رینودرم سل، نخستین محصول سلول های بنیادی پوست در كشور

رینودرم سل، نخستین محصول سلول های بنیادی پوست در كشور

خاتون یار: تهران- ایرنا- نخستین محصول سلول های بنیادی پوست در كشور است كه امروز (8 بهمن ماه) در مركز تحقیقات پوست و سلول های بنیادی دانشگاه علوم پزشكی رونمایی گردید.


به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، 'رینو درم سل ' نخستین محصول سلول بنیادی است كه با تلاش و تلاش محققان ایرانی تولید شده و ترمیم زخم های مزمن و سوختگی و جوان سازی پوست از مهمترین كاربردهای این محصول پیشرفته است. با ورود این محصولات به بازار در آینده نزدیك ایران به جمع هشت كشور برتر دنیا در حوزه كاربرد سلول های بنیادی در طب بازساختی می پیوندد.
مقالات منتشره در سال های 2008 تا 2015 میلادی توسط تیم پژوهشگران مركز تحقیقات پوست و سلول های بنیادی دانشگاه علوم پزشكی تهران، مركز تحقیقات پوست و سالك پژوهشگاه رویان، زمینه تولید این فراورده سلولی را فراهم نموده است.
مركز تحقیقات پوست و سلول های بنیادی دانشگاه علوم پزشكی تهران یكی از قطب های پژوهشی كشور است و پژوهش های متعددی در زمینه بیماری های پوست و مو مشتمل بر مطالعات جمعیتی، بالینی و علوم پایه انجام داده است.
انجام پژوهش های بالینی كاربردی برای به كارگیری سلول های بنیادی سبب گشته است این مركز عملكردی منحصر به فرد در زمینه كاربرد سلول های بنیادی داشته، تا بعنوان پیشتاز برخی پژوهش های به كارگیری سلول های بنیادی در ایران و دنیا مطرح است.
در حال حاضر این مركز تنها مركزی است كه سلول های درمانی را در حوزه پوست به صورت فعال انجام می دهد.

***ایران جزو 10 كشور اول در حوزه سل تراپی
رئیس ستاد فرمان حضرت امام (ره) هم به پیشرفت های كشور به خصوص در حوزه پزشكی اشاره نمود و اظهار داشت: ما در سل تراپی جزو 10 كشور اول دنیا هستیم.
دكتر محمد مخبر اضافه كرد: این حوزه با موفقیت هایی كه در جهان پیدا كرده مورد توجه جدی قرار گرفته و محققان در حال كوشش برای بهبودی بیماران با این روش پیشرفته هستند.
وی اظهار نمود كه پروژه ای در حوزه كارتی سل تراپی با بهره گیری از محققان ایرانی شروع كردیم و حدودا 40 درصد پیشرفت داشتیم.
مخبر اظهار نمود: كارهای مشترك خوبی را با مراكز تحقیقاتی دانشگاهی در حال انجام هستیم تا بتوانیم حرف های جدی در این زمینه داشته باشیم.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی هم اظهار داشت: كشور ما در بخش های بیولوژیك، پزشكی و بیوتك انصافا یك سر و گردن از بقیه بخش ها بالاتر است.
محمد رضا مخبر دزفولی در این مراسم اظهار نمود كه باید قدر این ظرفیت را بدانیم و از آنها پشتیبانی لازم را به عمل آوریم.
وی به گزارش سازمان ملل در مورد تقسیم بندی توسعه انسانی اشاره نمود و اظهار داشت: برپایه این گزارش كشورها به 4 دسته با توسعه انسانی بسیار بالا، بالا، متوسط و ضعیف تقسیم شده اند.
مخبر دزفولی، بهداشت و سلامت، آموزش، درآمد سرانه سه شاخص اصلی محاسبه این رتبه بندی اعلام نمود و اظهار داشت: در این رتبه بندی ایران جزو كشورها با توسعه انسانی بالا قرار گرفته است.
وی اعلام نمود: مزیت نسبی ما نیروی انسانی متخصص بسیار ورزیده در زمینه های مختلف است و این مورد می تواند ما را وارد رقابت كند تا حرفی برای گفتن داشته باشیم.
در سال 2014 میلادی از سلول های فیبروبلاست برای جوان سازی و مرتفع ساختن چین و چروك های دور چشم در قالب مطالعه كارآزمائی بالینی در مركز تحقیقات پوست و سلول های بنیادی دانشگاه علوم پزشكی تهران، استفاده شده است و نتایج این مطالعات هم به چاپ رسیده است. همینطور تزریق چربی همراه با فیبروبلاست در درمان اسكار آكنه هم انجام و نتایج مطلوبی را نشان داده است. هم اكنون این مركز به انجام پروژه ای جهت درمان زخم های بیماری اپیدرمیس بولوزا با استفاده از پانسمان های زیستی مثل كشت سلول های فیبروبلاست بر روی پرده آمنیون و استفاده از ژل پلاكتی مشتق از خون بندناف اقدام كرده است.
در سال 2015 هم از سلول های كراتینوسیت اتولوگ جهت برطرف ساختن جوشگاه ناشی از مصرف دارو و همینطور جوشگاه های ناشی از تصادف استفاده شد.
سلول درمانی با استفاده از سوسپانسیون ملانوسیت و كراتینوسیت در مورد بیماران ویتیلیگو و لوكودرما هم نتایج رضایت بخشی در فاز كارآزمائی بالینی نشان داد كه نتایج این تحقیقات در دست انتشار است.
از جمله دیگر مطالعات انجام شده در سال 2015 در این مركز می توان به استفاده از سلول های بنیادی مزانشیمی مشتق از چربی یا SVF اشاره نمود كه به منظور جوانسازی و رفع خطوط نازولبیال در قالب كارآزمائی انجام و نتایج مثبت تاثیر این سلول ها برای اولین بار در ایران گزارش و به چاپ رسید.
علمی **1201**
خبرنگار: عبدالكریم جبارپور* انتشار: محتشمی پور


1396/11/08
13:20:05
5.0 / 5
5398
تگهای خبر: بیمار , پوست , تحقیقات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان