پوشش بیمه ای برای خدمات توانبخشی اتیسم

پوشش بیمه ای برای خدمات توانبخشی اتیسم

به گزارش خاتون یار یکی از اشکالات افراد اتیسم هزینه های درمانی شامل توانبخشی و موارد دیگر است که اخیرا بخشی از این خدمات همچون خدمات توانبخشی زیر پوشش بیمه های پایه همچون بیمه سلامت قرار گرفته است.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، اختلالات طیف اتیسم یکی از شایع ترین اختلالات در حال افزایش می باشد که حدوداً به ازای هر ۵۹ تولد یک کودک دارای این اختلال است و یکی از اختلالات عصبی رشدی در حوزه اختلالات روانپزشکی کودکان به حساب می آید که ساختار و کارکرد مغز را با نقایصی مواجه می کند.
تأثیر اتیسم و شدت آن در هر فرد دارای اتیسم متفاوت می باشد. برپایه اعلام سازمان جهانی بهداشت، یک درصد از مردم جهان دارای اتیسم هستند و با عنایت به مطالعات انجام شده در ایران حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار نفر بیمار اتیسم برآورد شده است. تعداد جمعیت اختلال اتیسم در کشور حدود ۳۴ هزار نفر شناسایی شده که حدودا نیمی از این بیماران زیر پوشش سازمان بیمه سلامت هستند.
خدمات بیمه سلامت به مبتلایان اتیسم
اختلالات اتیسم در سه سطح خفیف، متوسط و شدید دسته بندی می شوند که هم اکنون اتیسم مطابق کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت، خدمات تشخیصی درمانی همچون آزمایش ها، تصویر برداری، دارویی و ویزیت های تخصصی و فوق تخصصی زیر پوشش بیمه هستند. بسته خدمات غیر دارویی اتیسم شامل مداخلات کاردرمانی، مداخلات گفتاردرمانی، مداخلات رفتاری آموزشی و مداخلات مشاوره ای حمایتی، ویزیت های تخصصی و فوق تخصصی، خدمات نوار مغز است.
خدمات بهداشتی درمانی در سه بخش شناسایی به هنگام وغربالگری، ارجاع موارد غربالگری شده و تشخیص نهایی و مداخلات درمانی و توانبخشی طبقه بندی می شوند. در موارد اول و دوم، در پایگاه های سلامت مطابق برنامه تنظیمی در ارزیابی رشدی در سنین ۹ ماهگی به بالا شناسایی می شوند و جهت تشخیص نهایی به مراکز ذیصلاح و تایید شده توسط معاونت درمان ارجاع خواهند شد.
بنابراعلام پایگاه خبری بیمه سلامت، حنان حاجی محمودی _ مدیرکل دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت درباره خدمات این سازمان به افراد اتیسم، اظهار داشت: عمده مداخلات درمانی دارای شواهد علمی دراختلال طیف اتیسم به صورت کلی به دو دسته مداخلات دارویی و غیردارویی شامل توانبخشی و روانشناسی تقسیم می شوند. منظور از مداخلات دارویی، مداخلاتی است که توسط پزشک و از راه تجویز دارو یا سفارش ها و مداخلات تغذیه ای صورت می گیرد. روانپزشک کودک و نوجوان، روانپزشک عمومی، متخصص مغز و اعصاب کودک و متخصص اطفال آموزش دیده مجاز به عرضه این نوع از خدمات هستند.
وی افزود: مداخلات غیر دارویی شامل توانبخشی و روانشناسی هم مداخلاتی هستند که در حوزه توانبخشی، آموزشی و مشاوره توسط دانش آموختگان مرتبط از توانبخشی، روانشناسی و مشاوره و برپایه رشته تحصیلی و کوریکولوم های آموزشی مصوب آنها به اجرا در می آیند.
حاجی محمودی بیان نمود: شناسنامه واستاندارد خدمات توانبخشی در اختلالات اتیسم در مورد بهره برداری از ۶ کد خدمتی ستاره دار غیر بیمه ای به استان ها ابلاغ گردیده است. عرضه خدمات کار درمانی و گفتار درمانی به افراد اتیسم تابحال با عنایت به تفاهمنامه بین سازمان بیمه سلامت و سازمان بهزیستی، فقط مبتلایان به اتیسم زیر پوشش سازمان بهزیستی می توانستند از خدمات کار درمانی و گفتار درمانی شامل ۵ کدخدمتی در تعهد سازمان بیمه سلامت بهره مند شوند. با ابلاغ بسته خدمات توانبخشی بیماران طیف اتیسم شامل ۶ کدخدمتی در حیطه مداخلات کاردرمانی، مداخلات گفتاردرمانی، مداخلات رفتاری آموزشی و مداخلات مشاوره ای حمایتی زیر پوشش سازمان بیمه سلامت قرار گرفته و کلیه افراد اتیسم تا آخر سن ۶ سالگی از این خدمات بهره مند خواهند شد.
مدیرکل دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت دراین زمینه هم اظهار نمود: هزینه سهم پرداختی سازمان بیمه سلامت برای خدمات توان بخشی در ۶ کدخدمتی مذکور، جهت گروه سنی زیر ۶ سال، با احتساب رشد تعرفه در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۷۶ میلیارد تومان برآورد می شود. خدمات اتیسم زیر پوشش بیمه سلامت قرار گرفت یکی از نیازهای اساسی مبتلایان به اتیسم، پوشش بیمه ای خدمات توانبخشی بوده که این موارد اخیرا زیر پوشش بیمه های پایه همچون سازمان بیمه سلامت قرار گرفته است.
همینطور سعیده صالح غفاری_ مدیرعامل انجمن اتیسم ایران در این حوزه، اظهار داشت: پوشش خدمات بیمه ای توانبخشی در ارتباط با افراد اتیسم توسط سازمان بیمه سلامت و سایر سازمان های بیمه گر پایه شروع شد. با عنایت به پیگیری های انجام شده برای پوشش بیمه ای خدمات توانبخشی شامل کار درمانی، گفتار درمانی و رفتار درمانی و حمایت های مدیرعامل سازمان بیمه سلامت، این خدمات زیر پوشش بیمه قرار گرفته است.
وی افزود: بیمه نیروهای مسلح هم خدمات مربوطه را زیر پوشش قرار دادند تا افراد زیر پوشش این بیمه هم از این خدمات بهره مند شوند. مصوبه شورایعالی بیمه سلامت هم درهفته اخیر توسط وزیر بهداشت به سازمان های بیمه گر که خدمات توانبخشی اتیسم را زیر پوشش دارند، ابلاغ گردیده است. در این ابلاغیه بسته خدمتی تعریف و کدهای خدمتی نهایی و خلاصه شرح خدمات در سطوح یک، دو و سه طیف اختلال اتیسم قید شده است.1400/05/06
22:51:27
0.0 / 5
192
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان