افزایش کودکان کار و خیابان تهران

افزایش کودکان کار و خیابان تهران

به گزارش خاتون یار، سرپرست دفتر امور صدمه دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور سرانه نگهداری و توانمندسازی هر کودک کار و خیابانی در مراکز بهزیستی را سالانه ۱۵ میلیون تومان اعلام نمود.


محمدرضا حیدرهایی در گفتگو با ایسنا، در مورد ساماندهی کودکان کار می گوید: هم اکنون ۵۰۰ کودک بدسرپرست و بی سرپرست کار و خیابانی در ۲۰ مرکز نگهداری از کودکان بهزیستی در سرتاسر کشور نگهداری می شوند.
وی با اشاره به اینکه سازمان بهزیستی بعنوان بزرگترین سازمان اجتماعی در قانون، متولی رسیدگی به امور کودکان کار و خیابانی است و بر مبنای قانون پشتیبانی از اطفال مصوب سال ۹۹ موظف است با همکاری دستگاه ها نسبت به شناسایی، جذب، حمایت و توانمندسازی این کودکان اقدام نماید، می افزاید: به منظور کاهش کودکان کار در چهار راه ها و خیابان ها باید خانواده های آنها توانمند شوند که در این خصوص سازمان بهزیستی مراکزی را تحت عنوان مراکز آموزشی، حمایتی کودک و خانواده تاسیس کرده است و هم اکنون ۶۲ مرکز در این حوزه فعال می باشند.


افزایش تعداد کودکان کار تهران

حیدرهایی خاطرنشان می کند: در هر استان از کشور یک مرکز آموزشی حمایتی کودک و خانواده تاسیس شده است، اما به علت افزایش تعداد کودکان کار در تهران ۲۱ مرکز از این تعداد، در تهران راه اندازی و فعالیت می نمایند.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا باوجود حضور بیشتر تعداد کودکان کار و خیابان در تهران، ۲۱ مرکز آموزشی حمایتی برای این کودکان می تواند پاسخگوی نیاز آنها باشد؟ توضیح می دهد: باتوجه به پهنه بندی که در استان تهران شده است، آنچه که از مراکز درمورد شناسایی کودکان کار و خیابان می خواهیم به درستی صورت گیرد، به نظر این تعداد مرکز حمایتی برای شهر تهران کفایت می کند.
حیدرهایی می افزاید: این ۲۱ مرکز حمایتی آموزشی برای کودکان کار و خیابان در شهر تهران است و به نظر این تعداد مرکز مشروط بر این که تمامی دستورالعمل های حمایتی (شناسایی کودکان، سرشماری مناطق و پهنه بندی مناطق) را به درستی انجام دهند، کفایت می کند. به نظر بعضی از مراکز این وظایف را به درستی انجام نمی دهند و در جلساتی که از آغاز سال با آنها برگزار کردیم از آنها خواسته ایم که اگر توان انجام این اقدامات را ندارند انصراف دهند.
سرپرست دفتر امور صدمه دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی تصریح می کند: کودکان کار و خیابان در محل کار شناسایی می شوند و برپایه محل کار به مراکز آموزشی و حمایتی آن منطقه ارجاع می شوند.


پیش بینی وجود ۱۴ هزار کودک کار و خیابانی در کشور

شناسایی ۷۰۰۰ کودک تاکنون

به گفته حیدرهایی، تا کنون ۷۰۰۰ کودک کار و خیابانی در کشور شناسایی و از این مراکز خدمت دریافت کرده اند، ادامه می دهد: بر مبنای برآوردها ۱۴ هزار کودک کار و خیابانی در کشور وجود دارد.
وی در مورد ۷۰۰۰ کودک کار و خیابانی که تابحال شناسایی نشده اند می گوید: پیشبینی می شود که خیلی از این کودکان، کودک کار باشند اما کودک خیابانی نباشند؛ امکان دارد این کودکان در سرشماری کارگاه هایی که حق بیمه پرداخت می کند در نظر گرفته نشوند تا حق بیمه ای پرداخت نکنند. اگر این کودکان ایرانی باشند در سرشماری کارگران لحاظ می شوند اما اگر از اتباع باشند در سرشماری لحاظ نمی شوند تا حق بیمه پرداخت نکنند. اتباع غیر مجاز نمی توانند به علت فقدان برگه هویتی در این حوزه شکایت کنند.


۸۵ درصد کودکان کار شناسایی شده "ایرانی" نیستند

این رقم در تهران به ۶۳ درصد می رسد

حیدرهایی ضمن اشاره به این که ۸۵ درصد کودکان کار و خیابانی شناسایی شده در کشور، اتباع خارجی هستند، می گوید: در شهر تهران از مجموع کودکان کار و کودکان خیابانی شناسایی و جذب شده ۶۳ درصد اتباع خارجی هستند.


۷۰ درصد کودکان کار و خیابان "خارجی" اوراق هویتی ندارند

بهزیستی نمی تواند به این دسته از کودکان خدمات تحصیلی و مادی عرضه نماید

وی با اشاره به اینکه ۷۰ درصد این اتباع خارجی هم غیرمجاز بوده و اوراق هویتی ندارند و سازمان نمی تواند در حوزه توانمندسازی و تحصیل به این کودکان خدمات عرضه نماید و صرفاً از حمایت های غیر مادی سازمان می توانند برخوردار شوند، بر اهمیت استفاده از ظرفیت مردمی و لزوم آگاه سازی مردم در مواجه با کودکان کار و خیابانی بیان می کند: مردم باید بدانند که هر کمک مالی و پرداخت پول به کودکان کار و خیابانی در جهت صدمه زدن به این کودکان است و باید از پرداخت پول و کمک مالی به این کودکان جلوگیری نمایند.


کار کردن کودکان ۰ تا ۶ ساله جرم است؛ اگر کودکی دیدید با ۱۲۳ تماس بگیرید

سرپرست دفتر امور صدمه دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی می افزاید: با عنایت به این که بر مبنای قانون، کار کردن کودکان ۰ تا ۶ جرم است، هموطنان در صورت مشاهده کودکان صفر تا ۶ ساله درحال تکدی گری، کار، کار خیابانی و... با مراکز اورژانس اجتماعی ۱۲۳ تماس بگیرند تا همکاران اورژانس بر مبنای وظیفه رجوع و کودک را از شرایط مخاطره آمیز دور کنند. همینطور اگر کودکان کار بیشتر از ۶ سال را هم مشاهده نمودند می توانند آنرا گزارش کنند و همکاران وی را به مراکز روزانه پشتیبانی از کودکان ارجاع می دهند.1401/08/11
10:18:52
0.0 / 5
274
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان