افراد بسیاری به خاطر رفع مسائل و نیازهای فرهنگی و اجتماعی خود، به بیشتر از یك زبان سخن می گویند. به شخصی «دوزبانه» گفته می شود كه صرف نظر از میزان مهارت زبانی اش، در زندگی روزمره به صورت همزمان یا به صورت متوالی، از دو زبان استفاده می نماید.
افراد دوزبانه در طول زندگی خود به صورت مداوم در حال تغییر از زبانی به زبان دیگرند. این تغییر تنها در ظاهر و صورت زبان نیست، بلكه ذهن شخص دوزبانه هم در حال حركت و انتقال دائم از یك نظام زبانی به نظام زبانی دیگر و در نتیجه از یك نظام فكری به نظام فكری دیگر است. این تغییر دائمی، قدرت انعطاف پذیری را در این افراد بیشتر می كند و این برتری نه تنها در فعالیت های زبانی، بلكه در فعالیت های غیر زبانی هم بروز پیدا كند.
از آن جا كه مطالعات زیادی در مورد تأثیر دوزبانگی در دوره سالمندی انجام نشده است، نسیم السادات حسینی زاده، محمد حسین عبداللهی و مهناز شهقلیان؛ پژوهشگران گروه روان شناسی دانشگاه خوارزمی تهران، این مورد را در سالمندان شهر تهران مورد بررسی قرار دادند.
در این پژوهش ۵۰ سالمند تك زبانه (فارسی) و ۵۰ سالمند دوزبانه (آذری-فارسی) در دامنه سنی ۶۰ تا ۸۰ سال مورد مطالعه قرار گرفتند. همه سالمندان مطالعه شده، ساكن شهر تهران، كاملاً هوشیار و قادر به پاسخگویی به آزمون ها و در دسترس بودند. وضعیت جسمانی آنها به نحوی بود كه قادر به انجام كارهای معمول بدون وابستگی بودند و هیچ گونه بیماری محدود كننده ای نداشتند.
ملاك های ورود به این پژوهش، قرار داشتن در محدوده سنی ۶۰ تا ۸۰ سال، سواد خواندن و نوشتن، نداشتن اختلال بینایی و شنوایی تأثیرگذار بر اجرای آزمون، توانایی شناختی لازم، راست دست بودن و نداشتن بیماری های روان پزشكی مستلزم مصرف دارو بود. پژوهشگران با انجام آزمون های روان شناسی مختلف، میزان هوش، حافظه، تمركز و توجه، عملكرد و تفكر خلاق این سالمندان را مورد ارزیابی قرار دادند.
نتایج این پژوهش كه در فصل نامه علمی پژوهشی «سالمند» انتشار یافته است، نشان داد كه سالمندان دوزبانه حافظه كاری، توجه و خلاقیت بیشتری نسبت به سالمندان یك زبانه دارند.
به قول پژوهشگران این تحقیق: «دوزبانگی در طول زندگی می تواند سبب بهبود عملكرد شناختی شود؛ ازاین رو به نظر می آید ترغیب افراد به یادگیری زبان دوم لازم و مفید خواهد بود».1398/02/30
14:46:36
5.0 / 5
4751
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , حافظه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان