غربالگری اختلالات عصبی شناختی سالمندان

غربالگری اختلالات عصبی شناختی سالمندان

خاتون یار: معاون پیش گیری از معلولیت های مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور از اجرای برنامه پیشگیری، غربالگری اختلالات عصبی شناختی سالمندان بصورت پایلوت در دو استان آگاهی داد.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، افروز صفاری فرد در روز جهانی آلزایمر با اعلان اینکه یکی از برنامه های دفتر پیش گیری از معلولیت های سازمان بهزیستی امسال برنامه پیشگیری، غربالگری اختلالات عصبی شناختی سالمندان یا دمانس است که در نظر داریم بصورت پایلوت در ۲ استان کشور اجرا شود، اظهار داشت: این برنامه با همکاری انجمن دمانس آلزایمر ایران به انجام می رسد.
وی اضافه کرد: ضرورت اجرای این برنامه این است که باتوجه به افزایش جمعیت سالمندان در جهان و ایران، نیاز است به سالمندان و برنامه های در رابطه با سالمندی توجه ویژه تری شود.
معاون پیش گیری از معلولیت های مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور با اعلان اینکه بر طبق گزارش سازمان سلامت جهانی تا سال ۲۰۵۰ جمعیت سالمندان ایران به بیش از ۲۶ میلیون نفر خواهد رسید، اظهار داشت: پیش بینی می شود جمعیت ایران به یک جامعه پیر تبدیل شود؛ پس لازم است برای بیماریهای شایع دوران سالمندی اقدامات لازم را انجام دهیم.
به گفته صفاری فرد، بیماری آلزایمر شایع ترین علت سندروم دمانس است که به سبب تخریب وسیع نورون های مغزی ایجاد می شود و موجب افت وضعیت شناختی در سالمندان، درنتیجه تخریب شدید حافظه، جهت یابی و شناخت در سالمندان و همین طور سبب مختل شدن عملکرد اجتماعی و خانوادگی فرد می شود و فرد نیاز به مراقبت های مداوم طبی و روانی دارد که این موارد تاثیراتی را هم جهت زندگی فرد و هم افراد زندگی خانواده او خواهد داشت.
وی با اعلان اینکه با آزمون های غربالگری می توان شروع بیماری دمانس را سریع تر تشخیص و مداخلات به هنگام را ارائه داد و همین طور سیر بیماری را کندتر کرد، اضافه کرد: تصمیم گرفتیم در ۲ استان افراد در محدوده سنی ۶۰ تا ۷۵ سال مورد ارزیابی و غربال قرار گیرند و پس از شناسایی افراد مستعد مبتلاشدن به بیماری، برای تشخیص به متخصصین مربوطه ارجاع شوند و بر طبق پروتکل تشخیص سند ملی دمانس اقدامات تشخیصی برای آنها صورت گیرد. باتوجه به حساس سازی ها و آگاه سازی های انجام شده برای دریافت مداخلات درمانی و توانبخشی، این افراد به مراکز تخصصی ارجاع داده شوند. همین طور برنامه پیگیری ۶ ماهه و یک ساله را هم در نظر گرفتیم که از دریافت مداخلات و نتایج حاصله نیز اطمینان پیدا نماییم.
معاون پیش گیری از معلولیت های مرکز توسعه پیشگیری بهزیستی کشور با اعلان اینکه مقرر است این برنامه بصورت پایلوت در استانهای یزد و قزوین صورت گیرد، اظهار داشت: امید است بتوانیم با اجرای این برنامه ابتدا بصورت پایلوت و سپس کشوری یک سالمندی سالم برای افراد داشته باشیم.
بیشتر بخوانید:
«آلزایمر»؛ بلای قرن
منبع:

1401/06/30
23:08:20
0.0 / 5
172
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان