گزارش ۲۱ هزار کودک آزاری به اورژانس اجتماعی

گزارش ۲۱ هزار کودک آزاری به اورژانس اجتماعی

به گزارش خاتون یار، سرپرست دفتر امور لطمه دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با تأکید بر این که بیشترین نوع کودک آزاری، کودک آزاری از نوع «غفلت» است، اظهار داشت: مردم در صورت هر گونه مشاهده کودک آزاری فورا موضوع را به سامانه تلفنی 123 اورژانس اجتماعی گزارش دهند و نسبت به موضوع بی تفاوت نباشند؛ قول می دهیم اطلاعات تماس گیرندگان کاملا «محرمانه» باشد.


محمدرضا حیدرهایی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به روز جهانی پیش گیری از کودک آزاری، اظهار داشت: از شروع سال ۱۴۰۱ تا حالا ۲۱ هزار و ۴۰۶ مورد کودک آزاری بوسیله خط ۱۲۳ اورژانس اجتماعی گزارش شده است که این رقم نسبت به زمان مشابه سال قبل با افزایش چندانی روبه رو نبوده است.

وی افزود: اگر هم در آمار تماسهای یک الی دو سال قبل بنظر می رسد که موارد کودک آزاری بالا رفته این مساله به دو علت وابسته است؛ در زمان شیوع بیماری کرونا تعدادی از مردان مشاغل خودرا از دست داده و زمان حضورشان در خانواده بیشتر شده است و شاید این افزایش زمان حضور، اختلافات خانوادگی را بیشتر کرده است؛ از طرف دیگر نیز آگاهی مردم نسبت به خدمات ۱۲۳ بالا رفته که این دو مورد می تواند در افزایش تماس ها موثر باشد.

سرپرست دفتر امور لطمه دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در پاسخ به این پرسش که بر طبق گزارشات موجود بیشترین نوع کودک آزاری مربوط به چه نوع بوده است؟ بیان کرد: علاوه بر کودک آزاری های جسمی، جنسی و روانی در دسته بندی کلی کودک آزاری، موضوع غفلت نیز یکی از موارد کودک آزاری است که بیشترین نوع کودک آزاری ناشی از غفلت است.

حیدرهایی با اشاره به این که بیشتر مداخلات سازمان بهزیستی در مورد کودک آزاری بوسیله تماس همسایه ها یا نزدیکان با خط ۱۲۳ به انجام می رسد، بیان کرد: اکثریت افراد خشونت را لطمه جسمی می دانند و اگر پدری فرزندش را تنبیه سخت بدنی می کند آنرا لطمه جسمی تلقی می کنند، اما پدری که از بامداد از منزل بیرون می رود و مجبور است به سبب مسائل اقتصادی فرزند خودرا تا شب تنها بگذارد و چند شیفت کار کند را کودک آزاری محسوب نمی کنند.

به گفته وی، بر طبق آمارها، بیشتر گزارشات کودک آزاری بوسیله تماس همسایگان با خط ۱۲۳ اورژانس اجتماعی است.

سرپرست دفتر امور لطمه دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با تأکید بر این که مردم در صورت هر گونه مشاهده کودک آزاری فورا آنرا به خط تلفنی ۱۲۳ اورژانس اجتماعی گزارش دهند و نسبت به موضوع بی تفاوت نباشند، قول داد که اطلاعات تماس گیرندگان کاملا محرمانه باقی می ماند و افراد صرف این که ممکنست گرفتار دردسر شوند یا فرد مرتکب خشونت برای مردم نیز مزاحمت بوجود آورد از تماس با ۱۲۳ خودداری نکنند برای اینکه تمام اطلاعات افراد محرمانه باقی می ماند.

حیدرهایی اشاره کرد: در صورتیکه کودکی در معرض لطمه قرار گرفته باشد، توسط تیم های اورژانس اجتماعی مداخله صورت می گیرد. اگر نوع لطمه به حدی باشد که امنیت جانی کودک در معرض خطر باشد، طبق قانون پشتیبانی از حقوق اطفال، باید بلافاصله از محل خطر جدا شده و حتی می توان تا سلب حضانت نیز پیش رفت.

منبع:

1401/08/30
12:55:34
0.0 / 5
290
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان