استعمارگری سرمنشاء رفتار خشونت آمیز با زنان

استعمارگری سرمنشاء رفتار خشونت آمیز با زنان

به گزارش خاتون یار برپایه آمار، مشخص شده کشورهایی که سابقه مستعمرگی داشته اند و فرهنگ استعماری در آنجا وجود دارد، ۵۰ برابر بیشتر از دیگر کشورها مستعد شیوع برخورد خشونت آمیز با زنان هستند.


طبق آمار از هر سه زن، یک نفر طی دوران زندگی خود از سمت آشنایان و نزدیکان خود مورد خشونت قرار می گیرد. این عدد در ۲۳ کشور جهان، از آمریکا و آفریقا گرفته تا آسیا و اقیانوسیه، به ۲ نفر از هر ۳ زن هم می رسد.
در تحقیق های انجام شده در این کشورها که خشونت ضد زنان از شیوع بالاتری برخوردار می باشد و هم طبق داده های سازمان جهانی بهداشت، بانک جهانی و سازمان ملل متحد، کشورهایی که سابقه مستعمرگی داشتند و فرهنگ استعماری در آنجا وجود دارد، ۵۰ برابر بیشتر از سایر کشورها مستعد شیوع برخورد خشونت آمیز با زنان هستند.
مطالعات انجام شده بعد از دوران استعمارگری هم خود شاهد و گواهی بر نتایج این تحقیقات است و نشان می دهند گسترش فقر، تبعیض نژادی و نابرابری جنسیتی که همگی نشات گرفته از استعمار و ساختارهای استعماری هستند، ریشه های خشونت در یک جامعه را بیشتر می دوانند.
در کشورهایی که خشونت ضد زنان از شیوع بالاتری برخوردار می باشد و طبق داده های سازمان جهانی بهداشت، بانک جهانی و سازمان ملل متحد، کشورهایی که سابقه مستعمرگی داشتند و فرهنگ استعماری در آنجا وجود دارد، ۵۰ برابر بیشتر از سایر کشورها مستعد شیوع برخورد خشونت آمیز با زنان هستند.
سیاست های استعماری و نژادپرستی سیستماتیک
بسیاری از استعمارگران، سیاست های خویش را بر پایه نژادپرستی و چند دسته کردن نژادی کشور و یا منطقه تحت سلطه خود قرار می دادند و این کار با طبقه بندی نژادی و قومیتی جمعیت منطقه انجام می گرفت.
بهترین مثال برای این موارد، تقسیم های قومی و نژادی بین هندوها و مسلمانان هند و هم نژادپرستی سیستماتیک شکل گرفته توسط دولت آپارتاید آفریقای جنوبی است. این جداسازی ها و تقسیم ها، جرقه ای بودند بر خیلی از شدیدترین خشونت ها و درگیری های مسلحانه و کشتارها در سرتاسر جهان. در این تحقیقات از عاملی با عنوان «ماندگاری استعمار» یاد می شود که به مفهوم حفظ فرهنگ و ریشه های استعمار در جوامع مستعمره است و تاثیری که این فرهنگ ها در شکل دادن به جهان امروز می گذارند.
نسل کشی سال ۱۹۹۴ در روآندا، نمونه بارزی از این مورد است که در آن، بیشتر از ۸۰۰ هزار نفر از اعضای قبیله توتسی به دست هموطنان و تندروهای هوتو کشته شدند. دو قومی که بوسیله استعمارگران بلژیکی دسته بندی و از هم جدا شدند و آتش نژادپرستی را در میانشان شعله ور ساختند. بلژیکی ها از راه پیاده سازی و سطح بندی میان شهروندان روآندایی، دست به ایجاد دو قومیت توتسی و هوتو و اختلاف پراکنی میان آن دو زدند. این نسل کشی، همه شکل های خشونت را به خود دید و در آن به صدها هزار نفر از زنان قوم توتسی تجاوز شد و سپس به قتل رسیدند.
در کنار این موارد، بسیاری دیگر از نژادپرستی های سیستماتیک که توسط استعمارگران و حکمرانان آنها در کشور مستعمره پیاده سازی می شد، روی به قوانینی می آوردند که حاصل آنها سرکوب هدفمند زنان و حقوقشان بود و با وجود این که به صورت مثال در کشوری چون نیجریه قبل از ظهور استعمارگران، زنان و مردان، هر دو در امور رهبری فعالیت می کردند و نقش پر رنگی داشتند اما بعد از سلطه استعمارگران بر این کشور، از مذاکره با رهبران زن خودداری کردند و تنها مردها را به رسمیت شناختند.

استعمارگران در نیجریه رو به اجرای قوانینی آوردند که در آن زنان حق داشتن مالکیت بر املاک را نداشتند و هدف از آن پیشگیری از قدرت گرفتن زنان و عدم ایجاد استقلال در بین آنها بود. این فرهنگ چنان در نیجریه ریشه دوانید که هنوز هم نسبت خانمهایی که مالک زمین یا ملکی هستند به مردان نیجریه ای، بسیار کمتر است. تحقیقات اخیری که در این عرصه انجام شده نشان داده است زنان دارای زمین یا خانه، دارای منابع درآمدی هستند و این علاوه بر قدرت، استقلال هم به آنها اعطا می کند و در صورت بروز مشکلات، سقفی بالای سر و جایی برای ماندن در اختیار دارند.
اثرات تاریخی استعمار
در حالی که در دوران کنونی، خیلی از مردمان جهان پدیده استعمار را شخصا تجربه نکرده اند و از نزدیک ندیده اند، اما صدمه های اجتماعی ناشی از آنرا که نسل به نسل در فرهنگ آن منطقه گشته را احساس می کنند و درگیر مشکلات ناشی از آن هستند. این گونه صدمه ها به صورت عمده حاصل شرایطی هستند که در نقطه ای از تاریخ در بین آن جامعه ظهور کرده و سپس به دیگر نسل ها منتقل شده است. این اتفاقات امکان دارد شامل هر پدیده ای از کودک آزاری گرفته تا حوادث طبیعی و جنگ باشند.

استعمارگران در طول تاریخ با سرکوب سیستماتیک حقوق بانوان تلاش در کاهش قدرت آنان و ساخت فرهنگی مردسالارانه و خشن را داشتند تا از راه آن و با ایجاد دودستگی در جوامع مستعمره، فرهنگ آنجا را تخریب و مردمان آنرا تحت سلطه و مدیریت خود درآورند.«فرانس فانون» روان پزشک و فیلسوف سیاسی، مطالعات گسترده ای را پیرامون اثرات احساسی و روان شناختی این صدمه های اجتماعی و تاریخی انجام داده و به نتایج مهمی رسیده است. تحقیقات فانون در حوزه اثرات استعمار نشان داد استعمارگران با ساخت قهرمانان سفیدپوست برای کشورهای مستعمره خود که همگی از رنگین پوستان بودند، علاوه بر ایجاد تبعیض و برتری نژادی، حس سرخوردگی شدیدی را هم در بین آنها بوجود می آوردند و اعتماد به نفس نژادی و قدرت تصمیم گیری آنها را هم سرکوب می کردند.
«کارن مکس» فعال حقوق بشر کانادایی که در حوزه زنان تحقیق می کند، ادغان می دارد که علاوه بر فاکتور صدمه های تاریخی و اجتماعی، شیوه برخورد جوامع با چنین پدیده هایی هم بسیار اهمیت دارد. به صورت مثال در کانادا، کودکان بومی را وحشیانه و به اجبار از مادران خود جدا می کردند و به مدارس مخصوصی می فرستادند تا به روش مورد نظر خود پرورش یابند که در آن ریشه های بومی شان به فراموشی سپرده می شد و فرهنگ کهن شان هیچ جایگاهی نداشت. حالا مطالعات جدید در حوزه بومیان کانادا نشان داده است تاثیرات بلندمدت این رفتار در آن کشور، به افزایش خشونت ضد زنان بومی کانادایی منجر شده و در کنار آن نرخ خودکشی هم در بین این قشر، به شدت رشد کرده است.
موارد بررسی شده همگی نشان از آن دارند که استعمارگران در طول تاریخ با سرکوب سیستماتیک حقوق بانوان تلاش در کاهش قدرت آنان و ساخت فرهنگی مردسالارانه و خشن را داشتند تا از راه آن و با ایجاد دودستگی در جوامع مستعمره، فرهنگ آنجا را تخریب و مردمان آنرا تحت سلطه و مدیریت خود درآورند.
پی نوشت:

https: //theconversation.com/how-colonialism-is-a-major-cause-of-domestic-abuse-against-women-around-the-world-۱۷۹۲۵۷
https: //theconversation.com/quotes-from-frantz-fanons-wretched-of-the-earth-that-resonate-۶۰-years-later-۱۷۳۱۰۸
https: //www.khanacademy.org/humanities/whp-origins/era-۷-the-great-convergence-and-divergence-۱۸۸۰-ce-to-the-future/۷۴-end-of-empires-betaa/a/read-decolonizing-women-beta
https: //www.oxfordbibliographies.com/view/document/obo-۹۷۸۰۱۹۹۸۴۶۷۳۳/obo-۹۷۸۰۱۹۹۸۴۶۷۳۳-۰۰۶۷.xmlمنبع:

1401/03/25
23:58:05
0.0 / 5
212
تگهای خبر: پزشك , پوست , تحقیقات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان