چرا پدرها بعد از تولد فرزندشان افسرده می شوند؟!

چرا پدرها بعد از تولد فرزندشان افسرده می شوند؟!

خاتون یار: قم روانشناس خانواده اظهار داشت: افسردگی بعد از والد شدن گونه ای از افسردگی است که در یک سال اول تولد نوزاد پدر و مادر را تحت تاثیر قرار می دهد که می تواند به تدریج یا ناگهانی رخ دهد و از افسردگی، خفیف و متوسط تا افسردگی حاد گسترش داشته باشد.


فریده عزیزی، روانشناس بالینی، در گفت و گو با ایسنا در ارتباط با افسردگی پس از زایمان در پدران، عنون کرد: تولد یک نوزاد برای همه والدین دارای بار عاطفی و هیجانی متفاوت است؛ اما افسردگی بعد از والد شدن گونه ای از افسردگی است که در یک سال اول تولد نوزاد پدر و مادر را تحت تاثیر قرار می دهد که می تواند به تدریج یا ناگهانی رخ دهد و از افسردگی، خفیف و متوسط تا افسردگی حاد گسترش داشته باشد.
وی افزود: علائم افسردگی مردان پس از زایمان همسر، شبیه علایم افسردگی بعد از زایمان در مادران است که این علایم شامل بی حوصلگی، دل سردی شدید، بی حسی و عدم علاقه به انجام کارهای دنیای اطراف، زود رنجی و کج خلقی، عذاب وجدان، تحریک پذیری، اضطراب و ترس، احساس غمگینی، ناتوانی از لذت بردن، کاهش اعتماد به نفس، کاهش روابط بین اعضای خانواده و زوجین، کاهش احساسات و روابط و میل جنسی، کاهش رشد هیجانی و شناختی و کلامی، بروز مشکلات رفتاری، کاهش واکنش های اجتماعی و کاهش تمایل به نگهداری از کودک است.
وی بابیان این که لطمه دیدن رابطه ی زناشویی یکی از جدی ترین لطمه هایی افسردگی است، اظهار نمود: زندگی در کنار فردی که انگیزه و تلاشی برای تغییر شرایط ندارد و یا مسئولیت های نقش خودرا به درستی انجام نمی دهد به طور معمول موجب وارد شدن لطمه های زیادی به رابطه زوجین می شود و حتی ممکنست زوجین را به سمت جدائی نیز هدایت کند.
وی در ارتباط با وظایف زوجین در زمان افسردگی همسرشان اظهار داشت: شناسایی نشانه ها جهت پیشگیری، در درمان هر گونه بیماری روانی اقدامی سریع است همین طور پیگیری درمان نیز موضوعی بسیار مهمست.
وی ضمن اشاره به این که آرام نگه داشتن فضای خانه، همدلی و حمایت نیز از دیگر وظایف زوجین است، خاطرنشان کرد: احساس درک شدن از جانب دیگران یکی از مسائلی است که تا حد زیادی موجب آرامش روحی فرد می شود همین طور بالا بردن آگاهی در ارتباط با بیماری افسردگی به زوجین کمک می نماید که به خوبی بتوانند شرایط را مدیریت کنند.
عزیزی درباب عللی که در افسردگی پدران موثرهستند، اظهار داشت: بیکاری، ضعف در رابطه زناشویی و مشکل داشتن با خانواده همسر، استرس، پیش آمدهای زندگی، فقدان حمایت های اجتماعی، داشتن سابقه بیماری روانی، سطح اقتصادی _اجتماعی پایین، تعداد حاملگی های قبلی، حاملگی ناخواسته و حوادث استرس زا موجب ایجاد این نوع افسردگی می شود.
وی بیان نمود: افسردگی پدران بر روابط زوجین تاثیراتی مانند خشم و درگیری های بین فردی زوجین، افزایش ریسک ناسازگاری و احساس منفی در روابط زناشویی، عیب جویی بیش از اندازه زوجین از یکدیگر، اختلالات عاطفی و روانی زوجین و به خطر نوزاد کشی را به همراه دارد.
پژوهشگر خانواده در ارتباط با تاثیر افسردگی پدران بر سلامت روان کودک توضیح داد: افزایش استرس و اضطراب کودک، مشکلات خلق وخوی کودک، رفتارهای ضد اجتماعی کودک، ناآرامی و بیش فعالی، اختلالات عاطفی_ روانی کودک و مشکلات رفتاری خصوصاً در کودکان پسر همچون تاثیرات افسردگی پدران پس از زایمان همسر در کودکان است.
افسردگی بعد از زایمان مردان چقدر طول می کشد؟
روانشناس بالینی اظهار نمود: در صورت عدم درمان ممکنست هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها باقی بماند و در صورت نادیده گرفتند می تواند عواقب جدی به همراه داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه روش های متفاوتی برای درمان افسردگی پدران بعد از تولد نوزادان وجود دارد، اظهار داشت: مشاوره درمانی، دارو درمانی، رفتارشناختی، درمانی CBT، گروه درمانی و... همچون این درمان ها است که با عنایت به شرایط و وضعیت فرد، انتخاب می شود.
وی بیان نمود: با عنایت به تأثیرات منفی ناشی از افسردگی پدران، باید در دوران حاملگی از طرف کارکنان بهداشتی در حوزه شناسایی بموقع به خانواده ها آموزش های لازم داده شود تا افراد بتوانند با تشخیص بموقع نشانه ها و درمان آن، عواقب این اختلال را بر خانواده و کودک را کاهش دهند تا بتوانند روابط زوجین، کیفیت زندگی و فرزند پروری را بهبود بخشند.
منبع:

1400/06/22
10:53:43
0.0 / 5
219
تگهای خبر: بیمار , بیماری , خانواده , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان