در گزارش خاتون یار مطرح شد؛

مسئله بی حجابی نیازمند راهکار اجتماعی

مسئله بی حجابی نیازمند راهکار اجتماعی

به گزارش خاتون یار، دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان گفت: حل مسئله بی حجابی نیاز به راه حل اجتماعی دارد و لازمه آن هم اندیشی کارشناسان علوم اجتماعی و تعریف مدل رفتاری علمی است.حجت الاسلام و المسلمین احمد عبدالهی نژاد در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه علت حوادث اخیر در کشور را باید در مسائل سیاسی جست وجو کرد، گفت: دشمن از موفقیت هایی که جمهوری اسلامی در طول این مدت داشته همچون برگزاری کنگره عظیم اربعین و شکل گیری اتحاد و برادری بین دو ملت ایران و عراق، عضویت ایران در شانگهای و سخنرانی رییس جمهور در نیویورک، دل خوشی ندارد و بالاخره باید یک جریانی را بوجود آورد که اذهان عمومی را به آن سمت متوجه کند تا اخبار این موفقیت ها خیلی منعکس نشود.

وی با اشاره به مسائل اخیر درباره ی گشت ارشاد، تصریح کرد: باید توجه داشت که هر مسئله اجتماعی که در کشور اتفاق می افتد ممکنست آفت هایی داشته باشد؛ برای مثال معلمی سر کلاس با دانش آموزی برخورد بدی می کند کمااینکه گاهی برخی از این فیلم ها انتشار یافته که آموزگاری در یک روستا دانش آموزی را کتک زده، سوال این است اگر معلمی دانش آموزی را زد بخاطر آن باید مدرسه را تعطیل کرد یا اگر در بیمارستانی پزشکی قصور کرد باید تمام بیمارستان و حوزه درمان را تعطیل کرد؟ نه، بلکه باید او و رفتارهای نامناسبی را که گاهی منتشر می شود، اصلاح کرد.
بی حجابی در فرهنگ ایرانی و اسلامی وجود ندارد
دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان افزود: کلیّت مسئله این است که بالاخره ما در نظام اسلامی حتی اگر بخواهیم دست دزدی را قطع نماییم یا برای مثال به کسی حدی زده شود، ما اجازه بی حرمتی و بی احترامی نداریم کمااینکه روایات اسلامی نیز این مساله را تأیید می کند.

حجت الاسلام عبدالهی نژاد اظهار داشت: روایتی از امام سجاد (ع) نقل شده که می فرماید کسی را بخاطر گناهش سرزنش نکنید؛ بدین جهت ما با فرد گنه کار مشکلی نداریم، گنه کار معصیت خدا را می کند اما با عمل گناه مشکل داریم برای اینکه در فرهنگ ایرانی و اسلامی چیزی تحت عنوان بی حجابی، تَوَرُج، خودآرایی و زینت را آشکار کردن نداشته و نداریم پس اگر وارد فرهنگ ما شد یک فرهنگ بیگانه است.
برخوردهای ایجابی و سلبی نباید با بی احترامی باشد
وی اشاره کرد: به جهت اینکه این فرهنگ بیگانه از بین بِرود راه های مختلفی وجود دارد، در هر صورت چه برخورد ایجابی با کارهای فرهنگی و چه برخورد سلبی از قبیل امور انتظامی و قضائی اگر مقرر است اتفاق بیافتد هیچکدام نباید با بی احترامی باشد. این را ما قبول داریم اما این که به بهانه یک فیلم انتشار یافته از فردی که در مقر پلیس برای او اتفاقی افتاده است، عده ای کشور را به آشوب بکشد این حرکت نه عاقلانه بوده و نه در هیچ جای دنیا پذیرفتنی است.

دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان در پاسخ به این که آیا برخوردهای سلبی و گشت ارشاد در زمینه حجاب تا حالا مؤثر بوده؟ گفت: اگر انتقاداتی در این زمینه وجود دارد، نیروی انتظامی و دستگاه های متولی باید تدبیر کنند، اگر انتقاداتی است باید تعدادی از دلسوزان به دور از فضای هیاهو، هم فکری و تدبیر کنند، کاری که باید قبلاً انجام می شد نه حالا اما هنوز هم دیر نشده است و باید در یک فضا و گفتگوی علمی بررسی شود.

حجت الاسلام عبدالهی نژاد اظهار داشت: معتقد هستم که این مسئله یا لطمه اجتماعی در کشورمان تحت عنوان بی حجابی نیاز به راه حل اجتماعی دارد و لازمه آن هم اندیشی دانشمندان و کارشناسان علوم اجتماعی برای حل این مسئله و تعریف مدل رفتاری علمی است تا دستگاه های اجرائی برمبنای آن عمل کنند.
بی حجابی از روی ناآگاهی با هنجارشکنی فرق دارد
وی افزود: آنچه مغفول مانده این است که بین بی حجابی از روی غفلتِ فردی که از ناآگاهی روسری اش افتاده یا آنطور که شایسته است حجاب را رعایت نکرده با هنجارشکنی فرق قائل نیستیم؛ در صورتیکه با فرد هنجار شکن باید محکم برخورد کرد. با فرد هنجار شکن بعلاوه کسانی که آنرا ترویج و برای بی حجابی بسترسازی می کنند باید برخورد شود.

دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان اضافه کرد: اما نوجوان یا جوانی که از روی غفلت یا جهلِ به مسئله، حجاب را رعایت نمی کنند، نیاز به کار اقناعی دارد در صورتیکه متأسفانه درباره ی این مساله برای افراد در طول زندگی از بدو تولد تا زمانیکه وارد جامعه می شود در مدرسه، دانشگاه و یا صدا و سیما گفته نشده و آموزش داده نشده است و قرآن نیز این روش را تأیید نمی کند که تا وقتی موضوعی تبیین نشده، به شیوه های دیگری عمل شود.
جای تبیین حجاب برای نوجوانان و جوانان خیابان نیست
حجت الاسلام عبدالهی نژاد اضافه کرد: در آیه ای از قرآن کریم گفته شده تا آن زمان که پیامبری نفرستیم عذاب نمی کنیم؛ به بیان دیگر از این آیه قرآن درمی یابیم که تا آن زمان که موضوعی را تببین نکرده ایم جای عذاب نیست؛ این مربوط به نوجوان و جوانی است که در مورد حجاب نمی دانند و البته جای تبیین و گفتن درباره ی آن در خیابان نیست بلکه در کتاب درسی، مدرسه، مساجد، دانشگاه و صدا و سیما است ضمن این که در کنار این ها باید بسترها فراهم گردد.

وی افزود: یک بانوی محجبه به جهت اینکه محجبه بماند، سختی هایی را تحمل می کند از خرید یک لباس مناسب گرفته تا سایر مسائلی که وجود دارد؛ بدین جهت زمانیکه می گوئیم جامعه اسلامی درباب حجاب تکلیف دارد یکی از وظایف همین است بستر را برای دسترسی راحت کسی که بخواهد محجبه باشد به لوازم حجاب و پوشش مناسب، فراهم آورد که متأسفانه برعکس شده است.

دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان اشاره کرد: پوشاک مناسب یا در دسترس نیست یا اگر باشد با قیمت های گزاف عرضه می شود؛ پس اگر این مسائل حل و فصل شود، مردم درمورد مسئله حجاب که حکم خداست و ارزش های انقلابی است هیچ حرفی ندارند.

حجت الاسلام عبدالهی نژاد با اشاره به اینکه مردم ما در همین حوادث اخیر که عده ای قرآن را آتش زدند یا کارهای شبیه به آن انجام دادند، اعتراض می کنند، اظهار داشت: یک عده نگویند که مردم نظام را قبول ندارند برای اینکه مردم نظام و شهدا را قبول دارند و نسبت به آن حساس هستند.

وی به حضور جمعیت عظیم مردم اصفهان در مراسم خاکسپاری پیکر آیت الله ناصری در هفته های اخیر اشاره نمود و اضافه کرد: اگر این مراسم مانند مراسم سردار شهید حاج قاسم سلیمانی امکان برگزاری در شهرهای دیگر کشور را نیز داشت، مردم شرکت می کردند برای اینکه ایشان یک روحانی انقلابی بود که یک عمر از امام زمان می گفت؛ مردم ما امام زمان و روحانیت را دوست دارند. پس کسی نمی تواند بگوید به ارزش های مردمی پشت کرد بلکه باید برخی مسائل درست تبیین شود تا مردم نیز همراه شوند.


منبع:

1401/07/12
22:14:26
0.0 / 5
163
تگهای خبر: بیمار , پزشك , درمان , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان