در گفت وگو با خاتون یار تشریح شد

2 شرط اصلی برای انجام سفرهای نوروزی

2 شرط اصلی برای انجام سفرهای نوروزی

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت شرایط مجاز برای سفرهای نوروزی را شرح داد.


مهندس محسن فرهادی در گفتگو با ایسنا، اظهار داشت: ستاد ملی کرونا ضوابط سفرهای نوروزی را اعلام نمود. سفرهای نوروزی جدا از دسته رنگبندی های کرونایی شهرها قرار گرفت. سال قبل سفر به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع شد؛ اما سال جاری سفرهای نوروزی به این مورد وابسته نیست و به جای آن دو شرط اصلی برای انجام سفرهای نوروزی در نظر گرفته شده است. رنگ بندی ها وضعیت بیماری را در کشور رصد می کنند و دیگر مشاغل و نوع فعالیت مردم به این رنگبندی ها وابسته نیست.
بلیط فروشی نوروز تنها به واکسن زده هااو در ادامه توضیح داد: کسانی که قصد سفر دارند چه با ناوگان حمل و نقل عمومی شامل اتوبوس، قطار و هواپیما و چه با خودروی شخصی می بایست واکسن تزریق کرده و همینطور بیمار نباشند. افرادی که قصد سفر با وسایل حمل و نقل عمومی را دارند هنگام خرید بلیط از راه اتصال سامانه راه و شهرسازی به سامانه «ایران من»، رهگیری شده و وضعیت بیماری و واکسیناسیون شان استعلام می شود تا بلیط به کسانی فروخته شود که واکسیناسیون کامل داشته باشند. کسانی که واکسن نزده باشند یا با وجود تزریق واکسن بیمار باشند طبیعتا اجازه سفر نخواهند داشت.
سوار کردن مسافر بین راهی ممنوعوی اشاره کرد: از نظر قانونی خودروهایی که در ترمینال ها بلیط می فروشند حق سوار کردن مسافر در میان مسیر را ندارند و اگر مواردی از این تخلف توسط پلیس کشف شود، طبیعتا برخورد مقتضی صورت خواهد گرفت.
کنترل خودرو های شخصی با دوربین های پلیس راهورنحوه بررسی سرنشینان خودرو های شخصیوی اضافه کرد: در مورد خودرو های شخصی هم کنترل افراد از راه دوربین کنترل پلیس راهور اتفاق می افتد؛ به این صورت که مشخصات صاحب خودرو از نظر واکسیناسیون و عدم مبتلا شدن به بیماری از راه پلاک ماشین استعلام می شود. در سیستم پلیس راهور و دوربین ها سیستمی وجود ندارد که بتواند سایر سرنشینان خودرو را بررسی کند مگر این که پلیس به شکل امتحانی برخی خودرو ها را در ورودی شهرها کنترل کند که این مورد در دستور کارشان قرار دارد.
واکسیناسیون کامل یعنی چه؟ فرهادی اشاره کرد: معنای واکسیناسیون کامل آن است که فرد در چرخه واکسیناسیون باشد. اگر فردی تازه واکسن دز دوم را تزریق کرده باشد طبیعتا تا ۳ ماه نمی تواند دز سوم را تزریق کند؛ پس اگر فردی امروز واکسن دز دوم را تزریق کرده باشد طبیعتا تا سفرهای نوروزی به دز سوم نمی رسد؛ ازاین رو معنای واکسیناسیون کامل برای او تزریق دو دز است؛ این موارد استثناء هستند و نمی توانید ممانعتی برای سفر او ایجاد کنید.
تکلیف افرادی که واکسیناسیون دز سوم، در کارت دیجیتال واکسن شان ثبت نشده استاو درباره افرادی که علیرغم تزریق دز سوم واکسن اما دز سوم در کارت واکسن دیجیتال شان ثبت نشده است، اشاره کرد: این افراد باید به مرکزی که تزریق را انجام دادند رجوع کنند تا آنها مشکل را برطرف کنند.
وی اضافه کرد: البته درست است که جز دو مورد تزریق واکسن و عدم بیماری محدودیت دیگری برای سفرهای نوروزی صورت نگرفته است، اما باید بدانیم که کماکان در شرایط اپیدمی کرونا هستیم و اگر بتوانیم سفر و دورهمی نرویم و تماسهای نزدیک را کاهش دهیم، خطر مبتلا شدن به کووید۱۹ هم کاهش پیدا می کند.
ابلاغیه طرح سلامت نوروزی از ۲۰ اسفندماهوی درباره اقداماتی که مقرر است برای سفرهای نوروزی در زمینه بازرسی ها از جانب بازرسان مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت صورت گیرد، اشاره کرد: همکاران ما در زمینه کرونا دارند حداکثر تلاش خویش را انجام می دهند ولی از ۲۰ اسفندماه به بعد ابلاغیه سلامت نوروزی به همکاران داده می شود تا با ۱۰۰ درصد توان پروتکل ها را رعایت نمایند. همکاران ما از ۸ بامداد تا ۸ شب کشیک حضوری و از ۸ شب تا ۸ بامداد کشیک آنکال خواهند بود.
کنترل مترو و اتوبوس های درون شهری، آری یا خیر؟ معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود درباره اتصال مترو و اتوبوس درون شهری به سامانه ایران من، اظهار نمود: در این بخش حتی اگر اتصال هم صورت گرفته باشد فعلاً امکان کنترل دقیق وجود ندارد؛ چونکه مترو و اتوبوس درون شهری تهران آنقدر شلوغ است که شما نمی توانید گیت ورودی را ببندید و باید از طریق دیگر اقدام نمود که ربطی به نوروز هم ندارد و باید کنترل کلی بر آن صورت گیرد. اکنون در سامانه مترو و سامانه ایران من درحال انتقال اطلاعاتی هستند که کنترل ها از راه شارژ و خرید کارت بلیط صورت گیرد.
رعایت ۵۸ درصدی پروتکلهای بهداشتی در کشورفرهادی در خاتمه با اشاره به این که هم اکنون میانگین رعایت پروتکل ها در کشور ۵۸ درصد است، بیان نمود: حدود ۲۲۰ هزار بازرسی از هفته گذشته تا جمعه (۱۳ اسفندماه) انجام شده است و بیشتر از ۱۲۰۰ مکان که پروتکل ها را رعایت نمی کردند، پلمب شده و حدود ۲۰ هزار واحد اخطار گرفته و پرونده قضایی برایشان تشکیل شده است.
منبع:

1400/12/14
11:18:00
0.0 / 5
231
تگهای خبر: بیمار , بیماری , سفر , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان