خطر ابتلای زنان به سرطان های شایع

خطر ابتلای زنان به سرطان های شایع

به گزارش خاتون یار نتایج یك متاآنالیز نشان داده است زنانی كه در شیفت شب كار می كنند، بیش از دیگران در معرض مبتلا شدن به سرطان های سینه، پوست و دستگاه گوارش می باشند.


به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی یورك الرت، محققان مركز پزشكی دانشگاه سیچوان در چین در این متاآنالیز ارتباط میان كار طولانی مدت در شیفت شب را با خطر مبتلا شدن به سرطان های مختلف بررسی كردند.
روش تحقیق فراتحلیل یا متاآنالیز به تركیب داده ها و نتایج به دست آمده از یك مرور سیستماتیك با بهره گیری از روش های آماری اطلاق می گردد.
محققان این متاآنالیز را با استفاده از داده های 61 مقاله در زمینه 114 هزار و 628 مورد سرطان و 3 میلیون و 909 هزار و 152 نفر از آمریكای شمالی، اروپا، استرالیا و آسیا انجام دادند.
این مقاله ها شامل 26 مطالعه كوهورت، 24 مطالعه مورد- شاهدی و 11 مطالعه مورد- شاهدی لانه بود.
محققان این مطالعات را برای كشف ارتباط میان كار طولانی مدت در شیفت شب و خطر مبتلا شدن به 11 نوع سرطان آنالیز كردند.
همچنین در یك آنالیز دیگر، كار طولانی مدت در شیف شب و خطر مبتلا شدن به شش نوع سرطان در بین به صورت خاص زنان پرستاران بررسی قرار گرفت.
نتایج تحقیق نشان داد زنانی كه مدت زمان زیادی در شیفت های شب كار می كردند، با افزایش 19 درصدی خطر مبتلا شدن به سرطان روبرو بودند.
محققان همینطور با آنالیز انواع خاص سرطان متوجه شدند كه خطر مبتلا شدن به سه سرطان پوست، سینه و دستگاه گوارش در زنانی كه مدت زمان زیادی در شیفت های شب كار می كردند، در قیاس با زنانی كه مدت زمان زیادی در شیفت شب كار نمی كردند، به ترتیب 41، 32 و 18 درصد افزایش داشت.
با این حال، محققان بعد از طبقه بندی افراد مورد مطالعه بر مبنای محل زندگی آنها متوجه شدند كه افزایش خطر مبتلا شدن به سرطان سینه تنها در زنانی یافت شد كه در آمریكای شمالی و اروپا در شیفت های شب كار می كردند.
آنها می گویند علت این مورد احیانا این است كه زنان این مناطق سطوح هورمون جنسی بالاتری دارند كه با سرطان های در رابطه با هورمون مانند سرطان سینه ارتباط دارد.
همچنین آنالیزی كه تنها در بین پرستاران زن انجام شد، نشان داد كه خطر مبتلا شدن به سه سرطان سینه، دستگاه گوارش و ریه در بین پرستارانی كه در شیفت شب كار می كردند، در قیاس با پرستارانی كه در شیفت های شب كار نمی كردند به ترتیب 58، 35 و 28 درصد بیشتر بود.
این متاآنالیز همینطور نشان داد كه در بین تمام شغل های مورد بررسی، پرستارانی كه در شیفت شب كار می كردند با بیشترین خطر مبتلا شدن به سرطان سینه روبرو بودند.
از سوی دیگر، محققان با انجام یك متاآنالیز دوز واكنش در مطالعات سرطان سینه، متوجه شدند كه خطر مبتلا شدن به سرطان سینه با هر 5 سال كار در شیفت شب، 3. 3 درصد افزایش می یافت.
نتایج این مطالعه موید لزوم تهیه برنامه هایی برای حفظ سلامت زنانی است كه مدت زمان زیادی در شیفت شب كار می كنند.
محققان كار در شیفت شب را بعنوان یك عامل خطرساز مبتلا شدن به سرطان های رایج در بین زنان عنوان كردند و گفتند: نتایج این مطالعه می تواند به ایجاد و پیاده سازی تدابیری برای محافظت از زنانی كه در شیفت های شب كار می كنند، كمك نماید. همینطور این نتایج نشان می دهند افرادی كه مدت زمان زیادی در شیفت های شب كار می كنند باید تحت معاینات منظم فیزیكی و غربالگری سرطان قرار گیرند.
نتایج این مطالعه در مجله Cancer Epidemiology، Biomarkers & Prevention انتشار یافته است.


 

1396/10/18
14:52:17
5.0 / 5
5167
تگهای خبر: زنان , سرطان , علمی , هورمون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان