رییس گروه مطالعات و برنامه ریزی اورژانس اجتماعی مطرح كرد

اورژانس اجتماعی در نهایت منجر به جرم زدایی می شود

اورژانس اجتماعی در نهایت منجر به جرم زدایی می شود

به گزارش خاتون یار رئیس گروه مطالعات و برنامه ریزی اورژانس اجتماعی با اشاره به اینکه در لایحه اورژانس اجتماعی به وظایف دستگاههای همکار توجه شده است، اظهار داشت: حل مسائل و آسیبهای اجتماعی با یک دستگاه حل نمیشود و نیازمند همکاری دستگاههای ذیربط است.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، فاطمه سلطانی در نشست تخصصی بررسی وضعیت اورژانس اجتماعی کشور بیان نمود: اورژانس اجتماعی با نوع خدماتی که عرضه می کند نتیجه نهایی آن منجر به جرم زدایی خواهد شد، به این شکل که زمانی که بتوانیم افرادی را در معرض آزار و صدمه هستند را کمک نماییم و خدمات اجتماعی و حمایتی و آموزش را عرضه دهیم و به شکلی این افراد توانمند شوند تا اجازه هر نوع آزار و خشونتی را ندهند و بتوانند خودمراقبتی از خود داشته باشند در نتیجه ما از آن سمت کاهش جرم و کاهش پرونده هایی را خواهیم داشت که به علت ناآگاهی و ناتوانی شان امکان دارد برای شان ایجاد شود.
وی ضمن اشاره به این که قانون پشتیبانی از اطفال و نوجوانان یکی از قوانین خوبی بود که سال 99 تصویب گردید و وظیفه بسیار سنگینی را بر عهده اورژانس اجتماعی گذاشته است که همکاران ما موظف می باشند با شدت بیشتر و حجم کار بیشتری به گروه های کودکان و نوجوان خدمات عرضه کنند، اظهار داشت: بالطبع وقتی قانون همچون قانون اطفال چنین وظایفی برعهده اورژانس اجتماعی گذاشته، باید زمینه های آن هم آماده باشد که یکی از نیازهای آن نیروی انسانی کارآمد و متخصصی است که باید از آن استفاده نماییم.
سلطانی افزود: زمانی که این نیروی توانمند و کارآمد از دانشگاه فارغ التحصیل می شود با اطلاعات اولیه و چارچوب های اصلی وارد جامعه می شود و زمانی که جذب اورژانس اجتماعی می شوند در طول زمان آگاهی و دانش شان بالا می رود و در شرایطی هستند که اگر از نظر وضعیت استخدامی امنیت شغلی پیدا نکنند، در هر جا که آزمون استخدامی برگزار می گردد (مانند آموزش و پرورش) بالطبع جذب آن شرایط می شوند. ما در اورژانس این ظرفیت را از دست می دهیم.
رئیس گروه مطالعات و برنامه ریزی اورژانس اجتماعی تصریح کرد: تشکیلات اورژانس اجتماعی در سال 80 در بخش مرکز مداخله در بحران در تمام استانها وجود دارد؛ یعنی یک تشکیلات رسمی برای مرکز مداخله در بحران فقط برای شهرستانهای مرکز استان است؛ یعنی در آن زمان فقط در آنجا راه اندازی شده بود و تشکیلات هم گرفته شده بود. بالطبع پس از توسعه اورژانس اجتماعی در شهرها و شهرستانهای مختلف و همینطور توسعه فعالیت اورژانس در چارچوب خط تلفن اورژانس اجتماعی، تیم های سیار و پایگاههای خدمات اجتماعی، این توسعه در تشکیلات اتفاق نیفتاد و ما به دنبال این بودیم که بتوانیم قانون ساختار اورژانس اجتماعی کشور را تهیه نماییم و به دنبال این باشیم که این قانون را تصویب نماییم.
وی ادامه داد: این ساختار نوشته شده و در کمیسیون اجتماعی و دولت الکترونیک هیات دولت درحال بررسی است و هنوز نتیجه بررسی ها به ما عرضه نشده است، با عنایت به درخواست های زیاد کارشناسان شاغل در اورژانس اجتماعی، مجلس شورای اسلامی هم در جریان تدوین این لایحه قرار گرفته است. ما هم در سازمان بهزیستی پیگیر این مورد هستیم که بتوانیم توسعه ساختار را به شکل کامل برای تمام کشور داشته باشیم، چون اعتقادمان این است که مثل 110 و 115 هرکسی در هر جایی که احتیاج به خدمات اورژانس اجتماعی داشته باشد، بتواند با تماس با خط 123 یا رفتن به مراکز اورژانس اجتماعی و یا خدمات سیار و پایگاههای خدمات اورژانس اجتماعی خدمات اجتماعی و روانی را در کوتاهترین زمان دریافت کند و این نیازمند این است که در تمام شهرها (فارغ از این که جمعیت آن چقدر است) بتوانیم این مراکز را راه اندازی نماییم و کلیه افراد نیازمند خدمات را زیر پوشش قرار دهیم.
سلطانی اعتقاد دارد که باتوجه به شرایط نیروی انسانی که نیاز است متخصص باشد، کمبودهایی است. اعتباراتی که باید برای حقوق و مزایای نیروها در نظر گرفته شود از مشکلاتی است که اجازه نداده که به هدف اصلی مان که پوشش فراگیر کل جمعیت کشور است، برسیم و مسائل دیگری که منجر به نارضایتی همکاران ما در اورژانس است.
رئیس گروه مطالعات و برنامه ریزی اورژانس اجتماعی با اشاره به اینکه همکاران ما به مرور گرفتار فرسودگی شغلی میشوند، اظهار داشت: زمانی که تیمهای ما مرتب با موارد آزارهای خیلی شدید و موارد خودکشی که گاها امکان دارد فرد جلوی چشمشان فوت کنند یا کودکی که خشونت دیده هستند به شکلی فرسودگی شغلی برایشان ایجاد میشود. اگر نیازهای اولیه شان مانند امنیت روانی و شغلی شان مدنظر قرار نگیرد، این فرسودگی به مرور عملکردشان را پایین خواهد آورد. لزوم این که در وهله اول امنیت شغلی، در وهله دوم حقوق مناسب و برنامه های مداخله روانشناختی برای کارکنان ما که بتوانند خودمراقبتی از جسم و روانشان کنند باید داشته باشیم تا به شرایط مساعدی برسیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در لایحه اورژانس اجتماعی به وظایف دستگاههای همکار توجه شده است، اظهار داشت: حل مسائل و آسیبهای اجتماعی با یک دستگاه حل نمیشود و نیازمند همکاری دستگاههای ذیربط است. در این لایحه تلاش شده نیازها و چالش هایی را که در طول ۲۳ سال شناسایی کرده ایم را در این لایحه ببینیم. بخش دیگری که در این لایحه پرداخته شده بخش نظارتی و حمایتی کارکنان و سایر افرادی است که درگیر فرایند عرضه خدمات هستند.
منبع:

1400/07/27
09:51:01
0.0 / 5
277
تگهای خبر: خدمات , دستگاه , دولت , رفتار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان