براساس گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی :

تسریع ترمیم زخم با بانداژ الكتریكی ممكن شد

تسریع ترمیم زخم با بانداژ الكتریكی ممكن شد

خاتون یار: محققان یك بانداژ الكتریكی ساختند كه در اطراف زخم های پوستی مزمن همچون زخم های پای دیابتی، زخم های وریدی و زخم های حاصل از جراحی، میدانی الكتریكی به وجود می آورد و زمان مورد نیاز برای ترمیم این زخم ها را به میزان قابل توجهی می كاهد.


به گزارش روز پنج شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، در دهه 1960 میلادی محققان دریافتند تحریك الكتریكی زخم می تواند منجر به ترمیم سریع تر زخم ها شود. اما تجهیزات مورد نیاز برای انجام این كار حجیم بوده و معمولا مستلزم بستری شدن بیمار در بیمارستان هستند.
اكنون محققان یك بانداژ انعطاف پذیر با قابلیت توان الكتریكی مورد نیاز را ساختند كه قادر می باشد حركات پوست را به یك میدان الكتریكی درمانی تبدیل كند. برای این منظور محققان یك نانوژنراتور پوشیدنی از جنس صفحات پلی تترافلوئورواتیلن (PTEF)، پلی اتیلن ترفتالات (PET) و فویل مس ساختند. این نانوژنراتور حركات پوست را كه در جریان فعالیت روزمره و حتی تنفس احداث می شوند، به پالس های الكتریكی كوچك تبدیل می كند. سپس این جریان الكتریكی به دو الكترود كه در دو طرف زخم پوستی قرار گرفته اند، هدایت میگردد و یك میدان الكتریكی به وجود می آورد.
محققان این بانداژ را روی موش ها آزمایش كردند و توانستند زخم های پوستی را در طول 3 روز به صورت كامل ترمیم كنند. در حالیكه ترمیم چنین زخم هایی با استفاده از بانداژهای عادی فاقد میدان الكتریكی حداقل 12 روز زمان لازم دارد.
به گفته محققان تسریع فرآیند ترمیم زخم ها حاصل انتقال، تولید مثل و تفكیك سریع تر نوعی سلول بافت همبند موسوم به فیبروبلاست در اثر میدان الكتریكی است.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه ACS Nano انتشار یافته است.
**9259**1601**


1397/10/02
20:28:51
5.0 / 5
4358
تگهای خبر: بیمار , پوست , تحقیقات , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان