یك عصب شناس:

موش ها با جداشدن از مادر گرفتار شبه اوتیسم می شوند

موش ها با جداشدن از مادر گرفتار شبه اوتیسم می شوند

خاتون یار: رئیس پژوهشكده علوم شناختی و مغز دانشگاه شهید بهشتی اظهار داشت: مطالعات دانشمندان ایران بر روی رشد مغز در این دانشگاه در دنیا بی نظیر است، نتایج یكسری از مطالعات نشان داده كه جداكردن موش ها از مادرشان و كاهش روابط اجتماعی آنها را به علائم شبه اوتیسم مبتلا می كند.


حمیدرضا پوراعتماد روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه سلامت گروه اجتماعی ایرنا در پاسخ به این سوال كه در زمینه اختلالات رشد مغزی همچون اوتیسم چه كارهایی در كشور انجام شده، گفت: اختلالات عصبی و رشدی شامل هفت دسته اختلال مانند بیش فعالی (ADHD)، اختلالات زبان، مهارتی، آموزشی، اوتیسم، اختلالات عقب ماندگی ذهنی و اختلالات حركتی است كه در مجموع این اختلالات را اختلالات عصبی - رشدی گویند.
وی اظهار داشت: اختلالات عصبی - رشدی شامل تعدادی اختلالات روانشناختی باز هست و مبانی عصب شناختی دارد و از مشهورترین این اختلالات، بیماری اوتیسم است كه تعداد زیادی از به این بیماری مبتلا می شوند و یكی از دلایل افت تحصیلی، مشكل در عدم برقراری روابط اجتماعی و نظیر اینها، به نحوی با اختلالات رشد مغری مرتبط می باشد.
پوراعتماد اضافه كرد: متاسفانه در ایران هیچ واحد آموزش عالی تابحال به صورت خاص به مجموعه اختلالات مغزی نپرداخته و پژوهشكده علوم شناختی مغز دانشگاه شهید بهشتی تنها واحد آموزش عالی است كه مطالعات اساتید و دانشجویان آن روی رشد مغز در حالت بهنجار و نابهنجار (اختلالات عصبی رشدی) دایر است و در این پژوهشكده دو گرایش علوم شناختی یكی مدل سازی شناختی و دیگری روانشناسی شناختی و همین طور در مقطع كارشناسی ارشد تحت عنوان توانبخشی شناختی، برگزار می گردد.
وی اشاره كرد: مطالعاتی كه در این مركز انجام میگردد مطالعاتی است كه در ایران بی نظیر است و در دنیا مطالعات این مركز در رأس قراردارد به خصوص مطالعاتی كه به جنبه های استفاده از فن آوری های نوین در آموزش توانبخشی اوتیسم است.
وی افزود: این خط مطالعاتی نه تنها در پژوهشكده علوم شناختی و مغز دانشگاه شهید بهشتی بلكه با پیوستن سایر دانشگاههای امیركبیر، تهران و دانشگاه شریف انجام میگردد. همین طور یك خط مطالعاتی در ارتباط با تاثیر عوامل محیطی به خصوص جدا شدن از گروه و موقعیت اجتماعی و تاثیر آنرا بر روی مغز مورد بررسی قرار می دهیم كه خود این مساله به دو بخش مطالعات انسانی و حیوانی تقسیم میگردد.
پوراعتمار اظهار داشت: بخش مطالعات حیوانی نشان داده كه چنانچه موش ها را از تعاملات اجتماعی و مادرشان محروم نماییم، این موشها به علائم شبه اوتیسم مبتلا می شوند و در واقع این روش تنها در این پژوهشكده انجام و تولید شده است.
وی گفت: البته با دستكاری مستقیم مغز و با دادن دارو یا با تزریق به مغز علائم اوتیسم را می توان احداث كرد ولی اینكه با دستكاری های محیطی موشهای اوتیسمی تولید كرده باشید در این پژوهشكده برای نخستین بار اتفاق افتاده و در این رابطه هم یك خط پژوهشی كامل در این مركز دایر شده است.
اجتمام * 1417 * 3063


1397/10/27
22:34:08
5.0 / 5
4339
تگهای خبر: بیمار , بیماری , دارو , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان