آمارهایی از اختلالات روانشناختی مردم

آمارهایی از اختلالات روانشناختی مردم

به گزارش خاتون یار مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور ضمن تاکید بر ضرورت زیر پوشش بیمه قرار گرفتن خدمات مشاوره و روانشناسی، اظهار داشت: به نظر می آید سیاستگذاران در برنامه ریزی سیاست های کلی تأمین اجتماعی باید نگاه جامعی به این مورد داشته باشند.


بهزاد وحیدنیا در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه برپایه اعلام وزارت بهداشت در سال گذشته، حدود ۳۰ درصد افراد جامعه به شکلی اختلال روانی را تجربه کرده اند و این مورد در افرادی که مبتلا به کرونا بوده یا تجربه کرونا را داشته اند معادل ۴۰ درصد بوده است، اظهار داشت: در دنیا برای دوران کرونا و پسا کرونا و مشکلات و اختلالات روانی و بخصوص بحث استرس و اضطراب مطالعات جدی انجام شده است. سازمان بهزیستی هم از آغاز پاندمی کرونا سامانه خودارزیابی روانشناختی را فعال کرده و حسب مطالعاتی که پارسال صورت پذیرفت، ۳۰ درصد افراد استرس، اضطراب و افسردگی متوسط و شدید را تجربه می کنند.
وحیدنیا تصریح کرد: آنچه امروز بعنوان یکی از مباحث روز دنیای روانشناسی وجود دارد و دولت ها باید به آن توجه نمایند عوارض روانشناختی ناشی از پاندمی کروناست که اهمیت مبحث را به لحاظ مشکلاتی که مردم در ابعاد اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، جسمانی و روانشناختی تجربه می کنند، بیشتر می کند و لازم است برنامه ریزی هایی در این خصوص وجود داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه توسعه دسترسی عموم به خدمات پیشگیرانه در حوزه سلامت روانی و اجتماعی یکی از اصولی است که در حکمرانی مطلوب باید مورد توجه قرار گیرد، اظهار نمود: به جهت اینکه دولت ها بتوانند جهت حفظ نیروهای مولد، توسعه توانمندی های افراد و کارآمدی آنها در نظام اجتماعی سرمایه گذاری کنند باید به دنبال تحقق خدمات رفاه عمومی و یکپارچه باشند.
وحیدنیا افزود: برای تحقق خدمات رفاه عمومی و یکپارچه، باید زیرساخت های لازم جهت تأمین خدمات دیده شود تا دغدغه در ارتباط با دسترسی به آن خدمت هم کمتر باشد. خدمات مشاوره و روانشناسی همچون خدماتی است که به بهزیستی روانشناختی و اجتماعی افراد و سلامت اجتماعی جامعه کمک می نماید. برپایه معیارهای دنیا به جهت اینکه افراد جامعه تجربه زندگی بهتر، تصمیمات بهتر در زندگی پیش رو، انتخاب اهداف مطلوب تر و شیوه و سبک زندگی مناسب تری را داشته باشند در ابتدا باید به اقدامات پیشگیرانه و قبل از صدمه فکر نماییم تا مردم بتوانند این خدمت را دریافت کنند؛ البته زمانی میتوان به این مهم دست یافت که بحث بیمه پایه خدمات روانشناختی شکل گرفته باشد.
مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: هم اکنون برپایه بند ج ماده ۱۰۲ قانون ششم توسعه، دولت مکلف بوده آموزش و مشاوره مستمر برای گروه هایی همچون جوانان، نوجوانان قبل، حین و دست کم ۵ سال پس از ازدواج را تحت پوشش بیمه پایه و تکمیلی دولت قرار دهد. هرچند که این قانون مشخصا تکیلف نکرده که چه دستگاهی متولی پیگیری تحقق این بند از قانون است اما بر این اساس، سازمان بهزیستی جلساتی را برگزار و بحث های استاندارد بیمه را برای این گروه ها طراحی و آنرا به تصویب شورایعالی بیمه سلامت رسانده و پیگیری هایی هم جهت پیاده سازی امر داشته است.
وحیدنیا با اشاره به اینکه برای اجرای بند ج ماده ۱۰۲ قانون ششم توسعه قاعدتا باید پیگیری هایی جهت تأمین منابع صورت گیرد و اساسا لازم است هیات دولت درمورد کم و کیف پیاده سازی قانون تصمیم گیرد، اضافه کرد: هم اکنون زیرساخت های تأمین خدمت باتوجه به جایگاه برنامه ریزی، ظرفیت های تخصصی، استانداردهای ترسیمی و سامانه های نظارتی در سازمان بهزیستی وجود داشته و مراکز تخصصی در همه حیطه ها را توسعه داده است. همینطور با عنایت به جنس خدمات مذکور و نقش آن در توسعه سلامت اجتماعی، به نظر پیاده سازی بیمه خدمات مذکور در مراکز تحت نظارت سازمان بهزیستی می تواند راه گشا باشد؛ امید است با پیگیری هایی که از جانب سازمان بهزیستی و هم مجموعه های صنفی و انجمن های تخصصی روانشناسی در کشور صورت می پذیرد، این به نتیجه برسد.
وی در ادامه به بیمه های پیشگیرانه اشاره نمود و خاطرنشان کرد: بیمه های پیشگیرانه یکی از موضوع هایی است که در اقتصاد سلامت باید به آن پرداخته شود و طبیعتا اقتصاد سلامت روان هم بخشی از این مورد است.
به گفته وحیدنیا، بار ناتوانی ناشی از بیماری ها یکی از موضوعات اساسی است که دولت ها در طرح ریزی برنامه به آن می پردازند.
وی با تکیه بر این که برای داشتن جامعه سالم تر، ایمن تر و پویاتر باید به دنبال مدیریت بار ناتوانی ناشی از اختلالات روانی در کشور باشیم، اظهار داشت: این مورد زمانی اهمیت پیدا می کند که جمعیت سالمندی رو به توسعه باشد که در کشور ایران هرم جمعیتی به سمت سالمندی درحال حرکت است. در این بخش اهمیت پوشش های بیمه ای برای خدمات پیشگیرانه و مشاوره و راهنمایی اهمیت مضاعفی را به خود می گیرد که انتظار می رود با پیگیری ها و حساس سازی در رسانه ها و توجهات دولت حاضر بتوان آنرا به نتیجه رساند.
مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: به نظر می آید سیاستگذاران در برنامه ریزی سیاست های کلی تأمین اجتماعی هم باید نگاه جامعی به مبحث داشته باشند. کما این که مقام معظم رهبری به صراحت به بحث نظام جامع رفاه اجتماعی، یکپارچگی برنامه ریزی ها و توسعه عدالت و حفظ کرامت انسان ها اشاره کردند. طبیعتا کرامت انسان ها ایجاب می کند ما برنامه ریزی های مبتنی بر رفاه اجتماعی را طوری پیشبینی نماییم که افراد پیش از این که نیازمند استمداد از کسی یا مجموعه ای بشوند، توانمندی لازم را برای فائق آمدن به مسائل چالش ها و مشکلات داشته باشند.
وحیدنیا در ادامه درمورد نحوه عرضه خدمات مشاوره و روانشناسی سازمان بهزیستی به مددجویان زیر پوشش به عرضه توضیحاتی پرداخت و اضافه کرد: سازمان بهزیستی سالیانه مبالغی را بعنوان کمک هزینه خدمات روانشناختی در نظر گرفته و آنرا برای مشارکت یا کمک به افراد نیازمند با اولویت بندی هزینه می کند؛ به لحاظ اهمیتی که اختلالات و مشکلات روانشناختی دارد، موارد ضروری و فوری را با تشخیص مددکاری مورد حمایت و پشتیبانی قرار می دهیم، بعنوان مثال در زمینه مشاوره های خانواده به افراد نیازمندی که از راه سامانه تصمیم شناسایی می شوند بعد از ارزیابی مددکاری، کمک هزینه های مشاوره های کاهش طلاق، در چارچوب یاری برگ عرضه می شود. در حوزه خانواده، کودک و حوزه های مداخلات بالینی هم روند همین گونه است.
منبع:

1401/02/08
14:01:45
0.0 / 5
320
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان