اسید استرس بر زخم بیماری های گوارشی

اسید استرس بر زخم بیماری های گوارشی

به گزارش خاتون یار رئیس مركز تحقیقات كبد و گوارش دانشگاه علوم پزشكی مازندران بروز برخی بیماریهای گوارشی ناشی از استرس را قابل كنترل دانست و اظهار داشت كه درحالی افراد بیشتری در جامعه به این نوع بیماری ها مبتلا می شوند كه با تعدیل در بعضی مسائل زندگی می توانند بیمار نشوند.


دكتر حافظ فاخری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از سندروم روده تحریك پذیر و ریفلاكس معده بعنوان 2 بیماری گوارشی شایع كنونی در جامعه نام برد و اضافه كرد: در هر یك از این بیماری ها 20 درصد افراد جامعه به آن مبتلا هستند.
وی افزود: در حالی بخشی از افراد جامعه به این 2 بیماری شایع مبتلا هستند كه اصلی ترین زمینه مبتلا شدن به آنها ناشی از استرس و فشارهای روحی است.
این فوق تخصص گوارش تغییر شیوه زندگی كه با استرس و فشار روحی بیشتر همراه شده است را بعنوان اصلی ترین عامل در بروز سندروم روده تحریك پذیر ذكر كرد.
وی در تشریح وضعیت بیماری سندروم روده تحریك پذیرگفت: جسم روده در این بیماران سالم می باشد اما تحت تاثیر استرس و فشارهای روحی، دل پیچه، نفخ، اسهال و دفع بیش از اندازه گاز از روده را برای این بیماران بوجود می آورد.
وی اظهار داشت كه استرس، مساله ای جدا ناپذیر از زندگی امروز است و تنها باید چگونگی غلبه و كنترل آنرا یاد گرفت تا درگیر و گرفتار این بیماری ها گوارشی نشویم.
دكتر فاخری سبك زندگی و تغذیه گذشتگانمان را الگوی مناسب عنوان نمود و افزود: مبتلا شدن به بیماری برگشت اسید از معده به سمت مری از تبعات همین سبك غلط زندگی امروزی است.
وی اظهار داشت كه گذشتگانمان خواب روزانه را پیش از نهار خوردن در برنامه های زندگیشان داشتند چون كه علم پزشكی امروز اثبات نموده است كه خوردن غذا و بعد آن خوابیدن سبب برگشت اسیدمعده به سمت مری شده و باعث ریفلاكس می گردد.
این متخصص گوارش توضیح داد: عضلات دریچه انتهای مری پس از ورود غذا به درون معده بسته می گردد اما در بعضی افراد این عضله شل و هنگام دراز كشیدن سبب برگشت اسید معده به سمت مری می گردد.
دكتر فاخری سفارش كرد كه 2 تا سه ساعت پس از غذا خوردن نخوابید و با پرهیز از خوردن غذاهای چرب، شیرین، پیاز، گوجه، ادویه، الكل و مصرف سیگار سلامت گوارشی خویش را تضمین كنید.
** پایش بیماری های گوارشی
رئیس مركز تحقیقات گوارش و كبد دانشگاه مازندران از اجرای طرح پایش بیماری های گوارشی (سلیاك و التهاب روده ) در استان اطلاع داد و اظهار داشت: همسو با طرح ملی دانشگاه علوم پزشكی ایران این طرح از سه سال قبل شروع شده است كه با شناسایی و انجام كارهای درمانی بموقع می توان از مبتلا شدن به سرطان جلوگیری كرد.
وی ادامه داد: با هماهنگی صورت گرفته پزشكان مازندران، افرادی كه مبتلا به این بیماری ها هستند به سیستم ثبت بیماری های گوارشی مستقر در مركز تحقیقات بیماری های كبد و گوارش علوم پزشكی مازندران معرفی می گردند.
دكتر فاخری اضافه كرد: در بیماری سلیاك تحلیل و از بین رفتن پُرزهای روده باریك سبب می گردد تا فرد گرفتار نفخ، دردهای پراكنده شكمی، اسهال، اختلال در جذب ان و یا عدم جذب ویتامین D شود.
وی افزود: با انجام آزمایش 'آنتی تی جی ' بر روی نمونه خون فرد و انجام اندوسكوپی و نمونه برداری بافتی از دوازدهه تشخیص این بیماری امكانپذیر است.
به گفته دكتر فاخری این بیماری در فرد مستعد از نظر ژنتیكی با مصرف مواد غذایی از مشتقات گندم و جو كه حاوی گلوتن است بروز می كند و این پروتئین همچون ماده ای سمی عمل كرده و سبب تحلیل پُرزهای روده باریك می گردد.
وی با اشاره به اجرای سه ساله طرح غربالگری و شناسایی مبتلایان به بیماری سلیاك در مازندران، افزود: در این مدت 156 فرد مبتلا به این بیماری در استان شناسایی شدند و زیر پوشش خدمات درمانی و حمایتی انجمن ملی بیماران سلیاك قرار گرفته اند.
دكتر فاخری اظهار داشت: این بیماران نباید نان گندم و یا جو مصرف بكنند و انجمن سلیاك بن های خرید مواد غذایی ماهانه به ارزش 40 هزار تومان را با استفاده از مركز تحقیقات گوارش مازندران در اختیار این بیماران قرار می دهد.
به گفته این فوق تخصص گوارش خیلی از این بیماران با پرهیز غذایی ویژه كه همان عدم مصرف غذاهای دارای گلوتن است در مدت كوتاهی درمان می شوند.
وی اظهار داشت: برپایه نتایج پزشكی فردی مبتلا به سلیاك باشد شانس ابتلای همین بیماری در سایر افراد خانواده به 10 درصد افزایش می یابد بنابراین بررسی و انجام آزمایش خون اعضای خانواده این نوع بیماران در دستور كار قرار دارد.
استاد دانشگاه علوم پزشكی مازندران با تاكید بر اینكه بیماری سلیاك بسیار مخفی و نهفته است، اظهار داشت: عدم تشخیص بموقع بیماری و عدم رعایت نكات بهداشتی امكان دارد در سال های پایانی عمر این افراد را مستعد سرطان های گوارش و غدد لنفاوی بكند.
وی از شناسایی بیماران التهابی روده ( بیماری كولیت اولسرو و كرون ) بعنوان دیگر برنامه در دستور كار مركز تحقیقات گوارش مازندران نام برد و اظهار داشت: هر چند این دسته از بیماری ها گوارشی شیوع زیادی ندارند اما فقط 20 درصد بیماران در مدت 2 سال درمان می شوند و مابقی تا آخر عمر درگیر بیماری و مراقبت های در رابطه با كنترل بیماری هستند.
دكتر فاخری با اشاره به اینكه علت این بیماری همچنان ناشناخته است، اضافه كرد: سیستم ایمنی این بیماران بیش فعال است و روده فرد را بیگانه تلقی كرده و به آن حمله می كند و باعث التهاب و زخم در روده می گردد.
وی افزود: علائم این دسته از بیماری ها به صورت دردهای شكمی، اسهال و یا اسهال خونی و یا خونریزی روده ای است.
وی ادامه داد: این بیماران با درمان های مهاركننده سیستم ایمنی بیش فعال می توانند به زندگی عادی خود ادامه بدهند و این روند درمانی نیاز به معالجه مستمر زیر نظر پزشكان است.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی مازندران عنوان نمود كه پیش بینی می گردد سه هزار نفر در این استان به این بیماری مبتلا باشند كه تابحال یكهزار نفر از این بیماران شناسایی و تحت درمان های مورد نیاز قرار گرفته اند.
به گفته دكتر فاخری افراد مبتلا به بیماری های التهاب روده كه بیشتر از هشت الی 10 سال سابقه مبتلا شدن داشته باشند به طور دوره ای می بایست كلونوسكوپی برای جلوگیری از سرطان را انجام بدهند.
2096/1899


1397/10/25
14:41:02
5.0 / 5
4341
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , تحقیقات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان