استفاده از آزمایش ادرار برای تعیین سن بیولوژیكی

استفاده از آزمایش ادرار برای تعیین سن بیولوژیكی

به گزارش خاتون یار محققان چینی در نتیجه مطالعه ای متوجه شدند كه با اندازه گیری سطوح یك نشانگر در ادرار انسان می توان سن بیولوژیكی را تعیین كرد.


به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی یورك الرت، اندازه گیری سطوح 8-oxoGsn در ادرار انسان به پزشكان اجازه می دهد كه خطر مبتلا شدن به برخی بیماری های در رابطه با سن همچون سرطان، آرتریت و آلزایمر را پیش بینی كنند.
محققان دانشگاه پكن كه این مطالعه را انجام داده اند می گویند، این آزمایش می تواند به تشخیص زودهنگام تر بیماری و حتی ابداع درمان های پیشگیرانه كمك نماید.
به گفته این محققان، برخورداری از روشی برای اندازه گیری سن بیولوژیكی انسان علاوه بر پیش بینی خطر ابتلای وی به بیماری های بالقوه كشنده، برای ارزیابی تاثیر درمان هایی كه روند پیری را آهسته می كنند هم مهم است.
این مطالعه كه امروز سه شنبه در مجله Frontiers in Aging Neuroscience انتشار یافته است، همینطور روشی را برای اندازه گیری آسان سطوح این نشانگر در نمونه های ادرار انسان نشان داده است.
این نشانگر جدید، روشی برای اندازه گیری میزان مسن شدن بدن انسان از لحاظ بیولوژیكی و نه از لحاظ سن زمانی عرضه می دهد. این نشانگر می تواند به پیش بینی خطر ابتلای انسان به بیماری های در رابطه با سن و حتی پیش بینی خطر مرگ وی كمك نماید.
بطور كلی تمام افرادی كه در یك سال به دنیا می آیند از لحاظ سالی سن یكسانی دارند اما بدن این افراد با سرعت های متفاوتی مسن می گردد.
این بدان مفهوم است كه باآنكه خطر مبتلا شدن به خیلی از بیماری های با سن افزایش می یابد اما ارتباط میان سن انسان از لحاظ سالی و سلامت و طول عمر وی نسبتا كم است.
بدین ترتیب خیلی از افراد از طول عمر طولانی و نسبتا فاقد بیماری برخوردار بوده اما بقیه به بیماری های مزمن مبتلا شده و دچار مرگ پیش از موعد می شوند.
بنابراین كشف روشی برای اندازه گیری سن بیولوژیكی می تواند به پیش بینی خطر مبتلا شدن به بیماری در رابطه با سن و حتی پیش بینی خطر مرگ افراد كمك نماید.
یك روش برای اندازه گیری پیری بررسی میزان صدمه اكسیداتیو است كه در طول زمان در سلول ها افزایش می یابد. در این راستا محققان آزمایش ساده ای برای اندازه گیری سطوح صدمه اكسیداتیو در انسان ها ابداع كردند.زمانی كه RNA اكسید می گردد نشانگری به نام 8-oxoGsn تولید می گردد.
پیش از این محققان در آزمایش بر حیوانات متوجه شدند كه میزان این نشانگر در ادرار حیوانات با افزایش سن، بالا می رود.
اكنون محققان این روش را بر انسان ها هم آزمایش كردند؛ آنها سطوح 8-oxoGsn را در نمونه های ادرار هزار و 228 فرد میان دو و 90 ساله بررسی كردند.
نتیجه این مطالعه یك افزایش در رابطه با سن را در سطوح 8-oxoGsn در ادرار افراد 21 ساله و مسن تر نشان داد. این آزمایش كه با استفاده از كروماتوگرافی مایع با كارایی فوق العاده بالا انجام می شود، سریع جواب می دهد بطوریكه در عرض یك ساعت می توان 10 نمونه ادرار را پردازش كند.
نتیجه این آزمایش نشان داد كه سطوح این نشانگر در نمونه های ادرار زنان و مردان حدودا یكسان بود. تنها سطوح این نشانگر در ادرار زنان یائسه بالاتر بود كه آن هم به علت ارتباط یائسگی با كاهش هورمون استروژن است.
محققان نتیجه گرفتند كه آزمایش سطح 8-oxoGsn در ادرار انسان بهتر از سن زمانی وی می تواند وضعیت واقعی بدن انسان را نشان دهد. این آزمایش می تواند به پزشكان در پیش بینی بیماری های در رابطه با سن كمك نماید.


 

1396/12/08
21:40:36
5.0 / 5
4444
تگهای خبر: بیمار , درمان , زنان , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان