در گزارش خاتون یار مطرح شد؛

خانواده رأس هرم مقابله بااعتیاد است

خانواده رأس هرم مقابله بااعتیاد است

به گزارش خاتون یار، اعتیاد پدیده ای است که بسیاری کارشناسان در مقابله با آن، نقش خانواده ها و آگاهی پدران و مادران را اساسی می دانند چونکه خانواده اولین گروهی است که شخصیت فرزندان را شکل می دهد.خبرگزاری مهر، گروه استان ها - اعظم سالار: خانواده بعنوان مهم ترین کانون شکل گیری شخصیت افراد، از جایگاه بسیار مهمی برخوردار می باشد و از همین رو والدین سهم ویژه ای در جلوگیری از صدمه ها و ناهنجاری های اجتماعی بخصوص اعتیاد به مواد مخدر دارند.
این روزها پارک ها یا محله های خلوت که به تسخیر گروهی از جوانان درآمده و بوی تند مواد مخدری مانند گل از دور به مشام می رسد، صحنه ای که مردم استان سمنان بخصوص در شهرهای بزرگ تر این استان مانند سمنان و شاهرود و دامغان آنرا بارها به چشم دیده اند.
افراد معتادی که با اشتباه خود نه تنها باعث صدمه خود شده بلکه باعث به وجود آمدن ناهنجاری هایی در جامعه شده اند البته ناگفته نماند که خوشبختانه بسیاری از این افراد به اشتباه خود پی می برند و با رفتن به متخصصان و کارشناسان از این درد و رنج رهایی می یابند اما ارگان هایی هستند تلاش می کنند کمتر جوانان ما درگیر این بلای خانمان سوز شوند.
همچنین هستند سازمان های مردم نهادی که به جوانان در ارتباط با اعتیاد کمک کنند اما از همه اینها که بگذریم، به خانواده ها می رسیم که رکن رکین و اصلی مقابله با اعتیاد محسوب می شوند. نقش خانواده ها بسیار در این مقوله ضروریست اما سوال اساسی اینجا است که خانواده های ما چقدر آموزش مواجهه با این پدیده را دارند؟
در این خصوص به سراغ سرهنگ سیدامیر حسین موسوی، رئیس پلیس مواد مخدر استان سمنان رفتیم تا با وی به گفتگو بنشینیم.
*در ابتدا بگویید این درست است که میانگین سن اعتیاد در استان سمنان پایین آمده است؟
متأسفانه بله؛ با استناد به آمار رسمی انتشار یافته از جانب شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کشور، متأسفانه در سالهای اخیر سن آغاز مصرف مواد مخدر، پایین آمده البته تابحال تحقیقات آماری در این خصوص در سطح استان در اختیار پلیس قرار نگرفته است
در مقام مقایسه اما باید اظهار داشت که سمنان نسبت به اغلب استانهای کشور در بحث اعتیاد و مواد مخدر، از نرخ فراوانی پایین تری برخوردار می باشد اساسا این به معنای فقدان اعتیاد در استان سمنان نیست اما مقایسه ای گذرا و کلی از شرایط و وضعیت استان با اخبار و آمار اعتیاد در دیگر نقاط کشور، نشان از وضعیت بهتر سمنان دارد.
*بیشترین فراوانی مصرف مواد مخدر استان سمنان چه اقلامی هستند؟
شیشه، هروئین، گل و تریاک

*مردم به چه صورت می توانند با پلیس همراهی کنند چون که بعضاً دیده می شود به وضوح مثلا در پارک ها مواد مخدری مانند گل خرید و فروش می شود.
بهترین؛ آسان ترین و راحت ترین راه ارتباطی عموم مردم با پلیس، برقراری ارتباط با مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ و اعلام هرگونه اطلاعات و اخبار خود به این مرکز است. موم مردم اطمینان خاطر داشته باشند به تمامی اخبار در رابطه با حوزه مواد مخدر به دقت رسیدگی خواهد شد البته با عنایت به شرایط خاص و اقدامات اطلاعاتی ویژه در این بخش، شاید اقدام عملی پلیس اندکی زمان ببرد که این مورد در فعالیتهای پلیس مبارزه با مواد مخدر، امری عادی به حساب می آید.
*به مبحث اعتیاد بپردازیم به نظر شما مواد مخدر چه صدمه ای بر جسم و حالت روحی افراد دارد؟
در تحقیقات گسترده در طول سالیان متمادی در مورد عوارض استفاده از مواد مخدر مشخص شده که این بلای خانمان سوز هم بر جسم افراد و هم بر روح، آثار و نتایج نامناسبی بر جای می گذارد که این عوارض در مواد مخدر صنعتی به مراتب شدیدتر و خطرناک تر است.
اختلال در دستگاههای مختلف بدن همچون گوارش، تضعیف سیستم عصبی بدن، افزایش اضطراب و استرس، بروز مشکلات عدیده برای سیستم هوش و حافظه افراد، توهمات و تخیلات ذهنی، طلای فرد به انواع بیماری ها همچون سرطان های مختلف تنها بخشی از این عوارض است.
*بیشترین مصرفی که جوانان و نوجوانان در استان سمنان دارند مواد مخدر صنعتی است یا سنتی توضیح دهید؟
صنعتی
*برای مبارزه با مواد مخدر در استان سمنان چه اقداماتی توسط نیروی انتظامی انجام شده است و چه برنامه هایی دارید؟
پلیس مبارزه با مواد مخدر استان در جهت مأموریت ذاتی خود و تحقق مطالبه به حق مردم در برچیدن بساط اعتیاد به مواد مخدر و برقراری امنیت و آرامش در محلات، اقدامات گسترده و مستمری را در دستور کار خود قرار داده که این اقدامات در حوزه های متعدد و سطوح مختلف جامعه به مرحله اجرا در می آید.
از یکسو اقدامات مقابله ای و اطلاعاتی و برخورد قاطع با سوداگران مرگ و با قاچاقچیان حرفه ای با جدیت دنبال و پیگیری می شود. از طرفی شناسایی و دستگیری خرده فروشان مواد مخدر که در سطح شهرها با رفتار ناصواب و مغایر قانون خود، از مردم سلب امنیت و آرامش می کنند هم با تمام توان و قاطعانه اجرا می شود.
علاوه بر برخوردهای قهری و پلیسی با عاملان تهیه و توزیع مواد مخدر، برنامه های آموزشی و پیشگیرانه هم از جانب کارشناسان پلیس مبارزه با مواد مخدر در سطح استان و شهرستان در دستور کار قرار دارد و حضور در برنامه های رسانه ای، برگزاری نشست های تعاملی و هم اندیشی، جلسات آموزش همگانی در دستگاههای اداری و غیر اداری و برگزاری نمایشگاه های دائمی، مشارکتی و موقت بخشی از موارد به حساب می آید.
لازم به ذکر است، کارهای مختلفی همچون پاکسازی نقاط آلوده، کنترل محورهای مواصلاتی، پاکسازی پارک ها و تفرجگاه ها و سالم سازی اطراف محیط های آموزشی از دیگر اقداماتی است که میتوان به آن اشاره نمود.
*آیا اعتقاد دارید که خانواده رکن اصلی مقابله با اعتیاد است و سفارش شما به خانواده ها برای پیشگیری از اعتیاد فرزندان چیست؟
قطعاً؛ خانواده بعنوان مهم ترین کانون شکل گیری شخصیت افراد، از جایگاه بسیار مهمی برخوردار می باشد و از همین رو والدین سهم ویژه ای در جلوگیری از صدمه ها و ناهنجاری های اجتماعی بخصوص اعتیاد به مواد مخدر دارند.
از جمله مهم ترین سفارش های پلیس به والدین برای جلوگیری از اعتیاد نوجوانان و جوانان به مواد مخدر، برقراری ارتباطی سازنده، عاطفی و هدف من بر اساس اعتماد دوسویه و اخلاق اسلامی در محیط خانه است.
نظارت آگاهانه بر روابط فرزندان چه در فضای حقیقی جامعه و چه در فضای مجازی هم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. روابط افسارگسیخته بدون نظارت مناسب والدین از زمینه های مهم گرایش نوجوانان و جوانان به اعتیاد به مواد مخدر است که خانواده ها باید در این خصوص هوشیار باشند و کوچک ترین غفلتی را به منزله سقوط فرزندان شان در بلای خانمان سوز اعتیاد محسوب کنند.
*دستگاه های اجرایی چه کمکی می توانند برای مبارزه با مواد مخدر داشته باشند؟
از آنجایی که مبارزه با مواد مخدر، موضوعی عمومی و همگانی است، بدون شک همکاری، هماهنگی و تعامل تمام نهادها و دستگاههای دولتی و غیردولتی و اجرایی در این راه، ضرورتی اجتناب ناپذیر و مؤلفه های بسیار حیاتی و اثرگذار در تحقق مقابله همه جانبه با اعتیاد به حساب می آید.
با توجه به همین مساله و نگاه عمیق و رویکرد جامعه محور پلیس در امر خطیر مبارزه با مواد مخدر، عنایت ویژه ای از جانب پلیس مبارزه با مواد مخدر استان به جلب همکاری تمام سازمان ها و دستگاه ها وجود دارد و در همین راستا هم به صورت مستمر و برابر برنامه ریزی صورت گرفته، نشست های مختلفی با دستگاههای همچون سپاه پاسداران، اداره اطلاعات، مراجع قضایی، گمرک، پایگاه های مقاومت بسیج، آموزش و پرورش، مدارس و مقاطع مختلف تحصیلی، دانشگاه و مراکز علمی و… برگزار می گردد.

*نظر شما در مورد مراکز ترک اعتیاد در استان سمنان چیست؟ آیا کارگشا هستند؟
با پیگیری های گسترده پلیس مبارزه با مواد مخدر استان و برگزاری نشست های مختلف تخصصی، خوشبختانه کمپ های ترک اعتیاد ماده ۱۶ در سطح استان راه اندازی و فعال شد که آثار بسیار مناسبی بر افزایش امنیت و کاهش خیلی از ناهنجاری ها و جرایم همچون سرقت های خورد بر جای گذاشته است. نکته بسیار مهم در این خصوص، است که در این کمپ ها، اعتیاد را ترک می کنند. از طرفی اشتغال بدون شک از بازگشت این افراد به چرخه مصرف مواد مخدر جلوگیری می کند.
*در خصوص پارک ها چه برنامه ای دارید؟ متأسفانه این مکانها به تسخیر جوانانی درآمده که گل مصرف می کنند.
پاک سازی پارک ها و تفرجگاه ها یکی از طرح های ویژه پلیس مبارزه با مواد مخدر استان در جهت فراهم کردن محیطی امن و آرام برای مردم و حضور خانواده ها در این اماکن به حساب می آید که به صورت مستمر در دست اجرا است.
در همین خصوص علاوه بر اجرای نوبه ای و مقطعی این طرح، مأموران پلیس مبارزه با مواد مخدر استان و شهرستان ها با همکاری سایر یگان های انتظامی همچون یگان امداد و کلانتری ها به صورت دائم این اماکن را مورد نظارت و بازرسی قرار می دهند و در صورت مواجهه با هرگونه مورد مشکوکی آنرا بررسی می کنند.
نکته ای که باید به آن اشاره شود، نقش مهم شهروندان و عموم مردم هنگام حضور در تفرجگاه ها و پارک ها است. از آنجائیکه امنیت یک محصول اجتماعی است و بدون شک یک نهاد یا دستگاه نمی تواند در برقراری کامل آن سهیم باشد بنابراین شهروندان هم با ایفای نقش در این حوزه می تواند همراهان خوبی برای پلیس بخصوص در حوزه مقابله با اعتیاد باشند.
مصرف مواد در خانم ها بخصوص دختران را چطور در استان ارزیابی می کنید؟
متأسفانه به دنبال افزایش اختلافات خانوادگی؛ گرایش بانوان و دختران به مصرف مواد مخدر هم با افزایش همراه بوده؛ که این مساله زنگ خطر بسیار جدی برای کانون بنیادی خانواده ایرانی اسلامی به حساب می آید. البته لازم به ذکر است مطالعات آماری دقیقی در این خصوص انجام نشده است.
نهادها دستگاههای فرهنگی و اجتماعی می بایست با برنامه ریزی جامع و اجرای طرح های اثرگذار در این عرصه، زمینه های ارتقای امنیت روانی خانواده ها را فراهم نموده و از این طریق شاهد کاهش گرایش بانوان و دختران به اعتیاد باشیم.
*اگر خانواده ها با این مساله که دختر یا پسر آنها از مواد گل و … استفاده می نمایند مواجه گشتند باید چه کاری انجام دهند؟
تمام تاکید کارشناسان انتظامی و مأموران پلیس مبارزه با مواد مخدر به عموم خانواده ها و والدین بر مبحث پیشگیری استوار است معتقد هستیم که والدین باید با حساسیت و هوشیاری از فرزندان خود در مقابل صدمه ها و ناهنجاری ها بخصوص اعتیاد به مواد مخدر جلوگیری نمایند اما خدای ناکرده در صورت اعتیاد فرزندان به مواد مخدر رفتن به مراکز مشاوره و روانشناسان متخصص ترک اعتیاد ضروری می باشد.
نیروی انتظامی استان سمنان مانند دیگر استانهای کشور، در همین راستا با راه اندازی مراکز مشاوره به عموم شهروندان خدمات متنوعی را عرضه می کند. از طرفی آگاهی یکی از مهم ترین موضوع هایی است که به خانواده ها در ارتباط با مقابله اعتیاد کمک می نماید.


منبع:

1401/06/26
10:49:32
0.0 / 5
180
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان