چرا پزشكان الزامی برای نصب كارتخوان در مطب ها ندارند؟

چرا پزشكان الزامی برای نصب كارتخوان در مطب ها ندارند؟

به گزارش خاتون یار رئیس دانشگاه علوم پزشكی البرز به مساله نصب كارتخوان در مطب ها هم اشاره و اعلام نمود: مسئولیت این مورد با نظام پزشكی است اما چیزی كه وجود دارد این است كه قانونی در خصوص الزامی بودن نصب كارتخوان در مطب ها وجود ندارد.


به گزارش خبرنگار ایسنا، حمیدرضا درفشی در نشست خبری امروز یكشنبه هفتم بهمن ماه در پاسخ به سوالی در مورد پرونده های قصور پزشكی استان هم اعلام نمود: قصور پزشكی وجود دارد و نمی توان آنرا منكر شد اما در مواردی چون مرگ مادر آبستن یا مرگ نوزاد جزو خط قرمزهای وزارت بهداشت است كه امكان دارد حتی شخص وزیر هم به آن ورود كند، اما به صورت كلی می توان اظهار داشت كه قصور پزشكی در البرز با وضعیت كشور تفاوتی ندارد و هم سطح است.
وی با اشاره به اینكه دانشگاه علوم پزشكی البرز تقریباً از سال 91 هویت مستقل خویش را پیدا كرد، توضیح داد: در طول این مدت خدماتی چون آموزش، درمان، بهداشت و تا حدی پژوهش توسعه پیدا كرده است.
درفشی اضافه كرد: هم اكنون 17 بیمارستان دولتی و خصوصی در استان البرز با 3530 تخت فعال است كه 2100 تخت در بخش دولتی است.
وی افزود: ما تا چند سال قبل هیچ آموزشی نداشتیم اما حالا شش دانشكده پزشكی، دندانپزشكی، پرستاری و مامایی، پیراپزشكی و بخش بهداشت در استان فعال است و در هشت رشته تخصصی مانند جراحی، اطفال، داخلی، خانواده، ارتوپدی، بیهوشی و... متولی هستیم. دریافت مجوز این آموزشی ها برای بهداشت و درمان البرز یك هویت به ارمغان آورد ضمن اینكه استان را به سطح قابل قبولی رساند.
درفشی به اقدامات صورت گرفته در زمان طرح تحول سلامت اشاره و اعلام نمود: در استان البرز 650 تخت قدیمی ساز وجود داشت اما در طول سه سال قبل 1400 تخت به این تعداد افزوده شد تا در كنار توسعه خدمات رسانی، نیروهای لازم هم استخدام شوند.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی البرز اضافه كرد: تا قبل از طرح تحول در استان البرز فقط 15 تخت آی.سی.یو وجود داشت اما حالا تعداد این تخت ها به 130 مورد رسیده است. هم اكنون 1100 پزشك متخصص و فوق متخصص، سه هزار پزشك عمومی و 200 دندانپزشكی در استان مشغول به فعالیت هستند.
درفشی در ادامه به پروژه های درمانی در حال ساخت استان، اشاره و تصریح كرد: بیمارستان فردیس با 300 تخت، سیدالشهدا با 260 تخت و كمالشهر با 160 تخت همچون پروژه های درمانی استان به حساب می آید كه امیدواریم بتوانیم ظرف دو سال آینده آنها را به بهره برداری برسانیم تا تعداد تخت های دولتی استان به 3000 تخت برسد.
این مسئول اضافه كرد: البرز پیش از طرح تحول سلامت برای هر هزار نفر فقط چهار دهم تخت بیمارستانی داشت این در شرایطی است كه متوسط كشوری برای این عدد 1.6، استاندارد 1.7 و هدف 3.2 است، با اجرای طرح تحول این رقم در البرز به 1.2 تخت رسید و با بهره برداری از سه پروژه جدید در دو سال آینده به 1.9 تخت برای هر 1000 نفر می رسیم یعنی قدری از استاندارد 1.7 كشور بالاتر خواهد بود.
وی به وضعیت اورژانس در استان هم اشاره و خاطرنشان كرد: در این بخش 55 پایگاه اورژانس، 115 پایگاه جاده ای، 60 آمبولانس، دو اتوبوس آمبولانس و 40 موتورلانس داریم كه اخیرا بالگردهای اورژانس هم به این ناوگان اضافه شده و خدمات خوبی را عرضه می كند و امیدوار هستیم ظرف دو سال آینده 30 مركز اورژانس دیگر هم به این ناوگان اضافه شود.
درفشی در ادامه از عرضه خدمات سیار به مناطق محروم هم گفت و اعلام نمود: از سال قبل تابحال 11 هزار نفر در مناطق محروم و روستایی تحت پوشش این خدمات قرار گرفته اند.
وی در مورد استفاده از خیرین در بخش سلامت هم اظهار داشت: خیرین برای ساخت مراكز درمانی، ساخت بخش های بیمارستانی و... در استان البرز بیشتر از 110 میلیارد تومان كمك كرده اند. در شرایط فعلی می توان اظهار داشت كه مجموعاً 95 درصد از مناطق شهری و روستایی استان با 75 خانه بهداشت، 93 پایگاه روستایی، 78 مركز خدمات جامع و 40 مركز در مناطق شهری تحت پوشش شبكه بهداشت و سلامت قرار گرفته اند و در تلاش هستیم تا این پوشش را صد در صدی نماییم.
وی در مورد هزینه های سلامت برای مردم هم اعلام نمود: با اجرای طرح تحول سلامت پرداخت مردم در بخش درمان به حداقل رسیده است به صورتی كه در بیمارستان های دولتی حدود 10 درصد فرانشیز دولتی توسط بیمار پرداخت می شود؛ مواردی چون زایمان هم كاملاً مجانی است.
درفشی اضافه كرد: به جرأت می توان اظهار داشت كه هزینه درمان در بیمارستان از هزینه تاكسی كه بیمار برای رجوع به بیمارستان پرداخت می كند كمتر است به صورت مثال هزینه هر شب تخت آی.سی.یو دو و نیم میلیون تومان است اما در بیمارستان های دولتی با 40 هزار تومان این كار انجام می شود؛ می توان گفت كسی نیست كه از هزینه های درمان ناراضی باشد.
این مسئول در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت داروهای تاریخ مصرف گذشته در داروخانه ها هم اعلام نمود: دانشگاه علوم پزشكی به صورت مرتب بر داروخانه ها نظارت دارد، در مورد داروهای تاریخ گذشته قانون این است كه هیچ داروخانه ای حق ندارد خودش دارو را معدوم كند و باید دارو را در انبار نگه دارد تا تحت نظارت دانشگاه معدوم شود اما هیچ داروی تاریخ گذشته ای نباید در قفسه باشد.
وی در مورد خدماتی كه در حوزه روانپزشكی عرضه می شود هم اظهار داشت: قبلاً بیمارانی كه به خدمات روانپزشكی نیاز داشتند روانه تهران می شدند اما هم اكنون 100 تخت روانپزشكی در بیمارستان امام حسین(ع) بوجود آمده تا در این بخش هم خدمات عرضه شود.
درفشی افزود: در بخش سرطان هم سه مركز تیپ یك سرطان در بیمارستان امام علی(ع)، رجایی و امام جعفر صادق(ع) بوجود آمده و یك مركز رادیوتراپی هم در بیمارستان امام علی(ع) در حال راه اندازی است و احتمالاً ظرف یكسال آینده به بهره برداری برسد تا با بهترین تجهیزات در سطح كشور به بیماران سرطانی استان خدمت رسانی كند.1397/11/07
02:05:29
5.0 / 5
4125
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان