درمان سرطان و زوال عقل با کمک ژن درمانی جدید

درمان سرطان و زوال عقل با کمک ژن درمانی جدید

خراسان رضوی مسیر جدید ژن درمانی می تواند ما را در مقابل سرطان و زوال عقل محافظت کند.


به نقل از مدیکال اکسپرس، محققان دانشگاه شفیلد انگلستان، یک روش ژن درمانی جدید کشف کرده اند که مکانیسم نظارتی مهمی را برای حفظ سلامت ژنوم ما آشکار کرده است. این مسیر می تواند از ما در مقابل بیماری های جدی محدودکننده زندگی مانند سرطان و زوال عقل محافظت کند.
هم اکنون، سرطان و تخریب عصبی دو چالش عمده سلامتی هستند که بر افراد تأثیر می گذارند و دو روی یک سکه را تشکیل می دهند؛ یکی ناشی از تکثیر بی رویه سلولی به علت صدمه ژنوم و دیگری ناشی از صدمه بیش از اندازه ژنوم و مرگ سلولی است. این مسیر جدید بر هر دو تأثیر می گذارد و فرصت های درمانی جدیدی را جهت کمک به مبارزه با بیماری ها عرضه می دهد.
یافته های یک تحقیق نشان داد، وقتی سلول های بدن ما دی ان ای (DNA) را برای ساخت پروتئین بازخوانی می کند، اغلب اشتباهاتی انجام می دهند که می تواند به ژنوم ما صدمه برساند و سبب بیماری هایی مانند سرطان و زوال عقل شود.
دانشمندان با بررسی چگونگی رفع صدمه در دی ان ای برای سالم ماندن به مزایای سه پروتئین که به صورت گروهی با هم کار می کنند، پی بردند. این سه پروتئین که USP۱۱ KEAP۱ و SETX نامیده می شوند، دستورالعمل هایی را از مربی خود دریافت می کنند تا عملکرد خویش را در فضا و زمان با هماهنگی قابل توجه جهت حفظ سلامت DNA ما هدایت کنند.


دانشمندان می توانند با درک این که چگونه سلول ها در مقابل این اشتباهات از خود محافظت و در نتیجه از بیماری ها پیشگیری می کنند، رفتار این پروتئین ها را برای ارتقاء سلامت و تندرستی افراد تغییر دهند.
یافته های این تحقیق دانشمندان را قادر می سازد تا آزمایش های تشخیصی و داروهایی را برای هدف قرار دادن یک یا چند پروتئین در راه تشخیص و درمان زودهنگام انواع خاصی از سرطان و بیماری های عصبی ایجاد کنند.
انتظار می رود که توسعه داروهای جدید برای تنظیم سطح یک یا چند نوع از این پروتئین ها، درمان های جدیدی برای سرطان و زوال عقل عرضه نماید.
پروفسور شریف الخمیسی، بنیان گذار و معاون موسسه عمر سالم و استاد دانشکده علوم زیستی و موسسه علوم اعصاب در دانشگاه شفیلد می گوید: این یافته ها مهم و قابل توجه هستند، چونکه حالا در مرحله ای هستیم که می توانیم داروهایی را برای کنترل این تغییر بسازیم که در کشتن سلول ها مفید خواهد بود، این همان کاری است که هنگام درمان افراد مسن مبتلا به سرطان انجام می دهیم. کاربرد دیگر آن کاهش سطح صدمه ژنوم خواهد بود که می تواند برای سایر اختلالات در رابطه با پیری مانند زوال عقل مفید باشد.
نتایج این تحقیق در مجله Nature Communications انتشار یافته است.
منبع:

1400/06/25
15:17:32
0.0 / 5
233
تگهای خبر: بیمار , بیماری , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان