ضرورت تحقق وظیفه اصلی فارغ التحصیلان علوم تغذیه در طرح تحول سلامت

ضرورت تحقق وظیفه اصلی فارغ التحصیلان علوم تغذیه در طرح تحول سلامت

به گزارش خاتون یار رییس انجمن تغذیه ایران بر تحقق مسئولیت اصلی فارغ التحصیلان علوم تغذیه در طرح تحول نظام سلامت تاكید نمود.


دكتر جلال الدین میرزای رزاز در حاشیه سومین كنگره بین المللی و پانزدهمین كنگره ملی تغذیه كه در مركز همایش های بین المللی دانشگاه علوم شهید بهشتی برگزار شد، در گفت وگو با ایسنا با اشاره به محورهای برگزاری این كنگره، اظهار نمود: امنیت تغذیه ای، ایمنی و سلامت غذا (غذاهای تراریخته، صنایع غذایی و تغذیه پایدار، اقتصاد دانش بنیان در حوزه تغذیه) ٍ، تغذیه و بیماری ها، سیاست های غذا و تغذیه (سیاست های جلوگیری از اضافه وزن و چاقی، تغذیه و خود مراقبتی، نظام مراقبت غذا و تغذیه، اقتصاد غذا و تغذیه)، تغذیه در شرایط ویژه (بحران ها و بلایا، تغذیه در بحران های اقتصادی)، تغذیه ورزشی و ورزشكاران، تغذیه سلولی مولكولی، فن آوری های نوین در حوزه تغذیه، تغذیه و شادی پایدار و تازه های علوم تغذیه بعضی از مهم ترین محورهای این كنگره بود.
وی با اشاره به شركت بیشتر از ۱۶۰۰ نفر در سومین كنگره بین المللی تغذیه، عنوان كرد: متاسفانه امسال در ارتباط با امتیاز بازآموزی كنگره با مشكلات پیچیده ای در دفتر بازآموزی وزارت بهداشت مواجه شدیم.
وی با شاره به حضور ده ها شركت و موسسه در رابطه با تغذیه سالم در حاشیه كنگره امسال با هدف ارائه آخرین دستاوردها، اظهار نمود: در كنگره امسال علاوه بر چندین سخنرانی كلیدی و سمپوزیم های تخصصی، كارگاه های علمی و آموزشی متعددی با مضمون تغذیه و برنامه های در رابطه با آن برگزار گردید.
میرزای رزاز با اشاره به اینكه پس از برگزاری كنگره، نشست های دوره ای انجمن تغذیه در ۲۲ دفتر استان در سراسر كشور برگزار می شود، اظهار نمود: طی این جلسات تمامی مشكلات صنفی و سایر مسائل جامعه تغذیه كشور همچون مشكلات فارغ التحصیلان علوم تغذیه و تحت پوشش بردن خدمات تغذیه ای در بیمه ها طبقه بندی و بررسی می گردد.
وی با اشاره به مشكلات فارغ التحصیلان علوم تغذیه كشور در طرح تحول نظام سلامت، عنوان كرد: بیشتر از ۱۶۰۰ فارغ التحصیل رشته علوم تغذیه در ارتباط با شرایط كار و دستمزدهای خود در طرح تحول سلامت با مشكلات عدیده ای روبرو هستند كه انجام برخی امور غیرمرتبط با رشته تحصیلی آنان و بار اضافی مسئولیت در مراكز بهداشت بعضی از آنهاست.
رییس انجمن تغذیه ایران با اشاره به مسئولیت اصلی فارغ التحصیلان گروه علوم تغذیه، اظهار نمود: مسئولیت فارغ التحصیلان این گروه در نظام بهداشت، آموزش و فرهنگ سازی در جهت روش صحیح تغذیه و غذای سالم در سطح جامعه است، ولی متاسفانه مسئولیت این افراد در طرح تحول سلامت به ارائه رژیم به بیماران محدود شده است.
وی با اشاره به اینكه این روش و مسئولیت با اصول اولیه نظام سلامت مغایرت دارد، اظهار داشت: این دفعه اضافی مسئولیت سبب شده كه افراد از مسئولیت اصلی خود یعنی ترویج فرهنگ تغذیه سالم در جامعه باز بمانند. ازاین رو یكی از كارهایی كه به شدت به دنبال تحقق آن هستیم، بازگرداندن فارغ التحصیلان علوم تغذیه به وظیفه و مسئولیت اصلی خود در نظام تحول سلامت است.1397/10/04
14:50:34
5.0 / 5
4200
تگهای خبر: بیمار , بیماری , خدمات , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان