استفاده از لیزر اشعه X برای مطالعه پروتئین های عامل آلزایمر

استفاده از لیزر اشعه X برای مطالعه پروتئین های عامل آلزایمر

خاتون یار: تهران - محققان با استفاده از لیزر اشعه X توانستند ساختار نمونه های مختلفی از رشته های پروتئینی موسوم به آمیلویید را با دقت بی سابقه ای بررسی كنند. در این بررسی ها مشخص شد مولكول های رشته ای این نوع پروتئین ها عامل اصلی بروز بیماری هایی مانند آلزایمر و پاركینسون هستند.


به گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، محققان با استفاده از این شیوه الگوهایی را شناسایی نمودند كه انتظار می رود امكان كشف ساختار این بیماری ها را فراهم آورد.
به قول محققان این شیوه امكان مشاهده فیبریل های مستقل تشكیل دهنده رشته های آمیلویید را در اختیار می گذارد.
آمیلوسیدها رشته های بلندی از جنس پروتئین هستند كه از هزاران واحد مستقل كوچك تر ساخته می شوند. آمیلوییدها نقش مهمی در بروز بیماری های عصبی دارند و در سال های اخیر اشكال متفاوتی از این رشته های پروتئینی شناسایی شده است.
برای مثال هورمون اندروفین قادر است درون هیپوفیز فیبریل های آمیلویید تولید نماید. زمانی كه میزان اسیدیته محیط اطراف این فیبریل ها تغییر می كند، فیبریل ها به مولكول های مستقلی تجزیه شده و وظیفه خویش را در بدن انجام می دهند.
انواع دیگری از پروتئین های آمیلویید مانند آنچه در مغز افراد مبتلا به آلزایمر تولید می شود، بعنوان فیبریل های آمیلوییدی در مغز انباشته می شوند، قابل تجزیه نیستند و عملكرد مغز را برای مدت طولانی مختل می كنند.
علمی (6)**9259**1440


1397/02/25
14:47:43
5.0 / 5
4588
تگهای خبر: بیمار , بیماری , علمی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان