برنامه های هفته مبارزه با موادمخدر تشریح شد

برنامه های هفته مبارزه با موادمخدر تشریح شد

دبیر اجرایی مراسم هفته مبارزه با موادمخدر، ضمن تشریح برنامه های این هفته در سالجاری، تاکید کرد که همه دستگاه‏ ها و سازمان‏های مردم نهاد و آحاد مردم بخصوص جوانان تلاش و کمک کنند و با عزم همگانی، سهم خویش را در امر مبارزه با موادمخدر و روان گردان ها به منظور کاهش بروز و شیوع اعتیاد ادا کنند.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، ناصر اصلانی اظهار داشت: برنامه ‏های گرامیداشت هفته مبارزه با موادمخدر در جهت برانگیختن عزم سیاسی دولت ها در امر مبارزه با پدیده خانمان سوز موادمخدر، کنترل آن و انجام اقدامات بین المللی در مورد مبارزه با قاچاق موادمخدر است.
وی ضمن اشاره به تاریخچه روز جهانی مبارزه با موادمخدر اضافه کرد: در تاریخ ۱۷ تا ۲۶ ژوئن سال ۱۹۸۷ اجلاس بین المللی مبارزه با اعتیاد و قاچاق موادمخدر توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در شهر وین تشکیل شد و کشورهای شرکت کننده در این اجلاس سندی به نام C.M.O را تصویب کردند که خط مشی همه جانبه اقدامات لازم جهت کنترل موادمخدر را از جانب کشورهای شرکت کننده مشخص می کرد و این کشورها را متعهد کرد تا فعالیتهای بین المللی درزمینهٔ مبارزه با قاچاق موادمخدر را به طورجدی، انجام دهند.
دبیر اجرایی مراسم هفته مبارزه با موادمخدر بیان نمود: این سند در چهارفصل تنظیم شد و در آن حدود ۳۵ مورد از اقدامات عملی در زمینه مبارزه با موادمخدر، پیشگیری از قاچاق موادمخدر و کنترل اعتیاد در جوامع ذکر شد.

اصلانی خاطرنشان کرد: این موارد شامل ارزیابی میزان مصرف، ریشه کنی مزارع غیر مجاز خشخاش، نقش رسانه ها در بازگشت معتادان به دامن اجتماع و معالجه آنان، نابودی شبکه های عمده قاچاق موادمخدر، جلوگیری از طریق آموزش و همکاریهای حقوقی کشورها است. ازآنجاکه این سند در روز ۲۶ ژوئن برابر ۵ تیرماه با کسب اکثریت آرا کشورهای شرکت کننده در اجلاس تصویب گردید، این روز را به نام روز جهانی مبارزه با موادمخدر نام گذاری کردند.
وی اظهار داشت: هرسال به مناسبت روز جهانی مبارزه با موادمخدر، شعار ویژه ای از جانب سازمان ملل انتخاب می شود و پیرو آن شعار، اقدامات و فعالیتهای لازم برای مقابله با موادمخدر و اعتیاد در سال پیش رو برنامه ریزی و سازمان دهی می شود. «پرداختن به چالش های موادمخدر در حوزه سلامت و بحران های بشری» برای سال ۲۰۲۲ میلادی (۱۴۰۱ شمسی) انتخاب شده است.
دبیر اجرایی مراسم هفته مبارزه با موادمخدر افزود: در سالروز جهانی مبارزه با موادمخدر در تمامی جوامع بین المللی مراسم مختلفی با هدف مبارزه با موادمخدر و جلوگیری از اعتیاد، درمان افراد گرفتارشده به بیماری اعتیاد و توانمندسازی و نگهداری افراد بهبودیافته برگزار می گردد و در ایران هم این مراسم سال جاری با عنوان «کرامت انسان- همکاریهای بین المللی ـ نه به اعتیاد» با حضور مسؤلان سازمان های فعال در عرصه کنترل موادمخدر، نمایندگان آژانس های سازمان ملل متحد و جوامع بین الملل و سمن های فعال در این عرصه برگزار می گردد.
اصلانی ضمن اشاره به ویژه برنامه ‏های هفته مبارزه با موادمخدر امسال اظهار داشت: بر مبنای روزشمار اعلام شده برنامه های اصلی و فرعی متنوعی برای هفته سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر درنظر گرفته شده است بدین شرح که چهارشنبه اول تیرماه مسؤلان مبارزه با موادمخدر با حضور در حرم حضرت امام خمینی (ره) با آرمان های حضرت امام تجدید بیعت می کنند و در برنامه های فرعی این روز فراخوان عکس و نقاشی با مبحث اعتیاد و مواد مخدر با همکاری وزارت آموزش و پرورش در سرتاسر کشور انجام شده است.
در روز پنج شنبه دوم تیرماه مسؤلان در تمامی استانهای سراسر کشور با حضور بر سر مزار شهیدان گران قدر عرصه مبارزه با موادمخدر با شهدا تجدید میثاق می کنند.
در روز جمعه سوم تیرماه، میز خدمت و آموزش جلوگیری از اعتیاد در حاشیه نماز جمعه تهران و دیگر استانهای سراسر کشور به صورت هم زمان برگزار می شود. همینطور از برنامه های مهم این روز ورزش همگانی و تقویت و نشاط خانوادگی (برگزاری مسابقات دو میدانی صحرا نوردی) در مجموعه ورزشی تختی است.
در روز شنبه چهارم تیرماه جشن نجات برای بهبودیافتگان از دام اعتیاد در تهران در مرکز بازپروری صیانت و اشتغال زایی شهید زیادیان برگزار می گردد. همینطور از برنامه های فرعی این روز برگزاری نمایشگاه تولیدات واحدهای اشتغالزایی مرکز درمان اعتیاد کشور در سرتاسر کشور و همینطور نشست تخصصی به مناسبت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر با حضور اساتید دانشگاه، روانپزشکان، روانشناسان و مشاورین در حوزه درمان اعتیاد در کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی ایران می باشد.
در روز یکشنبه پنجم تیرماه و مصادف با ۲۶ ژوئن، همایش سالروز جهانی مبارزه با موادمخدر با حضور رئیس جمهور و مسؤلان عالی رتبه نظام و مهمانان از سفارت های کشورهای خارجی و فعالان اجتماعی و سفیران جلوگیری از اعتیاد برگزار و در این روز امحاء انواع موادمخدر انجام می شود.
ضمن این که در نظر است تا در این روز از جانباز سرافراز مبارزه با مواد مخدر و خانواده معزز شهدای مبارزه با مواد مخدر که با نثار جان خویش موجبات امنیت و آسایش در کشور را فراهم نموده اند تجلیل شود. از دیگر برنامه های این روز تجلیل از فعالان امر مبارزه با مواد مخدر است که هدف ستاد ازین امر اجتماعی کردن امر مبارزه با مواد مخدر در سطح کشور است.
دبیر اجرایی مراسم هفته مبارزه با موادمخدر افزود: در روز دوشنبه ششم تیرماه، نشست تخصصی با شرکتهای دانش بنیان و مراکز نوآوری و برگزاری مسابقات تکواندو جام شهدای مبارزه با مواد مخدر در استان تهران برگزار می گردد. از برنامه های فرعی این روز نشست هم اندیشی یاریگران کار و تولید در استان ها است.
در روز سه شنبه هفتم تیرماه، هم اندیشی با خیرین، کارآفرینان و سازمان های مردم نهاد برگزار شده و از برنامه های فرعی این روز بازدید اعضای فراکسیون زنان مجلس از مرکز ماده ۱۶ طراوت و نشست هم اندیشی دستگاه علوم انتظامی در حوزه مبارزه با مواد مخدر در دانشگاه علوم انتظامی امین می باشد.
در روز چهارشنبه جشنواره بازی وارسازی، آموزش مهارتهای زندگی در طرح یاریگران زندگی با حضور وزیر آموزش و پرورش برگزار می گردد. از برنامه های روز جمعه ۱۰/۴/۱۴۰۱ برگزاری مسابقه فوتبال بین تیم بهبودیافتگان با تیم منتخبین سفیران زندگی (دیدار نمادین با شعار همه با هم نه به اعتیاد) در ورزشگاه آزادی بوده و از برنامه های فرعی این روز همایش دوچرخه سواری در شهرهای تهران، شیراز و کرمان است.
ایشان در ادامه تصریح کرد: هدف از اجرای این برنامه ها در هفته سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر اطلاع رسانی برای کنترل و کاهش صدمه اعتیاد بین مردم بوده است.
به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر، اصلانی در انتها اظهار داشت: امروزه اعتیاد، از مهم ترین دغدغه و صدمه های اجتماعی در اغلب کشورها است و هرساله مبلغ زیادی در جهت کنترل اعتیاد و قاچاق موادمخدر هزینه می شود. در ایران ۲۴ دستگاه و سازمان مختلف برای مهار این بلای خانمان سوز تلاش می کنند، همینطور برای محافظت از مرزهای کشور، مبادرت به راه اندازی هزاران کیلومتر جاده، چندین پاسگاه مرزی، برجک و دیده ‏بانی و حفر چندین کیلومتر کانال شده است و انتظار این است که همه دستگاه‏ ها و سازمان‏های مردم نهاد و آحاد مردم بخصوص جوانان تلاش و کمک کنند و با عزم همگانی، سهم خویش را در امر مبارزه با موادمخدر و روان گردان ها به منظور کاهش بروز و شیوع اعتیاد ادا کنند.
منبع:

1401/04/03
10:56:10
0.0 / 5
183
تگهای خبر: بازی , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان