نوبخت: مسئولان راه های تامین دارو و تجهیزات پزشكی را برای مردم توضیح دهند

نوبخت: مسئولان راه های تامین دارو و تجهیزات پزشكی را برای مردم توضیح دهند

خاتون یار: یك عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی كمبود دارو در شرایط تحریم را طبیعی خواند و در عین حال اظهار داشت: در شرایط فعلی لازم است مقامات مسئول راه های تامین دارو و تجهیزات پزشكی را برای مردم توضیح دهند تا آنها اطمینان لازم را به دست آورند.


علی نوبخت در گفت وگو با ایسنا، ممنوعیت صادرات دارو را در شرایط كنونی تصمیم درست خواند و اظهار داشت: ممنوعیت بدان معناست كه بدون نظارت وزارت بهداشت دارویی صادر نمی گردد، چون در شرایط فعلی امكان دارد نیاز در داخل كشور به نسبت شش ماه گذشته تفاوت كرده باشد. اگر در داخل به دارویی نیاز داشته باشیم باید اولویت به تامین آن باشد و طبیعتا صادرات آن دارو ممنوع شود.

وی با بیان این كه «پایین بودن قیمت دارو جاذبه برای صادرات آنرا بیشتر می كند»، اظهار نمود: در شرایط تحریم كه كمبود دارو امری طبیعی به شمار می آید باید نظارت های كافی وجود داشته باشد. فراموش نكنیم كه اثرات تحریم به شكل مختلف بر روی دارو ظهور و بروز می كند. اگر بر روی مواد اولیه تاثیر نگذارد، بر روی سایر اقلام همچون مقوا و یا شیشه دارو اثرگذار است.

این عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی توضیح داد: می گویند كه دارو تحریم نیست، اما بالاخره تحریم نقش خویش را می گذارد. با وجودی كه قسمت اعظمی از داروهای ما تولید داخل است، اما بخشی از مواد اولیه آن از خارج وارد می گردد یا این كه لوازم جانبی دارو همچون فویل، روكش و شیشه آن از خارج وارد می گردد كه تحریم بر روی آنها اثر می گذارد.

نوبخت با تاكید بر این كه «در چنین شرایطی باید مقامات مسئول ضمن مدیریت شرایط مشكلات را با مردم در بین بگذارند»، اظهار نمود: مسئولان باید راه های تامین دارو و تجهیزات پزشكی را برای مردم توضیح دهند كه آنها اطمینان لازم را به دست آورند.

وی اضافه كرد: امكان دارد در آینده به صورت نسبی تعداد بیشتری از داروها در كشور كاهش پیدا كند كه این هزینه ایستادگی ماست. بطور قطع مسئولان هم شبانه روز كار و برنامه ریزی می كنند و مجلس شورای اسلامی هم حساسیت لازم را دارد كما این كه سازمان برنامه و بودجه اعلام نموده كه ۱۰۰ درصد اعتبارات را تخصیص داده باید سازمان بیمه سلامت، پول را در اختیار بیمارستان ها قرار دهد تا آنها به شركت های پخش و پس از آن به شركت های تولید دارو و تجهیزات پزشكی داده شود.

این عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: امكان دارد بعضی از داروها به صورت محدود به برخی داروخانه ها برای پخش داده شود كه باید به مردم اطلاع رسانی شود. بطور قطع سوء استفاده افراد از این وضعیت قابل قبول نیست و باید برخوردهای لازم صورت گیرد، چون دارو با سایر اقلام متفاوت می باشد همه باید با هم كار نماییم تا داروی مورد نیاز مردم تامین گردد.
1397/08/20
14:47:44
5.0 / 5
4816
تگهای خبر: بیمار , پزشك , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان