دفاعیه بهزیستی از مراکز کاهش لطمه

دفاعیه بهزیستی از مراکز کاهش لطمه

خاتون یار: کارشناس معاون توسعه پیشگیری و درمان بهزیستی استان تهران می گوید که مراکز کاهش لطمه بر طبق دستورالعمل های ابلاغی پیشگیری و کاهش لطمه بهداشت جهانی با هدف کاهش بار آلودگی های عفونی و لطمه های اجتماعی راه اندازی شده و چنانچه این مراکز فعالیتی نداشته باشند، اساسا بار «آلودگی ویروسی» همچون هپاتیت و ایدز و لطمه های غیرمتعارف دیگر بالاتر از آمار فعلی بود.


مریم امیدی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه با پیشرفت زندگی شهری از حالت سنتی به صنعتی، تغییر سبک زندگی، تورم اقتصادی در جامعه، بیکاری و عدم اشتغال مستمر و ناامنی مشاغل که خود سبب بروز لطمه های نوپدید همچون گورخوابی، کارتن خوابی و اتوبوس خوابی شده، تغییراتی در روند لطمه های اجتماعی به وجود آورده است، اظهار نمود: اگر بخواهیم برای حل این لطمه های اجتماعی فعالیتی انجام دهیم، باید کاری کارشناسانه با تدابیر و اقدامات طولانی مدت صورت گیرد تا به نتیجه مثبت برسیم. در غیر این صورت لطمه ها از منطقه ای به منطقه دیگر و از مدلی به پدیده ای دیگر تغییر حالت می دهند.
وی با استناد به پروتکل بهداشت، درمان و کاهش لطمه جهانی اضافه کرد: در پروتکل مذکور آمده است که در هر منطقه یا کلونی لطمه زا، باید مداخلات اجتماعی و درمانی در همان کلونی و منطقه صورت گیرد تا بتوان لطمه منطقه را ریشه کن کرد، این درحالیست که با جابجایی لطمه به دیگر مناطق، فقط یک نتیجه زودبازده خواهیم داشت که قاعدتا ادامه دار نخواهد بود.
کارشناس معاون توسعه پیشگیری و درمان بهزیستی استان تهران اشاره کرد: کلیه مناطق تحت پوشش مراکز کاهش لطمه سازمان بهزیستی (مثل شلترها، DICها و... )، بر طبق پروتکل بهداشت جهانی و طرح مپینگ سه دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران و شهید بهشتی دایر می شوند، پس وجود مراکز در مناطق بر طبق شناسایی اطلس لطمه شناسی و نقطه زنی لطمه ها است.
امیدی افزود: بطور مثال در منطقه ای مانند شوش، بازار مولوی و هرندی که از دیرباز (۶۰ سال پیش) به جهت ارزان بودن مسکن، مهاجرپذیری، وجود مشاغل کم درآمد همانند دستفروشی و خرده فروشی اموال دزدی جزء یکی از مناطق لطمه زاست، خود یکی از کلونی های لطمه بوده که نیازمند وجود مراکز کاهش لطمه جهت مداخلات اجتماعی و درمانی در آن منطقه است.
کارشناس معاون توسعه پیشگیری و درمان بهزیستی استان تهران اشاره کرد: متاسفانه باید گفت طرح های ضربتی زودبازده فقط حکم مُسَکن درمانی برای مدت کوتاهی را دارد و یک طرح کلی برای لطمه ها باید کارشناسانه و فازبندی باشد تا در هر مرحله و فاز اجرائی، گامی کارشناسانه برداشته شود تا خروجی و نتیجه مثبت هم داشته باشد.
امیدی ضمن تشکر از کلیه سازمان های درگیر در بحث لطمه های اجتماعی که فعالانه پیگیر رفع لطمه ها هستند، از نیروی انتظامی، ستاد مبارزه با مواد مخدر، قوه قضائیه، پلیس مبارزه با مواد مخدر دانشگاه های علوم پزشکی، بهزیستی و هر دستگاه متولی دیگری که بار مسئولیت کاهش لطمه را برعهده دارند، خواست بجای فعالیت به سمت و سوی طرح های ضربتی و جهادی کوتاه مدت، از پتانسیل و توانمندی همه سازمان ها بهره گرفته تا کلیه اقدامات گام به گام اجرا شود؛ (نه فقط در حد جمع آوری و ساماندهی در طرح ماده ۱۶) حتی در حوزه اقدامات تامینی بعد از خروج (مدیریت مورد)، مداخله اجتماعی و خانوادگی، اشتغال و درآمدزایی و درمان نیز گام های موثری برداشته شود، برای اینکه طی سالهای اخیر طرح ماده ۱۶ اجرا شده و مشکلات اجرای آن قابل شناسایی است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار نمود: مراکز کاهش لطمه با کارهای زمینه ای و ارائه خدمات در حیطه های مختلف آموزشی (خودمراقبتی جنسی، پیش گیری از HIV با رویکرد نوین آموزش، شناخت بیماریهای عفونی مقاربتی، غربالگری سل و... ) و ارائه اقلام کاهش لطمه همچون کاندوم، سوزن و سرنگ یک بار مصرف، داروی ضد گال و ضد شپش، یک وعده غذای گرم برای DIC و ۲ وعده غذای گرم و سرد برای شلترها از شروع سال تاکنون، آماری بیش از ۱۸ هزار و ۳۶۵ نفر را تحت پوشش قرار داده و این تعداد نفرات از خدمات رایگان و جای خواب بهره برده اند که قاعدتا موجب کاهش بار آلودگی محیطی و عفونی شده است.
کارشناس معاون توسعه پیشگیری و درمان بهزیستی استان تهران افزود: وجود چنین مراکزی در کل دنیا با رویکرد کاهش لطمه الزامی بوده و چنانچه قرار باشد این مراکز به خارج از شهر و مناطق دور از دسترس منتقل شوند، سوالی که مطرح می شود این است که با دیگر لطمه های موجود در شهر چگونه برخورد خواهد شد و ساماندهی چگونه صورت می گیرد؟ با لطمه هایی مانند کودکان کار و خیابان، زنان با رفتارهای پرخطر، دختران فراری، تکدی گری و خیلی از لطمه های پنهان دیگر چه خواهیم کرد؟.1400/10/26
12:42:20
0.0 / 5
280
تگهای خبر: آموزشی , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان