بازخوانی، تنقیح و اصلاح نظام حقوقی حوزه زنان

بازخوانی، تنقیح و اصلاح نظام حقوقی حوزه زنان

به گزارش خاتون یار، معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به خلاءهای قانونی حوزه زنان، اظهار داشت: بازخوانی، تنقیح، اصلاح و تکمیل نظام حقوقی ایران با هدف تدوین قانون جامع زن و خانواده روان سازی و بستر سازی استیفای حقوق بانوان و تقویت نهاد خانواده را به عنوان رویکرد مهم و اساسی دیده ایم.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، لاله فرهنگ متین در نشست فصلی مشترک معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده و نمایندگان زن مجلس شورای اسلامی در امتداد اصلاح و تنقیح قوانین حوزه زنان و خانواده، اظهار داشت: با تلاش معاونت بیش از ۱۵ جلسه خبرگانی و داخلی شکل گرفت و ضرورت ها بر مبنا چالش ها تحت عنوان احکامی تدوین شد و با همکاری سازمان برنامه و بودجه یک کمیسیون مشترک فرهنگ شکل گرفت و ۹ کارگروه داریم که یک کارگروه با عنوان زنان و خانواده فعالیت مستمر دارد.
وی ادامه داد: ۴ جلسه هم در سطح کلان برای جمع بندی و نهایی سازی درحال برگزاری است.
معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به این که این فعالیت ها در سه سطح در حال انجام می باشد، افزود: در سطح اول به ۷ حکم رسیدیم و هفته آتی تمام احکام دستگاهها بررسی خواهد شدکه مشخص شود چه میزان رویکرد خانواده محور، نوجوانان، سبک زندگی و... که در اسناد بالا دستی خصوصاً سیاست های مقام معظم رهبری در احکام آنها دیده شده است.
متین با اعلان اینکه در امتداد اجرا نشدن برخی احکام برنامه ششم با در نظر گرفتن حوزه اجرا عدم تامین اعتبارات لازم اهمیت دارد، اظهار داشت: عدم شفافیت، پراکندگی احکام، عدم توجه به چند بعدی بودن مسائل زن و خانواده، فقدان رویکرد سیاستی، عدم شکل گیری چشم انداز دقیق و استفاده از واژگانی چون تحکیم خانواده بدون اشاره به احکام، اهداف و اقدام مشخص و تعریف فاکتورهای غیر واقع گرایانه و آرمانی بدون فاکتورهای تاثیر گذار و... از عوامل عدم اجرای احکام عنوان شده است.
معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده اظهار داشت: با بررسی های معاونت امور زنان و خانواده احکامی تعریف شده و برای هر حکمی برنامه مرتبط آن احصاء و موارد احتمالی عدم تحقق بررسی شده و سیاست های مرتبط، چالش متناظر، زمان تحقق پذیری، سیاست ها، دستگاه های همکار، نتایج عملیاتی شدن در نظر گرفته شده است.
استیفای حقوق بانوان و تقویت نهاد خانواده رویکرد اساسی معاونت است فرهنگ متین اشاره کرد: طبق خلاءهایی که ما در احکام گذشته داشته ایم و نیازی که اکنون وجود دارد، بازخوانی، تنقیح، اصلاح و تکمیل نظام حقوقی ایران با هدف تدوین قانون جامع زن و خانواده روان سازی و بستر سازی استیفای حقوق بانوان و تقویت نهاد خانواده را به عنوان رویکرد مهم و اساسی دیده ایم.
ایشان سپس عنوان کرد: مسئله مهم دیگر که معاونت اقدامات بسیاری در امتداد آن انجام داده و بدنبال ایجاد احکام آن در برنامه های کلان کشور است تدوین یک نظام واره جامع اشتغال در جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر پشتیبانی از شاغلان زن با رویکرد خانواده محوری و عدالت جنسیتی است.
معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به چالش های موجود در برنامه ششم توسعه اشاره کرد: در زمینه نظام مشاوره خانواده دستگاه های متولی طبق قانون حضور دارند اما یک خلاء نظارتی وجود دارد و باید یک بخشنامه یکپارچه سازی نوشته شود که معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده به پشتوانه تمام احکام برنامه ریزی لازم را انجام و تدوین کرده است.
وی عنوان کرد: نکته مهم دیگر ارتقاء ساختار ماموریت های معاونت ریاست جمهوری در امور زنان است که برای حل مسائل زنان اهمیت بسیاری دارد.
تاکید معاون رییس جمهور بر ایجاد نظام آماری زنان در کشور فرهنگ متین با اعلان اینکه به الگو اجتماعی فراغت و نوجوانان و جوانان نیز در این احکام تاکید گردیده است، اظهار داشت: دکتر خزعلی بسیار به نظام رصد و دیده بانی و اطلس تحلیلی با برش زنان و خانواده تاکید داشتند برای اینکه برخی فاکتورهای زنان در نظام آماری کشور مغفول مانده است و زمانی که دستگاهها آمار می دهند با رصد و پایش دقیقی نیست و ظرافت لازم را ندارد.
تدوین و تصویب قوانین در زمینه زنان صعب العبور است فاطمه قاسمپور نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: با تقدیر از دکتر خزعلی در خصوص اراده لازم برای تدوین احکام زنان اظهارکرد: برنامه توسعه فرصتی برای برنامه عملی است و باید از این فرصت در زمینه اجرا استفاده گردد.
قاسمپور افزود: پروسه تدوین و تصویب قوانین در زمینه زنان کار صعب العبوری است و برای هر کدام از لایحه ها مثل لایحه منع خشونت که زمان ۱۰ساله گذاشته شده را شاهد می باشیم.
ایشان سپس اظهار داشت: ما در ساختار حوزه زنان را بازآرایی نماییم و هنوز در بعضی دغدغه ها نظام روانشناسی و حاکمیت به اجماع نظر نرسیده است و نیاز به ماهیت اجرائی دارد.
این نماینده مجلس اظهار داشت: نیاز است حوزه زنان در فضای بین المللی با رویکرد مقام معظم رهبری فعالیت بیشتری داشته باشد که خلاء جدی حوزه زنان است و حاکمیت باید در این جهت تسهیل گری انجام دهد و جمعیت امور بین الملل دستگاهها نیز همکاری لازم را داشته باشند که آثار آن دیپلملسی فعال و جریان سازی در زمینه زنان شود.
جنگ نرم در زمینه زنان و خانواده اهمیت فراوان دارد همین طور زهره سادات لاجوردی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در ادامه اشاره کرد: هم اکنون مجلس و دولت هماهنگی های لازم را با یکدیگر دارند و امیدواریم نتایج لازم را بگیریم.
وی افزود: باتوجه به شرایط فعلی زمانی که از دهه ۹۰ مرور می نماییم و مقام معظم رهبری اعلام می کند که مسئله زن و خانواده از مسائل مهم کشور است، متاسفانه به این مسئله بها نداده ایم و زمانی که با جنگ نرم مواجه می شویم به آن توجه می نماییم. در برنامه ششم برنامه جنگ نرم در زمینه خانواده آمده است اما به ان توجه نشده و شرایط فعلی بنا بر این است.
بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، لاجوردی اشاره کرد: نیاز است با تاکید بسیار در زمینه جنگ نرم در زمینه خانواده برنامه لازم را داشته باشیم.
انتهای یام


1401/09/09
10:12:25
0.0 / 5
256
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان