مروری بر خبرهای روز ایسنا در حوزه اجتماعی

مروری بر خبرهای روز ایسنا در حوزه اجتماعی

خاتون یار: از ˮفتوای پیوندˮ تا ˮانقلابِ بزرگِ پزشكی ایرانˮ، وضعیت حقوق و درآمد پرستاران و پیگیری تجویز دارو توسط پرستاران تخصصی، تفاهم نامه سازمان شهرداری ها و هلال احمر برای توانمندسازی روستاییان در مقابل بحران، زلزله آذربایجان و...از مهم ترین خبرهای اداره اجتماعی ایسنا در روز چهارشنبه هستند.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، در ادامه به بعضی از مهم ترین اخبار اجتماعی ایسنا اشاره شده است كه با كلیك روی تیتر هر یك از آنها، متن كامل خبر در دسترس خواهد بود:

انقلابِ پیوند
دكتر ناصر سیم فروش یكی از اساتید تأثیرگذار در حیطه پزشكی ایران است كه سهم قابل توجهی در پیشرفت و پرآوازه كردن نام پزشكی ایران در سطح بین المللی ایفا كرده است در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان تاریخچه ای وضعیت پیوند در كشور اظهار داشت: پزشكی ما هم قسمتی از همین جامعه است. اوایل انقلاب و زمان جنگ همه به گونه دیگری فكر و عمل می كردیم، امروز از آن مسیر كمی دور شدیم، متأسفانه مادی گرایی باب شده و شرایط زندگی و حتی مراسم عروسی و ختم به تجمل گرایی تبدیل گشته كه همه نوعی آفت است.
وی اضافه كرد: بدین سبب چالش امروز جامعه پزشكی و در كل جامعه امروز ایران همین تجمل گرایی و توجه افراطی به مادی گرایی است؛ درحالیكه در گذشته به علت نبود دید مادی همه خوشبخت تر و در آرامش بیشتری بودند.
مسائل معنوی در اوایل انقلاب و زمان جنگ بسیار پررنگ تر بود و همه از تمام توان خود برای دفاع از كشور استفاده می كردند. الان متأسفانه اكثراً برای كسب مادیات باهم رقابت دارند. اخیراً حدیثی را شنیدم با این مضمون كه پولدارها وكلای خداوند و فقرا عیال خدا هستند؛ به این معنا كه ثروتمندان باید به اداره فقرا كمك كنند. بااینكه رعایت اصول این احادیث برای عموم جامعه واجب است، اما توجه مسئولین به این مسائل یك لزوم است؛ چراكه آنان الگو هستند.


اختصاص ۳۰ درصد بودجه سال آینده شهرداری تهران به توسعه حمل و نقل عمومی
سكینه اشرفی، معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردار تهران با اشاره به اینكه در لایحه پیشنهادی بودجه ۹۸ شهرداری تهران به سوژه حمل و نقل و ترافیك توجه ویژه ای شده است، اظهار داشت: در بودجه پیشنهادی سال آینده، بیشتر از ۴، ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار تملك دارایی های سرمایه ای و مالی در بخش حمل و نقل و ترافیك پیش بینی شده است.
در بخش توسعه و بهسازی كمك به حمل و نقل عمومی غیرریلی باز حدود ۱۸۰ میلیارد تومان اعتبارات تملك دارایی های مالی پیش بینی شده كه در صورت تحقق درآمدهای شهرداری در سال آینده و اختصاص این مبالغ، می توان شاهد یك حركت جدی در زمینه توسعه حمل و نقل عمومی در شهر تهران باشیم.


زلزله ۶ ریشتری جمهوری آذربایجان را لرزاند


مركز لرزه نگاری جمهوری آذربایجان با انتشار اطلاعیه ای اعلام كرد، ساعت ۲۳: ۳۱ دقیقه امشب زمین لرزه ای به بزرگی ۶ ریشتر منطقه «اسماعیل لی» در جمهوری آذربایجان را لرزاند.
مركز این زلزله در ۱۵۱ كیلومتری پایتخت جمهوری آذربایجان و در هشت كیلومتری عمق زمین بوده و در باكو و برخی شهرهای دیگر باز حس شده است…


وضعیت حقوق و درآمد پرستاران / پیگیری تجویز دارو توسط پرستاران تخصصی
دكتر مریم حضرتی معاون پرستاری وزیر بهداشت اعلام نمود: هم اكنون میانگین كشوری پرستار به تخت ۰.۷۳ است؛، اما استاندارد ما در این زمینه ۱.۸ است و امیدوارم تا سال ۱۴۰۴ به این استاندارد دست یابیم. میانگین كل كادر پرستاری به تخت باز ۱.۵ است كه باید به ۲.۵ برسد. باید توجه كرد كه مساله كمبود نیروی پرستاری همه چیز را تحت الشعاع قرار می دهد. بعنوان مثال پرستاران مجبور می شوند اضافه كاری های الزامی داشته باشند یا قانونی مانند بازنشستگی قبل از موعد كه حق قانونی پرستاران است به علت كمبود نیرو نمی تواند در بعضی دانشگاه ها صورت گیرد. از طرفی مهم ترین ضربه كمبود نیرو را مردم می بینند.
بر اساس استانداردها به ازای هر ۴ پرستار یك كمك پرستار تعریف شده است. در درباره جذب ۱۹ هزار پرستار هم بسیار امیدوارم و مطمئن هستم كه وزیر بهداشت به قول شان وفا می كنند. از طرفی از سال ۹۳ تا ۹۷ حدود ۲۷ هزار و ۱۸۴ پرستار جذب شده كه حدود ۱۵ هزار پرستار استخدام رسمی شدند و بقیه شركتی و قراردادی بودند.


توانمندسازی روستاییان در مقابل بحران
مهدی جمالی نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر كشور در حاشیه امضای تفاهم نامه مشترك میان سازمان شهرداری ها و دهیاری های كشور و جمعیت هلال احمر اظهاركرد: بیشتر از ۲۰ میلیون جمعیت كشور روستایی هستند و یقیناً بایستی در بحث پیشگیری و موضوعاتی كه به ایمنی روستاها باز می گردد دغدغه داشته باشیم و پیگیر موضوعات آنها باشیم.
تفاهم نامه ای كه امروز به امضا رسید كار ارزشمندی در چارچوب ادامه خانه های هلال احمر است كه در روستاهای مختلف داشتیم كه روستاییان را توانمند نماییم و مشاركت آنها را در جهت ایمن شدن روستاهایشان داشته باشیم. این تجربه را در شهرها داشتیم هر شهری به تبع وضعیتش یعنی كلانشهرها، شهرهای میانی و شهرهای كوچك دارای آتش نشانی ها هستند و ظرفیت ها و تجهیزات مختلف در آنها وجود دارد.واكنش رئیس محیط زیست به خواسته جدید موتورسیكلت سازان
عیسی كلانتری رئیس سازمان محیط زیست اشاره كرد: سازمان حفاطت محیط زیست مخالف حذف ماده ۱۱ آئین نامه ماده ۲ قانون هوای پاك است و حتماً موتورهای فرسوده باید اسقاط شوند.
متأسفانه وزارت صنعت و موتورسیكلت سازان دنبال حذف ماده مربوط به «اسقاط موتورسیكلت های فرسوده در ازای تولید موتورسیكلت های جدید بنزینی» هستند.
بیش از ۵۰۰ هزار موتورسیكلت رسوبی (موتورسیكلت های بلا صاحب) در اختیار ستاد اجرایی فرمان امام است و سازمان حفاظت محیط زیست اعلام نموده است كه موتورسیكلت سازان این موتورها را اسقاط كنند تا دوباره وارد چرخه مصرف نشود بدین سبب موتورسیكلت سازان می توانند با خرید این موتورها از ستاد اجرایی فرمان امام نسبت به اسقاط موتورهای فرسوده اقدام كنند…

وقوع آتش سوزی مهیب جنگلی در نیوزیلند
وقوع آتش سوزی جنگلی در جزیره جنوبی نیوزیلند و تخریب تعدادی واحد مسكونی، ده ها نفر را از محل زندگی خود متواری كرد. این آتش سوزی از ساعت ۱۴ روز گذشته (سه شنبه) به وقت محلی شروع شد.
گزارش ها از آن حكایت می كند كه وزش باد و خشكی آب و هوا سبب گسترش هر چه بیشتر شعله های آتش شده و حدود ۲۰۰۰ هكتار را در برگرفته است و بنابر اعلام اسكای نیوز، بیشتر از ۶۰ نیروی آتش نشان كه بیشتر آنان داوطلب هستند با استفاده از چندین بالگرد و هواپیما در كوشش برای اطفای حریق هستند.


زمان برگزاری آزمون ورودی پایه «هفتم» و «دهم» مدارس سمپاد

میزان شهریه، نصف مدارس غیرانتفاعی است
فاطمه مهاجرانی رئیس مركز ملی پرورش استعدادهای درخشان و باشگاه دانش پژوهان جوان ضمن نمایش گزارشی از عملكرد مدارس سمپاد طی ۴۰ سال اخیر سپس پیروزی انقلاب اسلامی به پرسش های مختلف خبرنگاران پیرامون وضعیت مدارس سمپاد، روند شناسایی استعدادها و اجرای طرح شهاب و برگزاری آزمون های ورودی مدارس سمپاد پاسخ داد.
۶۷۰ مدرسه سمپاد داریم كه یك سوم مدارس ما در مناطق محروم قرار دارند.
گره كور پسماندهای بیمارستانی تهران چگونه باز می شود؟
محمد حسین بازگیر رئیس اداره محیط زیست شهر تهران درباره مدیریت پسماندهای بیمارستانی تهران اظهار نمود: روزانه حدود ۱۰۰ تن پسماند پزشكی از نوع زباله های عفونی و زباله های تیز و برنده از مراكز درمانی سطح شهر تهران به سازمان مدیریت پسماند شهرداری تحویل داده می شود كه برای بیمارستان ها و درمانگاه ها است و تكلیف پسماندهای پزشكی سایر مراكز خرد درمانی از همچون هزاران مطب فعال مشخص نیست. این پسماندها به سلول بهداشتی حدوداً ۵ هكتاری در مركز پردازش و دفع پسماندهای آراد كوه واقع در كهریزك منتقل و دفن شود.
مراكز درمانی و دانشگاه های علوم پزشكی اصرار دارند كه پسماندهایشان توسط دستگاه های بی خطرساز عاری از میكروب و تبدیل به پسماند عادی می شوند و ادامه مدیریت آنها مانند سایر پسماندهای شهری برعهده شهرداری است و شهرداری نباید هزینه ای بیشتر از پسماندهای عادی از مراكز درمانی مطالبه كند، در حالیكه شهرداری بدون توجه به بی خطرسازی پسماندهای بیمارستانی، تعرفه پسماندهای پزشكی را دریافت می كند...


اعلام محدودیت های ترافیكی راهپیمایی ۲۲ بهمن در پایتخت


محدودیت های ترافیكی ویژه راهپیمایی ۲۲ بهمن از طرف پلیس راهور تهران بزرگ اعلام گردید.
محدودیت های ترافیكی در بعضی مسیرها از ساعت ۲۱ روز یكشنبه ۲۱ بهمن و در مسیرهای اصلی از بامداد روز دوشنبه آغاز می شود. عوامل پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از ساعت ۶ بامداد تا خاتمه مراسم راهپیمایی و عادی شدن وضعیت ترافیكی در كلیه معابر پیرامون مسیرهای راهپیمایی و معابر منتهی به میدان آزادی حضور داشته و نسبت به تسهیل عبور و مرور و پیشگیری از انسداد معابر در محدوده اجرای مراسم اقدامات لازم را انجام خواهند داد.
ممنوعیت ها و محدودیت های تردد در روز ۲۲ بهمن ماه: در مسیرهای دوازده گانه تعیین شده برای راهپیمایی، محدوده میدان آزادی و معابر پیرامونی آن محدودیت تردد وجود دارد كه در سه مرحله انجام می شود:
مرحله اول: از ساعت ۲۱ یكشنبه ۲۱ بهمن ضلع شمالی میدان آزادی (حدفاصل خیابان محمدعلی جناح تا جاده مخصوص).
مرحله دوم: از ساعت ۲۲ یكشنبه ۲۱ بهمن رینگ داخلی میدان آزادی در چهار مقطع منتهی به میدان آزادی محدودیت اعمال خواهد شد:
مرحله سوم: از ساعت ۶ بامداد روز دوشنبه ۲۲ بهمن اعمال می شود…

افتتاح مركز شبانه نگهداری از معتادان در "دره فرحزاد"


فرزانه جوادی معاون توسعه پیشگیری و درمان بهزیستی استان تهران از طریق اندازی یك مركز نگهداری شبانه (شلتر ) از معتادان در دره فرحزاد تهران آگاهی داد و با اشاره به اینكه یكی از اهداف و برنامه های سازمان بهزیستی در بحث كاهش لطمه های اعتیاد، راه اندازی مراكز كاهش لطمه در دو بخش است، اظهار داشت: یك بخش از این خدمات مربوط به مراكز گذری یا DIC است كه خدمات را به شكل روزانه نمایش می دهند و بخشی هم مربوط به مراكز سرپناه شبانه یا شلترهاست كه ظرفیت آنها ۴۰ نفر است.
به مناسبت دهه فجر در منطقه فرحزاد، یك شلتر افتتاح و مقرر است معتادان پرخطر دره فرحزاد را پوشش دهد...


فعالیت ۳۱ مركز شبانه روزی نگهداری از كودكان خیابانی
رضا جعفری رئیس اوراژانس اجتماعی كشور با بیان راه اندازی مركز ساماندهی و نگهداری كودكان كار در بندرعباس اظهار داشت: این سازمان می خواهد با برنامه ریزی های گوناگون ساعت كار این كودكان را كم كند و الان ۳۱ مركز شبانه روزی نگهداری از كودكان خیابانی و ۵۱ مركز روزانه حمایتی آموزشی در كشور فعالیت دارند.
۹۵ درصد كودكان خیابانی دارای خانواده هستند كه حضور آنها در خیابان لطمه های اجتماعی و كودك آزاری را به همراه دارد و بررسی ها نشان داده است تعداد قابل توجهی از این كودكان مورد خشونت های كلامی یا تحقیر قرار می گیرند كه نیازمند توانمندسازی خانواده ها است و مراكز شبانه روزی پشتیبانی از كودكان خیابانی خدمات آموزشی، پزشكی، تحصیلی، حقوقی و مالی را نمایش می كنند...


تشكیل كمیته دسترسی آزاد به اطلاعات در هلال احمر


دكتر محمودرضا پیروی دبیركل جمعیت هلال احمر درباره پیوستن جمعیت هلال احمر به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات اظهاركرد: در این خصوص كمیته ای كه دبیر آن مدیركل روابط عمومی و مركز ارتباطات مردمی جمعیت هلال احمر است، تشكیل شده و مدیران مرتبط باز عضو آن هستند.
به محض اینكه در سامانه شفافیت سوالی از هلال احمر پرسیده شود، اپراتور سامانه آنرا به كمیته ارجاع می دهد كه اگر پاسخ آن روشن و در دسترس باشد در كوتاه ترین زمان ممكن پاسخ به آن طبق قانون داده خواهد شد…

به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، پر بازدیدترین اخبار اداره اجتماعی در ۲۴ ساعت گذشته به شرح زیر است:
زلزله ۶ ریشتری جمهوری آذربایجان را لرزاند
حمله قلبی خاموش چه علائمی دارد؟
انفجار تانكر سوخت رسان طی تیراندازی در خرم آباد / شهادت یك سرباز
از "فتوای پیوند" تا "انقلابِ بزرگِ پزشكی ایران" + فیلم
واكنش رئیس محیط زیست به خواسته جدید موتورسیكلت سازان1397/11/21
12:52:53
5.0 / 5
4812
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان