پروتئین مغزی اضطراب را درمان می كند

پروتئین مغزی اضطراب را درمان می كند

به گزارش خاتون یار محققان موسسه مكس پلانك آلمان پروتئین جدیدی را در مغز شناسایی نمودند كه كلید درمان هدفمند اضطراب است.


به گزارش روز یكشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیكال ساینس، در این تحقیقات از پروتئین IgSF9b استفاده شد كه اخیرا شناسایی شده و نوعی پل ارتباطی بین سیناپس های مهاركننده بوجود می آورد و می تواند اثر مهاركنندگی سیناپس ها را خنثی كند.
داروهای مورد استفاده برای درمان اضطراب از آنجائیكه بر تمام سیسناپس های مهاركننده اثر می گذارند، دارای اثرات جانبی نامطلوب همچون خواب آلودگی و عدم تمركز هستند. اما استفاده از داروهای هدفمند برای خنثی كردن بعضی از سیناپس های مهاركننده می تواند این اثرات جانبی را از بین ببرد.
محققان به منظور بررسی عملكرد این پروتئین، با دستكاری ژنتیكی موش هایی مبتلا به اضطراب ساختند. این موش ها به جای گشت و گذار در محفظه نگهداری، به گوشه ای خزیده و در انزوا به سر می برند. سپس محققان تولید پروتئین IgSF9b را در مغز موش های مسدود كردند و در نتیجه این اقدام عوارض اضطراب به صورت كامل از بین رفت. با انجام بررسی های بعدی مشخص شد این تغییر رفتار حاصل بهبود عملكرد سیناپس های مهاركننده است.
محققان معتقدند داروهای جدید با هدفگیری پروتئین IgSF9b می توانند اضطراب را بدون عوارض جانبی داروهای موجود و با كارآیی بیشتری درمان كنند.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications انتشار یافته است.


 

1397/10/09
15:18:48
5.0 / 5
4207
تگهای خبر: تحقیقات , دارو , درمان , رفتار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان