درصد ابتلای زنان به بیماری عروق كرونر نسبت به مردان

درصد ابتلای زنان به بیماری عروق كرونر نسبت به مردان

به گزارش خاتون یار محقق پژوهشكده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی اظهار داشت: مطالعه چندین ساله در قالب مطالعه قند و لیپید تهران نشان داده است كه میزان بروز بیماری های عروق كرونر در مردان تهرانی بالای 20 سال حدود 2 برابر زنان است.


مطالعه قند و لیپید تهران كه نزدیك به 20 سال اطلاعات یك جمعیت 15 هزار نفری از شرق تهران را جمع آوری كرده، بستر مناسبی است تا بتوان با استناد به آن یك الگوی ملی را برای ارزیابی وضعیت جامعه ایرانی فراهم كرد.
به گزارش روز یكشنبه گروه علمی ایرنا از پژوهشكده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، دكتر عذرا رمضانخانی، از مجریان این مطالعه اضافه كرد: مطالعه ای تحت عنوان ' نگاهی نو به الگوهای خطر مربوط به بروز بیماری عروق كرونر قلب' با استفاده از روش های آماری نوین انجام شده كه نشان داده است كدام گروه از جامعه بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به بیماری های قلبی عروقی هستد و لازم است بیشتر از خود مراقبت كنند.
وی اضافه كرد: این پژوهش بر اساس یك مطالعه 12 ساله صورت پذیرفته كه نشان داده است میزان بروز بیماری های كرونر در مردان بالای 20 سال حدود 2 برابر زنان است كه باید اقدامات جدی برای رفع آن انجام گیرد.
رمضانخانی اشاره نمود كه علاوه بر افزایش سن، در میان عوامل تولید كننده بیماری های قلبی، فشار خون بالا و افزایش كلسترول، بیش از سایر عوامل در مردان تولید خطر می نماید. در حالیكه در زنان، در كنار افزایش سن، قند خون بالا بیش از سایر عوامل تولید خطر می نماید.
این محقق تصریح كرد: گرچه افراد نباید سایر عوامل زمینه ساز بروز بیماری های قلبی عروقی، نظیر چاقی، مصرف دخانیات و كم تحركی را نادیده بگیرند، ولی تعدادی از عوامل در گروه های سنی و جنسی خاص خطرات بیشتری را اعمال می نمایند.
وی بر مراقبت بیشتر مردم و هم توجه خاص مسئولین و سیاستگزاران بهداشت و سلامت جامعه به گروه های در معرض خطر تاكید كرد.
بیماری های قلبی عروقی بیشترین میزان مرگ و میر را در جمعیت ایرانی به خود اختصاص داده و این واقعیتی است كه سالهاست تكرار می گردد. با عنایت به افزایش دانش عمومی، عواملی كه سبب ابتلاء به این بیماری ها می شوند، تقریباً توسط عموم افراد جامعه شناخته شده اند. ولی آیا آنچه در جامعه ما رخ می دهد، كاملاً منطبق با جوامع غربی است و آیا الگوی معرفی شده توسط كتب مرجع قابل تعمیم به مردم كشور ما هست؟


 

1396/10/17
16:43:05
5.0 / 5
5047
تگهای خبر: بیمار , علمی , زنان , مردان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان