دبیر علمی كنگره داروسازی نوین:

ضرورت توجه به بومی سازی داروها بر مبنای ژنتیك ایرانی

ضرورت توجه به بومی سازی داروها بر مبنای ژنتیك ایرانی

خاتون یار: تهران- دبیرعلمی نخستین كنگره بین المللی داروسازی نوین با اشاره به اینكه پایه داروهای تولیدی مصرفی در كشور بر مبنای استانداردهای ژنتیكی جهانی است، خواهان توجه به بومی سازی داروها بر مبنای ژن ایرانی به منظور اثربخشی بهتر داروها شد.


به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دكتر سید فرشاد حسینی شیرازی روز چهارشنبه در حاشیه نخستین كنگره داروسازی نوین درجمع خبرنگاران اظهار نمود: صنعت داروسازی ایران نیاز به بازسازی دارد و یكی از موضوعاتی كه باید در تولید دارو در ایران مورد توجه قرار گیرد، مبحث تفاوت ژن ایرانی با سایر ژن ها در دنیا است.
وی اضافه كرد: نژاد ایرانی تفاوت هایی با بقیه نژادها دارد اما تولید داروهای داخلی به این مساله توجه نمی شود؛ ازاین رو باید روی ژن ایرانی تحقیقات زیادی صورت گیرد تا بتوان داروها را بر مبنای خصوصیت های ژنتیكی ایرانیان تولید كرد كه در این صورت اثربخشی داروها بیشتر خواهد بود.
شیرازی درمورد جایگاه ایران در حوزه صنعت داروهای بایوتكنولوژی در اظهار نمود: هر چند ما در این حوزه دیر وارد شدیم اما توانسته ایم به موفقیت های خوبی دست یابیم به صورتی كه برخی شركت های چندملیتی دنیا برای وارد كردن ایران به عرصه فعالیت های خود در این حوزه، ابراز تمایل كرده اند.
وی با اشاره به اینكه در حوزه ساخت داروهای بایوتكنولوژی باید سه بخش را مورد توجه قرار داد، اظهار داشت: در قسمت اول كه شامل ساخت سلولی برای تولید دارو است، ایران خوب پیشرفت كرده است به صورتی كه توانسته ایم در این بخش صادرات محصول هم داشته باشیم، قسمت دوم شامل رساندن سلول به بخش صنعتی شدن است كه با مشكلاتی از لحاظ تكنولوژی مواجه هستیم و بخش سوم فرموله كردن داروها برای ورود به بازار است كه در این بخش هم جایگاه خوبی داریم.
شیرازی تصریح كرد: ما در تولید علم و تولید محصول در دو بخش بایوتكنولوژی و نانوتكنولوژی توانسته ایم جایگاه خوبی در دنیا كسب كرده و خویش را به دنیا ثابت نماییم و تنها در بخش تكنولوژی كمی ضعف داریم كه باید جبران نماییم.
علمی**1834**1440
خبرنگار: ناهید شفیعی**انتشار: گلشن


1396/11/19
13:24:15
5.0 / 5
5385
تگهای خبر: دارو , علمی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان