افزایش قاچاق متامفتامین در جهان

افزایش قاچاق متامفتامین در جهان

گزارش جهانی مواد مخدر 2022 دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد بر روندهای مربوط به ˮپس از قانونی کردن کانابیسˮ، تأثیرات زیست محیطی مواد مخدر، و مصرف مواد در بین زنان و جوانان تاکید می کند.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، بر اساس گزارش جهانی مواد مخدر دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در سال ۲۰۲۲، قانونی کردن کانابیس در بخش هایی از جهان، مصرف روزانه آن و اثرات آن بر سلامت را تسریع بخشیده است. این گزارش، که امروز معرفی شده است، همین طور جزئیاتی را درباره رکورد بالای تولید کوکائین و گسترش مواد صنعتی به بازارهای تازه ارائه می دهد و همین طور به خلأهای موجود در دسترسی به درمان های مواد، به ویژه برای زنان، می پردازد.
طبق این گزارش، حدود ۲۸۴ میلیون نفر بین سنین ۶۴-۱۵ در سال ۲۰۲۰ در سر تا سر جهان مواد مخدر مصرف کرده اند، که معادل ۲۶ درصد افزایش در دهه گذشته بوده است. افراد جوان مواد بیشتری مصرف می کنند، که سطح مصرف امروزه در خیلی از کشورها بیش از نسل قبل است. در آفریقا و آمریکای لاتین، افراد زیر ۳۵ سال اکثریت تحت درمان برای اختلالات مصرف مواد را می سازند.
طبق تخمین این گزارش، ۱۱.۲ میلیون نفر در سر تا سر جهان مواد تزریق می کرده اند. حدود نیمی از این رقم با هپاتیت C زندگی می کنند، ۱.۴ میلیون نفر با اچ آی وی زندگی می کنند و ۱.۲ میلیون نفر به هر دو عفونت مبتلا هستند.
خانم غادا والی، مدیر اجرائی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد، در واکنش به این یافته ها اظهار داشت: میزان تولید و کشفیات خیلی از مواد مخدر به بالاترین رکورد رسیده است، حتی در شرایطی که اوضاع اضطراری جهانی، لطمه پذیری ها را عمیقتر می کند. در عین حال، درک نادرست از بزرگی مشکل و صدمات ناشی از آن، مردم را از مراقبت و درمان محروم می کند و افراد جوان را به سمت رفتارهای زیان بار سوق می دهد. ما می بایست منابع و توجه لازم را برای پرداختن به تمام جوانب مشکل جهانی مواد، همچون ارائه مراقبت بر پایه شواهد به تمام کسانی که به آن نیاز دارند، تخصیص دهیم، و می بایست دانش خودرا پیرامون ارتباط مواد مخدر با سایر چالش های فوری همچون مناقشات و تخریب محیط زیست ارتقا بخشیم.
این گزارش همین طور بر اهمیت تحریک جامعه بین الملل، دولت ها، جامعه مدنی، و تمام ذینفعان بمنظور اقدام عاجل برای حفاظت مردم، همچون ارتقای پیشگیری و درمان مصرف مواد و مقابله با عرضه مواد مخدر تاکید کرد.
اثرات و نشانه های زود هنگام قانونی کردن کانابیس
به نظر می رسد قانونی کردن کانابیس در آمریکای شمالی مصرف روزانه کانابیس، خصوصاً محصولات قوی کانابیس، را در بین بزرگسالان جوان افزایش داده است که در نتیجه افزایش اختلالات روانشناختی، همچون خودکشی و بستری شدن در بیمارستان، در افراد گزارش شده است. قانونی شدن کانابیس همین طور موجب افزایش درآمدهای مالیاتی شده است و بطور کلی میزان دستگیری به سبب نگهداری کانابیس را کاهش داده است.
ادامه افزایش در تولید و قاچاق مواد مخدر
بر اساس این گزارش، تولید کوکائین در سال ۲۰۲۰ به بالاترین سطح رسید و با ۱۱ درصد افزایش نسبت به سال ۲۰۱۹ به ۱۹۸۲ تن رسید. با وجود همه گیری کووید-۱۹، کشفیات کوکائین هم افزایش داشت و به رکورد ۱۴۲۴ تن در سال ۲۰۲۰ رسید. نزدیک به ۹۰ درصد از کوکائین کشف شده در جهان در سال ۲۰۲۱ در کانتینرها و / یا بوسیله دریا قاچاق شده بود. داده های کشفیات حاکی از آنست که قاچاق کوکائین به سایر نقاط خارج از بازارهای آمریکای شمالی و اروپا و با افزایش قاچاق به آفریقا و آسیا، درحال گسترش است.
قاچاق متامفتامین همچنان برمبنای جغرافیا گسترش دارد، ۱۱۷ کشور کشفیات متامفتامین را در میان سالهای ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ گزارش داده اند، در صورتیکه بین سالهای ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ این گزارش مربوط به ۸۴ کشور می شد. در عین حال، مقدار متامفتامین کشف شده بین سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ پنج برابر شده است.
تولید تریاک در جهان بین سالهای ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ هفت درصد افزایش داشته است و به ۷۹۳۰ تن رسیده است که عمدتا به سبب افزایش در تولید در افغانستان بوده است. هر چند، مساحت زیر کشت خشخاش در جهان با ۱۶ درصد کاهش به ۲۴۶۸۰۰ هکتار در همان دوره بوده است.
روندهای اصلی مواد مخدر به تفکیک منطقه
در خیلی از کشورها در آفریقا و آمریکای جنوبی و مرکزی، نسبت بالایی از مردم تحت درمان برای اختلالات مصرف کانابیس هستند. در اروپای شرقی و جنوب شرقی و در آسیای میانه، مردم غالب اوقاب تحت درمان برای اختلالات ناشی از مصرف مواد شبه افیونی هستند.
در ایالات متحده آمریکا و کانادا، مرگ های ناشی از مصرف بیش از اندازه، عمدتا به سبب شیوع مصرف غیر پزشکی فنتینیل همچنان رکورد دارد. ارزیابی های اولیه در ایالات متحد به بالای ۱۰۷ هزار مرگ ناشی از مصرف بیش از اندازه مواد در سال ۲۰۲۱ اشاره می کند که از رقم در سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۹۲ هزار بوده است.
در دو بازار بزرگ متامفتامین، کشفیات افزایش داشته است – در آمریکای شمالی نسبت به سال قبل ۷ درصد بیشتر شده است، در صورتیکه در آسیای جنوب شرقی این کشفیات ۳۰ درصد افزایش داشته است، که بیشترین رکورد در هر دو منطقه است. رکورد بالائی از کشفیات متامفتامین همین طور در آسیای جنوب غربی گزارش شده است که در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۹، ۵۰ درصد افزایش داشته است.
نابرابری زیادی در دسترسی به مواد شبه افیونی دارویی برای مصرف پزشکی همچنان وجود دارد. در سال ۲۰۲۰، برای هر یک میلیون نفر ساکنین در آمریکای شمالی، ۷۵۰۰ دوز داروهای ضد درد کنترل شده بیش از آفریقای مرکزی و غربی وجود داشت.
مناطق درگیر، جاذب تولید مواد مخدر صنعتی
گزارش امسال همین طور بر این مسئله تاکید می کند که اقتصاد مواد مخدر می تواند در وضعیت درگیر و در مناطقی که حاکمیت قانون ضعیف است، رونق پیدا کند و به نوبه خود درگیری را تشدید و طولانی کند.
اطلاعات از آسیای جنوب شرقی و خاورمیانه نشان میدهد که شرایط درگیری می تواند به عنوان جاذبه برای تولید مواد مخدر صنعتی عمل کند، که در هر مکانی می توان آنها را تولید کرد. وقتی که مناطق درگیر نزدیک به بازارهای بزرگ مصرف کننده هستند. این اثر ممکنست بیشتر شود.
از نظر تاریخی، طرف های درگیر، از مواد مخدر برای تامین مالی درگیری و درآمدزائی استفاده می کرده اند. گزارش جهانی مواد مخدر برای سال ۲۰۲۲ این نکته را آشکار می کند که درگیری ها ممکنست حتی مسیرهای قاچاق مواد مخدر را مختل و تغییر دهند، همانطور که در بالکان و اخیراً در اوکراین صورت گرفت.
طبق گزارش جهانی مواد مخدر دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در سال ۲۰۲۲ افزایش شایان توجهی در تعداد لابراتوار های مخفی در اوکراین گزارش شده است، که از شمار ۱۷ لابراتوار که در سال ۲۰۱۹ از بین رفتند، در سال ۲۰۲۰ این مقدار به ۷۹ رسید. از این تعداد آزمایشگاه، ۶۷ لابراتوار آمفتامین تولید می کردند که در سال ۲۰۱۹، تنها ۵ لابراتوار بود – که این بالاترین تعداد لابراتوار های از بین رفته در سال ۲۰۲۰ در هر کشور است که گزارش شده است.
تأثیرات زیست محیطی بازارهای مواد مخدر
طبق گزارش جهانی مواد مخدر در سال ۲۰۲۲، بازارهای مواد مخدر می توانند تأثیرات فردی، محلی یا جمعی بر محیط زیست داشته باشند. یافته های اصلی نشان می دهند که به طور متوسط ردپای کربن در کانابیس در فضای داخل، بین ۱۶ تا ۱۰۰ برابر کانابیس در فضای بیرون است، و ردپای کربن در ۱ کیلوگرم کوکائین ۳۰ برابر بیش از دانه های کاکائو است.
سایر اثرات زیست محیطی شامل جنگل زدائی قابل توجه همراه با کشت غیر قانونی کاکائو، زباله ناشی از تولید مواد مخدر صنعتی که می تواند ۵-۳۰ برابر حجم محصول نهائی باشد، و دفن زباله است که می تواند بطور مستقیم بر خاک، آب و هوا و همین طور بطور غیر مستقیم بر ارگانیسم ها، جانوران و چرخه غذا اثر بگذارد.
خلاء های جنسیتی موجود در درمان و نابرابری در مصرف مواد و درمان
زنان همچنان حداقل جمعیت مصرف کنندگان مواد مخدر در جهان را می سازند، اما نرخ تمایل آنها به مصرف مواد و بروز اختلالات ناشی از مصرف مواد مخدر سریعتر از مردان است. حالا زنان حدود ۴۹-۴۵ درصد از مصرف کنندگان متامفتامین و مصرف کنندگان مواد محرک داروئی، مواد شبه افیونی داروئی و آرام بخش ها را می سازند.
خلأ درمانی همچنان به شکل گسترده برای زنان در جهان وجود دارد. بااینکه از هر دو مصرف کننده آمفتامین حدود یک نفر زن است، یک نفر از هر ۵ نفر تحت درمان برای اختلالات ناشی از مصرف آمفتامین قرار می گیرد.
گزارش جهانی مواد مخدر برای سال ۲۰۲۲ همین طور بر نقش زنان در اقتصاد جهانی کوکائین، همچون کشت کوکا، نقل و انتقال مقادیر کم مواد، فروش به مصرف کنندگان، و قاچاق به زندان، نیز تاکید می کند.
گزارش جهانی مواد مخدر و کلیه مطالب مربوط به آن در لینک: https: //wdr.unodc.org/ قابل دسترس است.
گزارش جهانی مواد مخدر برای سال ۲۰۲۲ نظری اجمالی به عرضه و تقاضای مواد افیونی، کوکائین، کانابیس، محرک های از نوع آمفتامین و مواد روانگردان جدید دارد و به تأثیر آنها بر سلامت می پردازد.1401/04/07
23:23:35
0.0 / 5
163
تگهای خبر: بیمار , پزشك , تولید , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان