چرا برخی میانسالان غرق در رکود می شوند؟

چرا برخی میانسالان غرق در رکود می شوند؟

به گزارش خاتون یار یک روانشناس با اشاره به اینکه 35 تا 55 سالگی یا همان دوره میانسالی، مرحله پختگی افراد به حساب می آید، اظهار داشت: در این دوره اگر میانسالان نتوانند راه خروجی برای ˮزایندگیˮ خود پیدا کنند امکان دارد غرق در ˮرکودˮ، ˮبی حوصلگیˮ و ˮفقر میان فردیˮ شوند.


دکتر مژگان احمدپور در گفت و گو با ایسنا، درباره چرایی احساس بی حوصلگی و رکود در بین برخی میانسالان با اشاره به نظریه "اریکسون" (نظریه پرداز حوزه روانشناسی) در خصوص "زایندگی در مقابل رکود" در دوران میانسالی، اظهار نمود: از ۳۵ تا ۵۵ سالگی مرحله پختگی افراد شمرده می شود و در این مرحله مهمست که افراد بتوانند نسل های آینده را آموزش دهند.
وی در عین حال این را هم اظهار داشت که برای این آموزش دادن به نسل های بعد ضرورتی ندارد حتما افراد والد بوده و فرزندی داشته باشند چونکه این آموزش ربطی به والد بودن افراد ندارد.
این روانشناس با اعلان اینکه میل به آموزش نسل های آینده در افراد وجود دارد و بطور خودکار با داشتن فرزند ارضا نمی گردد، افزود: اریکسون معتقد می باشد تمام نهادها باید فرصت هایی را برای "ابراز زایندگی" میانسالان فراهم آورند، اگر افراد میانسال نتواند راه خروجی برای زایندگی خود پیدا کند غرق در رکود، بی حوصلگی و فقر میان فردی می شوند.
به گفته ی ایشان، از ۳۵ سالگی به بعد افراد مستقل شده، به اصطلاح پخته می شوند و می توانند پیوند خوب و روابط صمیمی با دیگران برقرار کنند چونکه دیگر در مقابل از دست دادن هویت ترسی ندارند و می توانند از خود در مقابل دیگران محافظت کنند.
احمد پور معتقد می باشد که افراد بعد از ۳۵ سالگی در عین حالی که هویت مستقل خودرا حفظ می کنند، می توانند با از خود گذشتگی به یک آمیختگی میان خویشتن با دیگر افراد برسند.
این روانشناس در ادامه سخنان خود با تاکید بر ضرورت ایجاد یک راه خروج برای "زایندگی" افراد در بازه سنی ۳۵ تا ۵۵ سالگی، اشاره کرد: عدم توجه به ضرورت ایجاد یک راه خروج برای "زایندگی" میانسالان علاوه بر مشکلات روانشناختی یاد شده می تواند مشکلات هیجانی را برای افراد به بار آورد که "یونگ" (روانکاو) نیز از آن تحت عنوان "بحران میان سالی" یاد می کند.
وی با اعلان اینکه میانسالانی که نمی توانند به "زایندگی" برسند ممکنست گرفتار وا پس روی در "شبه صمیمیت" شده و خودرا به روشی بچگانه لوس کنند، اضافه کرد: از طرف دیگر به سبب آنکه این افراد تنها در فکر تامین نیاز و آسایش خود هستند، به لحاظ جسمی و روانی نیز بی اعتبار و بی ارزش می شوند.
احمد پور در انتهای سخنان خود با اشاره به نظریه "اریکسون"، اشاره کرد: اریکسون معتقد می باشد که "مراقبت" بصورت اهمیت دادن به دیگران تعریف می شود و باید باور داشت که نیاز به آموزش دادن به نسل بعد در دوران میانسالی، نه فقط در کمک کردن و اهمیت دادن به دیگران موثر است بلکه برای تحقق بخشیدن به هویت خود فرد نیز بسیار حائز اهمیت می باشد.
منبع:

1401/03/06
11:27:31
0.0 / 5
181
تگهای خبر: رفتار , روانشناس , فرزند
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان