عضو هیات مدیره انجمن سرطان ایران:

با شناخت ژنوم، 93 درصد سرطان ها قابل جلوگیری است

با شناخت ژنوم، 93 درصد سرطان ها قابل جلوگیری است

خاتون یار: تهران-ایرنا- عضو هیات مدیره انجمن سرطان ایران با اشاره به این كه تنها 7 درصد سرطان ها ژنتیكی و 93 درصد، تغییرات سلولی ملكولی است اظهار داشت: با شناخت ژنوم انسانی و مقایسه تغییرات سلول ها می توان جلوی مكانیزم هایی را كه در آینده سلول ها را سرطانی می كند، گرفت.


به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، ناصر پارسا روز شنبه در دومین كنگره پزشكی شخصی با اشاره به این كه دوره درمان فیزیكی و سنتی به آخر رسیده است، اظهار داشت: امروزه با تشخیص بیوماركرها (شاخص های زیستی) در مولكول های بدن می توانیم تشخیص زودرس بیماری ها را پیش بینی نماییم، تكنولوژی هایی كه قادر به تشخیص و درمان است باید كاربردی شوند؛ همینطور با شناخت ژنوم انسانی و مقایسه تغییرات می توان به سمت درمان صحیح پیش رفت و هم اكنون 270 نوع سرطان در مرحله اول قابل تشخیص و درمان است.
عضو هیات مدیره انجمن سرطان ایران اظهار نمود: بیش از 45 هزار پروتئین از 25 هزار ژن ساخته شده؛ در حالیكه تنها 50 هزار ژن شناخته شده است و شناخت كامل هر پروتئین می تواند به شناخت یك بیماری بیانجامد؛ عوامل محیطی در ابتلای افراد به سرطان نقش زیادی دارد و در یك سلول سرطانی 100 درصد تغییرات ژنتیكی حاصل می گردد.
پارسا با اشاره به این كه تضمین سلامت مردم در مطالعات سلولی مولكولی است اضافه كرد: ژن مانند اثر انگشت افراد با یكدیگر متفاوت می باشد و هر شخص امضای پزشكی خویش را دارد.
وی ادامه داد: با عنایت به این كه سرطان های ارثی در همه دنیا مبحث مهمی است اگر در خانواده ای شیوع سرطان زیاد باشد و پزشك امكان منشأ ارثی را محتمل بداند، افراد می توانند با رجوع به مشاوره ژنتیك و آزمایش های لازم، احتمال بروز سرطان را بررسی و از روش های پیشگیرانه استفاده كنند.
علمی**9031**
خبرنگار: عادل پازیار ** انتشار: محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https: //telegram. me


1396/10/24
19:29:01
5.0 / 5
4993
تگهای خبر: بیمار , درمان , سرطان , علمی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان