تشخیص قارچ سمی از خوراكی تنها با انجام آزمایش میسر است

تشخیص قارچ سمی از خوراكی تنها با انجام آزمایش میسر است

خاتون یار: شهركرد- پژوهشگر حوزه گیاهان دارویی و معطر چهارمحال و بختیاری با اشاره به بروز مسمومیت ناشی از مصرف قارچ در هفته های اخیر تصریح كرد: تشخیص قارچ سمی از خوراكی نیازمند انجام آزمایشات میكروبی و ژنتیكی است و تنها با آزمایش امكان پذیر است.


عبدالله قاسمی پیربلوطی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار نمود: شباهت بالای قارچ سمی و خوراكی تشخیص ظاهری این دو گونه از یكدیگر را دشوار و ناممكن می كند.
وی با اشاره به اینكه گردآورندگان قارچ های طبیعی در كشور اطلاعات علمی در این زمینه ندارند خاطرنشان كرد: فعالیت تحقیقاتی و مطالعاتی هم در حوزه شناخت این گونه گیاهی در كشور بسیار اندك است.
به گزارش خاتون یار به نقل از ایرنا، سازمان اورژانس كشور در ماه گذشته نسبت به شیوع مسمومیت ناشی از مصرف قارچ های سمی اخطار داد و از مسمومیت یكهزار و 17و مرگ 15نفر ناشی از مصرف این گونه گیاهی اطلاع داد.
براساس اعلام این سازمان، درد شكم، تهوع، استفراغ، سرگیجه شدید بعنوان علائم اولیه مسمومیت از مصرف قارچ های سمی است.
استاد دانشگاه آزاد اسلامی شیوع مسمومیت ناشی از مصرف قارچ را ناشی از ضعف نظارت بر بازار هم دانست و ادامه داد: سازمان و ارگان های متولی پیش از توزیع این گونه خوراكی، نظارتی بر مراكز عرضه و انجام آزمایشات لازم برای حصول اطمینان از سلامت آن را ندارند.
قاسمی درباره دلایل شیوع مسمومیت به قارچ امسال اظهار نمود: امسال به علت افزایش بارندگی های بهاری و رطوبت هوا در منطقه زاگرسی و محل استقرار استان های غربی، رشد قارچ های سمی همراه با قارچ های خوراكی افزایش یافت و شباهت بسیار زیاد این گونه ها با یكدیگر، بوته چینان را به اشتباه انداخته است.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینكه ویروس قارچ های سمی به سرعت به كبد و كلیه ها صدمه می رساند تصریح كرد: بهترین اقدام برای درمان افراد مسموم، رساندن سریع آنان به مراكز درمانی است.
وی جایگزینی قارچ های پرورشی با گونه های وحشی و خودرو در سبد غذایی خانوارها را راهكاری موثر برای كاهش آمار مسمومیت و تلفات ناشی از مصرف قارچ سمی عنوان نمود.
به گزارش خاتون یار به نقل از ایرنا، به دنبال شیوع این بیماری، سه نفر در شهرستان اردل هم به مسمومیت ناشی از مصرف این گونه گیاهی مبتلا شدند.
8125/2097


1397/03/04
14:11:15
5.0 / 5
4948
تگهای خبر: دارو , درمان , عطر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان