در میزگرد مهر مطرح شد؛

دنیای قصه گویی و افزایش سرانه مطالعه

دنیای قصه گویی و افزایش سرانه مطالعه

به گزارش خاتون یار، راهکارهای بسیاری برای ترویج کتابخوانی در میان نونهالان و نوجوانان استان سمنان مطرح می شود اما به قول کتابداران، قصه گویی یکی از موثرترین این روش ها است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها - اعظم سالار: دومین جشنواره دوسالانه ملی قصه گویی نهال امید در استان سمنان فرصتی بود تا بار دیگر به نقش قصه گویی در ترویج فرهنگ کتابخوانی در استان سمنان پرداخته شود. جشنواره ای سراسر قصه و قصه گویی که از کودکان پنج ساله تا کتابداران و مجریان حرفه ای در آن حضور دارند.
ویژگی این رویدادها اما اینست که باب گفتگو در رابطه با مسائل کلان تری مانند ماهیت و مزیت قصه گویی بر رشد معنوی و فکری کودکان و نونهالان را باز می کند. در میزگردی با حضور محمد طاهریان مدیرکل کتابخانه های عمومی استان سمنان، بانو احسانی مجری و داور جشنواره قصه گویی، طاهره نظری کمرودی و مرضیه بهادری از برگزیدگان قصه گویی به گفتگو نشستیم تا هم نظرشان را در رابطه با جشنواره قصه گویی استان سمنان بپرسیم و هم در رابطه با ترویج قصه گویی با آنها گفتگویی نماییم.
کارکردهای جشنواره قصه گویی
احسانی: قصه گویی معجونی دارای کارکردهای مختلف است کودکی که قصه می شنود صندوقچه پرباری از کلمات و واژگان را در ذهن خود دارد و دنیای کودک بزرگ تر خواهد بود و جهان های متفاوتی را در هر قصه تجربه می کند. کودکانی که قصه های زیادی از پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگ می شنوند در بزرگسالی بیشتر اهل مطالعه هستند. مطالعات دانشمندان نشان داده که قصه گویی برای کودکان بخصوص در سن پایین مسیر عصبی آنها را برای مطالعه تقویت می نماید.
اگر می خواهیم جامعه کتابخوانی داشته باشیم و سرانه مطالعه را افزایش دهیم باید به قصه گویی توجه بیشتری نشان دهیم. مثلا می توانیم برنامه هایی مانند دومین جشنواره دوسالانه قصه گویی نهال امید را که در دو بخش قصه گویی صحنه ای و دیجیتال برگزار شد، را تقویت کرد. در رابطه با این جشنواره همینطور باید گفت خوشبختانه اجراهای صحنه ای قویتر از همیشه و از جذابیت بیشتری برخوردار بود حضور قصه گویان از شهرستان های مختلف استان سمنان نشان از وجود سرمایه پرارزش قصه گویی در استان دارد.
نهال امید اولین گامهای خویش را در راه قصه گویی و پرورش قصه گویان برداشته و این گامهای اولین قابل تحسین و تقدیر است ولی بدون ایراد و نقص هم نیست. نسبت به سایر استانهای کشور در قسمت روش اجرای جشنواره، استان سمنان از عملکرد قدرتمندتر و منسجم تری برخوردار بود.

حضور کمرنگ آقایان
داستان خلقت انسان با آفرینش زن و مرد شروع شد حوا و آدم؛ زن و مرد در کنار همدیگر از نظر کمی حضور آقایان در جشنواره خیلی کم رنگ بود، فقط در قسمت قصه گویی دیجیتال سه قصه گوی آقا شرکت کرده بودند و در قصه گویی صحنه ای تمام شرکت کنندگان بانوان بودند، امیدوارم در دوره های بعدی شاهد حضور و درخشش مردان قصه گوی استان در صحنه قصه گویی باشیم. از نظر کیفی در خلال دو روز داوری، شاهد قصه گویی های بسیار قوی و هم قصه گویی های ضعیف بودیم حال آنکه در مجموع میانگین کیفیت قصه گویی شرکت کنندگان قابل قبول بود.
برگزاری جشنواره های قصه گویی فرصت مناسبی برای افزایش توان و تجربه قصه گویان و تبادل دانسته های در رابطه با قصه گویی است. عنوان کرد: برخی شهرستان ها حضور پررنگی در جشنواره داشتند. مثل شهرستان های سمنان. شاهرود، دامغان، گرمسار و مهدی شهر امیدوارم قصه گویان شهرستان های سرخه و آرادان در دوره های بعد حضور فعال تری داشته باشند.
هیئت داوران دومین دوسالانه جشنواره قصه گویی نهال امید دو پیشنهاد ویژه خویش را به دبیرخانه جشنواره تقدیم کرده است نخست این که راه یافتگان به مرحله منطقه ای ضمن چند ساعت آموزش در زمینه فن بیان، تئاتر و قصه گویی نقصها خویش را برطرف نموده و با توشه آموزش چراغ قصه گویی را پرفروغ تر نگه دارند، و دوم این که تمامی شرکت کنندگان در قسمت های دیجیتال و صحنه ای بخش مهمی از سرمایه های قصه گویی استان هستند، سرمایه ها را تا دو سال بعد رها نکنیم و با برگزاری کارگاه های آموزشی زمینه رشد آنها را فراهم نموده تا در سالهای پیش رو نهال امید به درختی تناور و سایه گستر تبدیل گردد. با میوه های دانایی و آگاهی و عشق ورزیدن، تا بدین سان با هنر قصه گویی کاری نماییم که جهان جای بهتری به منظور زندگی کردن باشد.

افزایش مهارت کتابداران
بهادری: ابتدا باید گفت برگزاری چنین جشنواره هایی باعث افزایش مهارت کتابداران و اعضای کتابخانه در قصه گویی، آشنایی کودکان با قصه گویی و همینطور معرفی قصه ها و داستان های خوب که در همه آنها هدف اصلی ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی است، می شود. فواید قصه گویی برای کودکان و نوجوانان بر کسی پوشیده نیست مخصوصاً ما کتابداران فواید قصه گویی را به خوبی لمس کرده ایم و در همه زمینه ها شامل آموزشی، تمرکز، افزایش مهارت ها، یادگیری، ارتباط برقرار کردن، مقابله با مشکلات و.... تاثیر گذار است.
وقتی با قصه ورود می نماییم تاثیر مثبتی می بینیم و این نوع یادگیری در ضمیر ناخودآگاه شنونده که همان کودکان و نوجوانان هستند تا مدت ها باقی می ماند. باید خانواده ها را از تأثیرات قصه گویی برای کودکان و نوجوانان آگاه کرد برگزاری کلاس های آموزشی در زمینه قصه گویی برای کتابداران قصه گو برای ارتقا سطح کیفی خیلی مهم است. کتابداران ارتباط بسیاری با کودکان و نوجوانان دارند کودکان و نوجوانان منبع انرژی و شادی هستند و هر چقدر کتابداران به آنها نزدیک تر شوند از این انرژی و شادی بهره بیشتری خواهند برد.
یک باغبان وقتی جوانه های کوچک را می بیند که از دل زمین پس از کلی مراقبت روییده است خوشحال می شود و لذت می برد کتابداران از لبخند، شادی و قد کشیدن بچه ها لذت می برند کتابداران پا به پای معلمان ناخدای کشتی هدایت دانش آموزان هستند.
هیجان قصه گویی
نظری کمرودی: تماشای دنیا از دید کودک سرشار از زیبایی و هیجان است اگر بخواهیم با آنها ارتباط بگیریم باید تلاش نماییم دنیا را از دید آنها ببینیم. بنده هم تلاش کردم حدالامکان با گفتن قصه ی جذاب برای کودکان به دنیای زیبای آنها نزدیک شوم برگزاری جشنواره قصه گویی سبب می شود که کودکان و نوجوانان با قصه های بیشتری آشنا گردند و در صورتیکه تاثیر گذار باشد به دنبال منبع آنکه همان کتاب ها هستند بروند، و با کتاب و کتابخانه آشنا گردند.
همچنین قصه ها دارای شخصیت های برتری، هستند که شاید کودک و یا حتی نوجوان از شخصیت برتر آن داستان خوشش بیاید و به دنبال یافتن آن شخصیت در قصه ها و کتاب های دیگری باشد و این باعث می شود که کودک و نوجوان به سمت کتاب های دیگر گرایش پیدا کنند. کودکان و نوجوانان با قصه گویی با شخصیت های مختلف آشنا می شوند قصه گویی سبب می شود که بسیاری از ارزش ها و ضد ارزش ها برای بچه ها معنا شود و کودکان بفهمند چه چیزهایی خوب است و چه چیزهایی بد هست و گنجینه لغاتشان بالا می رود و با معانی لغات آشنا می شوند.
کودکان تلاش می کنند قصه را وارد زندگی واقعی خود کنند و قصه گویی ما برای کودک اساسا در زندگی آنها هم تأثیرگذار است. کار کردن با کودک و نوجوان را دوست دارم و از بودن در دنیای آنها لذت می برم. کمبود منابع و امکانات، عدم آشنایی افراد با این گونه جشنواره ها و تاثیر و نقش قصه در زندگی کودک همچون مشکلات است از والدین می خواهیم مطالعه را جزئی از برنامه ی زندگی خود و فرزندانشان قرار دهند و تمام تلاششان را در جهت بالا بردن سرانه مطالعه و قرار گرفتن کودک در محیط کتابخانه به کار ببرند.

همه چیز در رابطه با جشنواره
طاهریان: دو سالانه قصه گویی در مرحله استانی برگزار شد و در مرحله کشوری، نفرات برتر باردیگر با هم به رقابت می پردازند قصه ها همواره پند آموزی خودشان را دارند و در دین مبین اسلام هم به صورت خاص به مقوله قصه گویی پرداخته شده و یک چهارم آیات الهی به صورت قصه هستند و در این حکمت خاصی نهفته است. خیلی از درس ها و آموزه های دینی ما از زبان داستان بیان و نقل می شوند.
امسال برای دومین سال شاهد بودیم که رویداد قصه گویی با حضور ۴۰۳ نفر در مرحله ابتدایی برگزار شد که رکوردی به حساب می آید و استقبال بسیار از این رویداد خوب بوده است. ۶۴ نفر به مرحله استانی رقابت دوسالانه قصه گویی استان راه یافته و در دو بخش دیجیتال و صحنه ای با هم به رقابت پرداختند، در قسمت دیجیتال ۳۷ نفر و در قسمت صحنه ای ۲۷ نفر برگزیده شدند که در دو روز گذشته با هم به رقابت پرداختند.
در بخش دیجیتال ویژه کتابداران صفورا عربیان از مهدی شهر، معصومه مرادی مرام از شاهرود و مرضیه بهادری از میامی نفرات اول تا سوم شدند در قسمت دیجیتال ویژه سایر افراد مهدیه سادات باقری و طلعت سادات حارث آبادی از شاهرود اول و دوم و الله حسنی از گرمسار رتبه سوم را کسب کردند. در قسمت صحنه ای ویژه کتابداران طاهره نظری از سمنان اول، مریم مهرپویا از گرمسار دوم و سمیه رجبی از شاهرود سوم شدند در قسمت سایر هم محبوبه صرفی از دامغان اول شد و عسل نیکو و محترم ترحمی از سمنان دوم و سوم شدند.


منبع:

1401/08/09
09:28:46
0.0 / 5
283
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان