كشف پروتئینی كه در مبتلا شدن به سرطان سینه نقش دارد

كشف پروتئینی كه در مبتلا شدن به سرطان سینه نقش دارد

خاتون یار: تهران- محققان آمریكایی در نتیجه یك مطالعه جدید متوجه شدند كه پروتئین Cx26 به جای سركوب تومورهای سرطانی به رشد و گسترش نوعی از سرطان سینه به نام سه گانه منفی كمك می نماید.


به گزارش روز یكشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی ساینس دیلی، سرطان سینه سه گانه منفی نسبت به درمان مقاوم است و حدود 15 تا 20 درصد تمام سرطان های سینه را شامل می گردد.
هورمون درمانی سرطان سینه، سلول های سرطانی را از تعامل با هورمون هایی مانند استروژن و پروژسترون كه سبب رشد و گسترش سلول های سرطانی می شود، بازمی دارد.
این درحالی است كه سلول های سرطان سینه سه گانه منفی فاقد گیرنده های لازم برای ملحق شدن به این هورمون ها و عوامل رشد هستند و بدون این گیرنده ها، درمان سرطان سینه موثر نخواهد بود در نتیجه میزان زنده ماندن زنان مبتلا به این زیرمجموعه سرطان سینه كاسته می شود.
اكنون محققان موسسه تحقیقاتی كلینیك لرنر در اوهایوی آمریكا در جریان مطالعه ای موفق به كشف مسیری از سلول های بنیادی شدند كه باعث مبتلا شدن به سرطان سینه سه گانه منفی می گردد.
آنها معتقدند كه یك جمعیت تهاجمی از سلول های سرطانی به نام سلول های بنیادی سرطان عامل دشوار بودن درمان خیلی از سرطان ها ازجمله سرطان سینه سه گانه منفی است. زیرا سلول های بنیادی سرطان به خودی خود تكثیر می شوند و سریع رشد و گسترش می یابند و فنوتیپ خویش را در واكنش به محیط تومور تغییر می دهند.
با این حال محققان با اظهار اینكه یافته های آنها در مرحله ابتدایی قرار دارد، ابراز امیدواری كردند كه هدف قراردادن سلول های بنیادی سرطانی بتواند به ابداع درمان های جدیدی منجر شود كه میزان موفقیت درمان و عوارض را تقویت می كند.
محققان در این مطالعه پروتئینی به نام Cx26 را مورد مطالعه قرار دادند كه متعلق به طبقه ای از پروتئین های connexin است. زمانی گمان می رفت كه این پروتئین تومورها را سركوب می كند اما تحقیق جدید نشان داده است كه با كمك به انتقال سلول به سلول از رشد تومور حمایت می كند.
آنها با مقایسه بافت سینه سالم با بافت سینه مبتلا به سرطان سینه سه گانه منفی متوجه شدند كه Cx26 در بافت سینه بیمار در قیاس با بافت سینه سالم به بیشترین میزان بیان می گردد.
محققان همینطور مشاهده نمودند كه سطوح این پروتئین در سلول های بنیادی سرطانی در قیاس با سلول های بنیادی غیرسرطانی بالاتر است و این پروتئین در داخل سلول بیان می گردد.
به علاوه محققان متوجه شدند كه Cx26 با دو پروتئین دیگر كه به صورت مستقل به نگهداری و رشد تومور كمك می كنند، ارتباط دارد.
این مطالعه در نشریه Nature Communications انتشار یافته است.
علمی**2038**1834
مترجم: درنا محمدیان** انتشار: ناهید شفیعی
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
خاتون یارelm@


1396/11/23
14:10:17
5.0 / 5
5147
تگهای خبر: درمان , سرطان , علمی , هورمون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان